Pokládka zámkové dlažby

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

Pokládka zámkové dlažby

#1 Příspěvek od Brozicek »

V návodce pro "kutily" na pokládku zámkové dlažby
https://www.living.cz/jak-na-pokladku-z ... svepomoci/
jsem si přečetl tento návod na přípravu podloží, cituji:
Pro samotnou stavbu je zásadní precizní příprava podloží dlažby. Pro místa s vyšší zátěží je vhodné, aby se podklad skládal ze dvou vrstev kameniva:
1. Spodní vrstva o síle 200 až 300 mm by měla být tvořena lomovou drtí (frakce 32/63 mm).
2. Na ni se položí vrstva kameniva 8/16 mm o síle 100 až 200 mm.
3. V místech s nevhodnými geologickými podmínkami, jako je navážka či jílové podloží, zpevněte dno výkopu vrstvou štěrkopísku (frakce do 8 mm) o síle 100 mm a teprve na něj položte geotextilii a na ni opět štěrkopísek (síla vrstvy 100 mm).
Konec citátu.

Kroky 1 a 2 se zdají zcela srozumitelné. I když jsem si nikdy nevšiml, že by odborné firmy kladly zámkovou dlažbu na kamenivo 8/16 mm. Ta vrstva pod dlažbou mi vždy připadala jako poměrně jemně zrnitá kamenitá drť.

Ten krok 3 do toho vnáší úplný zmatek. V bodě 1 a 2 je mají vrstvy podloží dohromady tloušťku asi 400 mm a jsou tvořeny hrubým kamenivem vespod a jemnějším kamenivem nahoře. Podle kroku 3 by měly mít obě spodní vrstvy jen dohromady 200 mm a měly by být celé z jemnějšího štěrkopísku (frakce do 8 mm). Proti kroku 1 a 2 je mezi vrstavmi ještě geotextilie. Nevím, zda ten výraz "zpevněte dno výkopu vrstvou štěrkopísku" znamená, že to zpevnění je významnější než vrstva hrubého kameniva podle kroku 1.

Krok 3 je určen pro jiné, asi pevnější podloží. Proto tam možná stačí jen jemný štěrk a hrubší kamenivo se vynechává. Ale nejsem si jistý, zda to tak autor návodky myslel, nebo to myslel jinak a jen to blbě popsal.

Může to zde nějaký zkušený stavebník upřesnit?

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Jenys »

Když nám před barákem dělali silnici a chodníky, tak do silnice, jelikož tam je žlutka zemina(jílová) a houpalo se jim to při práci těžkých strojů, tak to tam zpevňovali drtí ze sutin a ještě ten štěrk kolem těch 50-63mm. Válcovali to i s vibrátorm do nekonečna a pak to měřili nějakým přístrojem, zda se to zpevnilo. Hloubka výkopu měla tak přes 60cm. Na to přišel beton a pak asfalt. Když to válcovali s tím vibrátorem byl jsem zrovna doma, tak se v baráku třáslo jak při zemětřesení, měl jsem obavy, aby to ten můj barák vydržel, je z 41 roku a zákady na pískovci, na to červené cihly a mezi nimi je spíš písek, než cokoli maltového. Vydržel to, tak už se nebojím :)

Ty chodníky se zámkovkou dělali tak, jak je psáno v bodě 1, upěchovali to a na to přišel právě ten jemně rozdrcený štěrk, kolem 8mm, pak to po položení dlažby ještě upěchovali a zasypali tím bílím pískem.
Tenhle stejný jemný štěrk taky používám pod dlaždice, dělá se s tím dobře.
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ono taky záleží, jestli je to pro lidi, nebo pro přejezd nějakých strojů. V prvním případě a při vhodném podloží stačí relativně tenká vrstva štěrku.

Bohužel na zahradě, kde jsem to trénoval se po tom projel párkrát chlap s UNC a udělal z toho Himálaje. Dorazil to průjezd bagru. Chlastací plac bez přístupu strojů drží bez problémů. :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Jenys »

ZdenekHQ, přesně tak.
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

#5 Příspěvek od Brozicek »

Mám také "udělej si sám" zámkovou dlažbu pod posezením na zahradě a drží jako ulitá. Udělal jsem to podobně jako píše odborník v postupu 1 a 2. Jen jako druhou vrstvu pod dlažbu jsem použil jemnější kamení do 8 mm proti tomu co doporučuje odborník 8/16 mm.
Můj dotaz se zaměřil více na to, proč odborník mate nás kutily bastlíře tím postupem číslo 3. V čem je výhoda toho drobného štěrku ve dvou vrstvách po 100 mm s geotextílii mezi vrstvami proti poctivé vrstvě až 400 mm ze dvou vrstev "pořádného šutru". A to ještě odborník píše, že "zpevněte dno výkopu vrstvou štěrkopísku". Já bych v tom štěrkopísku žádné zpevnění neviděl.

Uživatelský avatar
alj
Příspěvky: 110
Registrován: 10 čer 2016, 02:00
Bydliště: JM

#6 Příspěvek od alj »

Ta třetí vrstva z gootexrilie mezi stěrkopískem je myšlená jako podklad pod vrstvy kameniva 1 a 2 v případě nestabilního podloží. Geotextilie slouží jako roznášecí prvek. Na tuto vrstvu musí přijít klasicky vrstvy kameniva na které se pak klade dlažba.

Uživatelský avatar
houmr
Příspěvky: 858
Registrován: 01 lis 2016, 01:00
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

#7 Příspěvek od houmr »

Na kufru se nesmí šetřit - já jsem na jílopískovém podloží, spodní voda je u v 1,5m hloubce. Mám 40cm spodní hrubé frakce s geotextílií, na tom cca 15 cm té 8-16 mm, zámkovou dlažbu 8mm. Plánováno pro běžný průjezd autem, občas lehký náklaďák s uhlím. Neplánovaně už projel několikrát těžký MIX s betonem a Tatra jeřáb. A dlažba pořád drží, už od roku 2013.

Co mi spíš dělá vrásky, je dlažba samotná - v posledních letech jsem si všimnul při osychání po dešti, že jsou v kostkách zřejmě praskliny (spáry) - po oschnutí většiny plochy ještě na okrajích kostek dosychají klikaté čáry. Tak doufám, že ji po nějaké zimě nezačnu zametat...

Před nedávnem jsem jel nějakým novým sídlišťátkem někde pod Opatovem směrem na Dobřejovice a tam byly ze zámkovky udělané silnice - jak tu někdo trefně napsal "himaláje" se sopkami (cca 10 cm na terénem trčícími kanály). Tam se asi s kufrem šetřilo.

Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

#8 Příspěvek od Brozicek »

alj píše:Ta třetí vrstva z gootexrilie mezi stěrkopískem je myšlená jako podklad pod vrstvy kameniva 1 a 2 v případě nestabilního podloží. Geotextilie slouží jako roznášecí prvek. Na tuto vrstvu musí přijít klasicky vrstvy kameniva na které se pak klade dlažba.
Výklad kolegy "alj" má logiku. Jak se zdá, tak autor citované návodky to myslel dobře, ale skutečně to popsal slušně řečeno "méně srozumitelně". Stačilo do třetího bodu napsat např. "Na tyto dvě podkladové vrstvy z štěrkopísku se dále navezou vrstvy hrubého a jemného kameniva dle předchozího postupu".

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Jenys »

Někdy návod píše člověk, který to zná nazpamět a neuvědomí si, že ten, kdo s tou dlažbou teprve začíná to potřebuje trochu víc polopaticky. Tož tak. :)
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#10 Příspěvek od p32 »

Tak o tom to vůbec není. Je to o tom, že to píše člověk, který tu práci umí, ale není "spisovatel" a tak to neumí správně podat.

Uživatelský avatar
Sadra17
Příspěvky: 508
Registrován: 26 led 2013, 01:00
Bydliště: Netolice

#11 Příspěvek od Sadra17 »

jako finální se používá ještě cca 5cm vrstva 4-8 kameniva :wink:

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#12 Příspěvek od BOBOBO »

Co je na popisu technicky nejasného ? Nerozumíš tomu , tak si vem odborníka .

Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

#13 Příspěvek od Brozicek »

BOBOBO píše:Co je na popisu technicky nejasného ? Nerozumíš tomu , tak si vem odborníka .
Já se naopak domnívám, že je rozumné a správné se zeptat, když není pro neodborníka něco zcela jasné. Taková rada od BOBOBO mi připada trošku namyšlená ve stylu "já všecho vím a všemu rozumím", za mnou hrubá hranice a za ní ti ostatní nedouci.
Proč se vlastně všichni učíme a vzděláváme. Děkuji a vážím si kolegů "alj" a ostatních, kteří se vyjádřili k věci aniž by zdůrazňovali o kolik jsou chytřejší než tazatel.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

Neodborník bez studia zůstává stále neodborníkem . I po jedné větě , jež radou jest . Většina rad ve všem lidském činění předpokládá , že víš o podmínkách , které jsou pro radu zásadní .. Ale kdo neví ....

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“