Dotaz pro chlaďaře, elmag. ventil v ledničce

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Drak26
Příspěvky: 16
Registrován: 02 úno 2009, 01:00

Dotaz pro chlaďaře, elmag. ventil v ledničce

#1 Příspěvek od Drak26 »

Prosím o radu. Dokázal by mi někdo vysvětlit, jak je ovládaný ventil pro přepouštění chladiva v kombinované chladničce? např. montazni-sestava-elektronickeho-ventilu-pro-kombinovane-chladnicky-s-mraznickou
Dostala se mi do ruk zanovní lednička s vypálenou ovládací deskou a chci si ji rozchodit pomocí STC-1000. Mrazák mi funguje krásně, ale nedokážu přijít na to, jak ovládat ten ventil. Na štítku je 220-240V AC, 50-60 Hz. Když ale na něj přivedu napětí, tak docela nahlas vrčí a hřeje se, sice mi chladí i lednička i mrazák, ale navíc se chladí i vstupní trubka do kompresoru, což má za následek nemalou potopu pod ledničkou, způsobenou kondenzátem. Takže se nejspíš musí ovládat jinak, než přímým napětím. Dokázal by se někdo podělit o zkušenost? Díky

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#2 Příspěvek od Sandal »

Tipnul bych že ten ventil neni ON-OFF ale bude nejspíš proporcionální a rozděluje chladivo dle potřeby.To je jen moje domněnka.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#3 Příspěvek od kovar »

Ten ventil se ovládá impulzem! A co já mám zkušenost, třeba co jsem už řešil u HAIERky, tak tam jsou trojcestné ventily které se ovládají taky impulzem ale stejnosměrným! V tom ventilu je váleček s permanentním magnetem a překlapává se otáčením polarity. Chladáci na to používají speciální silný magnet s označením pólů aby věděli v jaké poloze ventil je.
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
Drak26
Příspěvky: 16
Registrován: 02 úno 2009, 01:00

#4 Příspěvek od Drak26 »

Takže jestli to chápu správně, pošlu tam impuls + - a ventil se přepne a zůstane v poloze 1 a pošlu tam impuls - + tak se ventil překlopí do polohy 2? Pak mě ale mate ten štítek 220-240V AC 8O Pořád nad tím bádám a teď jsem dosáhl nejlepších výsledků, když jsem napětí na ventil trochu "ořezal" tyristorem, nehřeje se a chladí mi to tak, jak mám nastaveno na termostatech. Ale chci to mít tak, jak to má být...

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#5 Příspěvek od Artaban001 »

něco jako bistabilní ventil, co jsem tu kdysi řešil? kde uvnitř dutiny, kde se pohybuje kotva je magnet, který přitáhlou kotvu přidržuje i bez proudu, opačnou polaritou se kotva odpudí od magnetu a ventil se zavře. I tam můžou být cívky univerzální, kde o použití rozhoduje provedení tělesa ventilu.
Naposledy upravil(a) Artaban001 dne 28 črc 2019, 11:50, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

No třícesťák si takto nepředstavuji .....

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#7 Příspěvek od Artaban001 »

použití více ventilů by mohlo nahradit třícesťák - ovšem jen v režimu přepínacím.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#8 Příspěvek od procesor »

Elektronika nejakej Siemensky sa mi "poručila pa". Chvíľu som sa snažil nájsť chybu, potom pohľadať niekde celú novú dosku, ale bez úspechu.
Kompresor zapínam spínacími hodinami s 15 min rozlíšením.
Prepínací ventil reagoval na rôznu polaritu usmernených 230Vac jednocestne (to som odpozoroval z pôvodnej dosky). Prepína mi to relé ovládané druhými spínacími hodinami.
Chvíľu to trvalo nataviť správne pomery chodu kompresora pre chladničku a pre mrazák, ale ide to. Pri zmenách okolitej teploty uberiem, či pridám na spínačkách.
Výhodou je, že chladničku viem aj podmraziť, prípadne v mrazáku nastaviť aj vyššie teploty.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#9 Příspěvek od Kremik »

procesor píše:Výhodou je, že chladničku viem aj podmraziť, ...
Nevím, k čemu je to výhodné. Moje lednice má nastavitelnou intenzitu chlazení 1 až 8. Přitom už na 1 chladí tak, že mi v ní mrzne mlíko. Jednou jsem nastavil vyšší číslo (ať mi neroztaje polárkový dort) a odrovnal jsem všechny vajíčka. Takže opatrně! :D

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

Ale toto není normální . "Normální" je normální teplota uprostřed rozsahu . U většiny chladniček jsem musel pro jakž-takž dobrou teplotu piva (proti ostatnímu) nastavit minimálně 3/4 rozsahu k nižším teplotám . Nyní mám rozpracovanou pivotéku z mrazáčku . Dodám svou regulaci a teplotu 2-3°C , což je pro většinu chladniček těžko dosažitelná hodnota .

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“