Řemínky do magnetofonú

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Xeon_sk
Příspěvky: 491
Registrován: 02 úno 2011, 01:00
Bydliště: Bratislava IV

Řemínky do magnetofonú

#1 Příspěvek od Xeon_sk »

Mám väčšie množstvo magnetofónov (momentálne 19), prevažne kazetových z r. 1970 až 1980. Po nejakej dobe je potrebné vymeniť remienky, hlavne, kvôli nefunkčnému prevíjaniu, alebo roztrhnutiu.
V servisákoch sú síce ich objednacie čísla, ale nie sú uvedené žiadne miery. Pravidelne riešim, aký priemer mám kúpiť ako náhradu. Pomerne jednoduché je určiť priemer z roztrhnutého remienka, je to ale priemer vyťahaného. Uvažujem, že pretiahnutie materiálu by mohlo byť asi 3% lineárne, čo značí 3% aj z priemeru.
Optimalizovať priemer nového remienka má značný význam. Príliš malý má veľké napätie v priereze a zaťažuje nadmerne ložiská, veľký sú zase špatne utratené peniaze.
Prosím o Vaše skúsenosti v tejto oblasti.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#2 Příspěvek od Eleman »

Provázkovou metodou určit vnitřní průměr řemínku a pak odečíst cca 2 až 5%. Je to o citu a zkušenosti. Někdy to řeším tak, že vezmu 2 až 3 velikosti a zbytek se uloží na jindy (nikdy :D).
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Bernard »

Xeon_sk píše:...Uvažujem, že pretiahnutie materiálu by mohlo byť asi 3% lineárne, čo značí 3% aj z priemeru.
O 3% by sa zmenil prierez, zmena priemeru je pod odmocninou, čo dá len asi 1,5%.
Pozn.: Hovorím o priemeru gumičky, ak je však reč o remienku vyrovnanom do kruhu a priemeru toho kruhu, tak už som ticho. :wink:

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Tiez beriem podobne dostupne velkosti. Ak teda nahodou nenajdem v zasobach vhodny rozmer z nejakeho minuleho nakupu (uz sa mi to viackrat stalo).

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#5 Příspěvek od sinclair »

A poradíte, kde vzít kulatý řemínek do Unitry M2405S/ZK246?

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#6 Příspěvek od bu2520 »

je to teda už mnoho let, ale použil jsem tehdy O kroužek koupený v podnikové prodejně Rubeny Náchod a fungoval

Uživatelský avatar
Xeon_sk
Příspěvky: 491
Registrován: 02 úno 2011, 01:00
Bydliště: Bratislava IV

#7 Příspěvek od Xeon_sk »

Aj ja niekedy kúpim vhodný O-krúžok v sortimente voda-plyn-kuchynské potreby. Dobré skúsenosti mám aj s použitím väčšieho prierezu na prevíjanie (Uher, Philips, Unitra), napr. 1,3x1,3 na miesto 1,2x1,2 mm. Tento postup nie je možné uplatniť pri remienku sieťový motor-zotrvačník, pretože by sa mohla zvýšiť rýchlosť prehrávania.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#8 Příspěvek od konosuke »

sinclair píše:A poradíte, kde vzít kulatý řemínek do Unitry M2405S/ZK246?
nepásne tam řemen kulaťák z Tesla Uran/Pluto ? kdysi jsem ho vrazil do B400
ponivač trojhran pohonu unašeče pravé cívky nebyl k dostání, kupodivu pár let
dosloužil
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
MATYCH
Příspěvky: 602
Registrován: 16 úno 2006, 01:00

#9 Příspěvek od MATYCH »

Na M 2405 a zk246 jsou na Aukru sada za 39.-

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#10 Příspěvek od konosuke »

volky-nevolky gumu do Aiwa (deck) a Pionner (gramofon) musel leda objednat zde:
cena pravda není lidová, více ks se rentuje lépe a výhodněji
prostě, napíšeš značku, typ a model stroje, program najde
https://www.ebay.com/itm/Aiwa-AD-F-910- ... SwMPxauiJD
(kupodivu - našel i zn.Unitra o které byla řeč)
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Hubert_79 »

Stejný problém je u promítaček - tam jsou samozřejmě průměry (a přenášený točivý moment) někde jinde. V "šedivých" Meoclubech Automatic (S, H) je původní řemínek plochý s drážkou. V té je takové, jak to popsat, řemínek jako z pérka. Plochý řemínek se nesežene, tak se to řeší tím, že se tam dají dva s kruhovým průřezem. Funguje to.
Novější typy mají už drážky v řemenicích do V, tak tam stačí ten kruhový jeden.
Dodává/prodává je p. Sekera někde od Kutné Hory, tak je nejspíš někde bere.
Měl jsem od něho hodně těch řemínků a zatím žádný nerupl.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#12 Příspěvek od sinclair »

Kono dobrý, to jsem našel taky a asi to koupím tam.
4 kila za záchranu poměrně solidního stroje, byť polského, není až tak moc. Mám do toho kdeco včetně hlav a potenciometrů, ale řemínky jsem nějak nestačil zprivatizovat :D
Za těch 39,- na Aukru se mi to nepozdává.
Ta cena je tak podezřele nízká, že to asi nebudou klasické řemínky, ale O-kroužky..

Uživatelský avatar
MATYCH
Příspěvky: 602
Registrován: 16 úno 2006, 01:00

#13 Příspěvek od MATYCH »

ty řemínky za 39-měnil jsem dvoje a v ostrém provozu ve vegetariánské vývařovně s pásky z 80-tých let jedou denně několik hodin už půl roku,má tam kvantum řemínků nejen na ZK,ty samé řezané má i AME-vyzkoušeno, porovnáno
https://aukro.cz/sada-reminku-pro-magne ... 6941989722

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#14 Příspěvek od konosuke »

mechaniky byly identické, Unitra M 2404 S, M 2405 S a protoplast ZK246 (lic.Thomson) ZK240 (málo u nás rozšířen, mono) by měl být rovněž použitelný
audio pryž (řemínky, kladky a mezikola převodů) nakupuji v Helkon Havířov, velký výběr, preferuji osobní odběr, jiný podobný gešeft v okolí není
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#15 Příspěvek od starecd »

sinclair: Leošu a co rozměr, mám tady nějakou sadu na cívkáče od bývalého spolupracovníka a pokud si pamatuju, je tam i kulatý.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“