myčka Electrolux - nejde napětí na topné těleso

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
JirkaCZ
Příspěvky: 392
Registrován: 12 úno 2011, 01:00

myčka Electrolux - nejde napětí na topné těleso

#1 Příspěvek od JirkaCZ »

Ahoj,

na mojí myčce se objevila zvláštní vada. Vypozoroval jsem že myčka myje ve studené vodě. Proměřil jsem těleso a má 25 Ohm, žárovkou jsem si ověřil jestli jde na těleso napětí a žárovka svítí jen při prvním spuštění, jakmile pak spustím jakýkoliv další program tak už se nikdy žárovka nerozsvítí. Pokud myčku nechám den stát tak druhý den se opakuje to samé. Na jakýkoliv program poprvé žárovka svítí ale při každém dalším už ne.

Vypadá to, že je něco s řídící deskou, na co se mám prosím blíž zaměřit? Myčka je typ ESI 66060XR

Na to že ta myčka je tak chytrá tak ani neví že nemá ohřátou vodu a myje vesele dál což mě taky udivuje. Jestli někoho napadne jákakoliv rada která mě posune dál tak budu rád.

Díky

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Pozri rele, pripadne meraj napatie na jeho cievke.

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#3 Příspěvek od keemo »

Jo, ty rele jsou docela znamy problem.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#4 Příspěvek od petrfilipi »

JirkaCZ píše:...Na to že ta myčka je tak chytrá tak ani neví že nemá ohřátou vodu a myje vesele dál ...
A nemůže být chyba v teplotním čidle které myčce říká, že má vodu dostatečně ohřátou?

Petr

Uživatelský avatar
JirkaCZ
Příspěvky: 392
Registrován: 12 úno 2011, 01:00

#5 Příspěvek od JirkaCZ »

Teplotní čidlo jsem dal nové protože jsem nejdřív hádal problém v něm je součástí senzoru špinavé vody. Odpoledne omrknu to relé.

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#6 Příspěvek od Jodr »

Jinak bych měl celou, funkční jednotku z rozebrané ESI 66020 a další díly mimo oběhového čerpadla a modulu vnitřního osvětlení.
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
JirkaCZ
Příspěvky: 392
Registrován: 12 úno 2011, 01:00

#7 Příspěvek od JirkaCZ »

Takže jsem proměřil napětí na cívkách relé od topení a situace je následující, po tom co to od rána stálo tak na 30 minutový program těleso seplo na 27. minutě a na cívce bylo 12V a žárovka svítila.

Program jsem nechal doběhnout a při dalším spuštění se mi na jakýkoliv program už nikdy žárovka nerozsvítila a na relé už jsem nikdy nenaměřil 12V. Tohle nemůže být závadou na relé, ale spíš nějakého dalšího obvodu který si myslí, že není nutné ohřívat vodu.

Nevím co s tím dál? koupit novou základní desku jedině. Co víc měřit, všechno je na pohled v pořádku, bez studených spojů.

Jodr: jaké označení má tvoje základní deska?

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#8 Příspěvek od Jodr »

Značení nevidět :(( ale fotky snad napoví...
Přílohy
Myčka ESL66020 RJ Bottom.jpg
Myčka ESL66020 RJ Top.jpg
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#9 Příspěvek od p32 »

JirkaCZ píše:Tohle nemůže být závadou na relé, ale spíš nějakého dalšího obvodu který si myslí, že není nutné ohřívat vodu.
Ne, to bude v součástkách v tom obvodu pro sepnutí toho relé. Ten obvod asi normálně spíná, ale povel dál na relé nepokračuje z důvodu vady spínacího prvku nebo jeho součástek.

Uživatelský avatar
Gagan2006
Příspěvky: 45
Registrován: 01 led 2017, 01:00
Bydliště: Nymburk

#10 Příspěvek od Gagan2006 »

Proměř kondenzátory i když nejsou nafouknutý mají vysoké ESR.

Uživatelský avatar
klikorka
Příspěvky: 41
Registrován: 02 lis 2010, 01:00

#11 Příspěvek od klikorka »

Měl jsem podobnou závadu, sice na myčce AEG.Najednou přestala ohřívat vodu,topení OK,vyměnil jsem tedy relé i kondíky a pořád voda studená.Do zásuvky jsem vrazil měřič spotřeby a zjistil jsem že topení jede v programu náhodně třeba 2 minuty a pak nic.Nakonec závada byla v tachodynamu na čerpadlu,které vyrábí napětí pro sepnutí relé topení. Nevím sice jak to má přesně řešené Electrolux,ale jelikož je s AEG jeden koncern tak možná podobnost je pravděpodobná.

Uživatelský avatar
JirkaCZ
Příspěvky: 392
Registrován: 12 úno 2011, 01:00

#12 Příspěvek od JirkaCZ »

klikorko, je to tak jak píšeš, já to zjistil na polském fóru protože tady v ČR to nikdo moc neřeší.

To tacho jakmile se ohřeje tak má nekonečný odpor a pak přestane myčka ohřívatvodu pravděpodobně v rámci ochrany před uvařením protože nemá informace o tom, že se jí točí motor. Jakmile se schladí, tak zase funguje chvíli normálně. Krásně to zapadá do toho chování té myčky. Zítra koupím nové tacho a snad bude opraveno.

Díky všem :)

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“