Rázový utahovák 230V - výběr

Problémy s elektrickým nářadím

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rudo7117
Příspěvky: 60
Registrován: 26 pro 2012, 01:00

#16 Příspěvek od rudo7117 »

Kedysi v autoškole sme sa učili, že koleso má byť utiahnuté tak, že v prípade defektu ho dokáže povoliť žena kľúčom z výbavy. No je nová doba. Treba k tomu momentový kľúč, alebo rázový uťahovák, alebo metrovú trubku na kľúč :?
Raz mi menili olej v servise. Za pár dní kvapkal olej okolo vypúšťaku z vane. Tak som ho vybral a našťastie len na skrutke strhnutý závit. Určite ho dorvali uťahovákom. :evil:

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#17 Příspěvek od rnbw »

Kolesa utahujem len rukami. Uvolnovanie vacsinou rukou uz nejde - vtedy sa postavim jednou nohou na koniec kluca a pohupujem, kym to nepovoli. Najviac to byva utiahnute zo servisu.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#18 Příspěvek od Kvicala_r »

Ne náhodou jsou ty standardní klíče/kříže v sadách tak dlouhé. Normální člověk pak rukama vyvine adekvátní moment. Kdo na utahování bere trubku je prase a kdo ji bere na povolování buď nemá štěstí na servis, nebo nepřezouvá.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#19 Příspěvek od p32 »

Vše utahuji tím křížem a povoluji také. Ještě se mi nestalo, že by to nešlo povolit, ale to bude také tím, jak si člověk k tomu stoupne. :wink:

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#20 Příspěvek od Nakadah »

Výrobce auta mi předepisuje pro lité disky utahovací moment 120Nm, takže to tak dotahuju momentovým klíčem. Pokud by si snad kolo na autě měla měnit moje žena, tak je v kufru teleskopický klíč na kola s délkou skoro 1m. S tím to kolo povolí i dorostenec.

Uživatelský avatar
dury2
Příspěvky: 127
Registrován: 22 lis 2009, 01:00

#21 Příspěvek od dury2 »

taky jsem ho měl a s více než polovinou šroubů utáhnutých na 120 Nm měl problém. Je diskomfortní, když zvedneš auto na hever a pak zjistíš, že musíš s kolem dolů, protože ti utahovák šroub nepovolí a ty to musíš dělat na zemi klíčem. To se mi te´d se vzduchem nestává.

Jinak když utáhneš kolo z lehkých slitin po nasazení momentem 120 Nm, tak se ti za sezonu ten šroub do hliníku zažere a zpět to musíš povolovat vetší silou. A to se ani nebavím o tom, že po utažení kol by se po cca 200 km měly šrouby znova překontrolovat, eventuelně dotáhnout. Hádám, že tady na ten úkon do servisu už nikdo nejezdí a každý to dá podle citu.

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#22 Příspěvek od misocko »

v jednom pneuservise kde som chodil, momentak nepoznaju vobec
v druhom, frajeri, maju momentak ale... , skrutky najprv dorvu pneumatickou utahovackou na max a nasledne uz len prilozi momentak a cvakne uz bez pootocenia skrutky.
na jar som mu povedal ze na mojom aute to spravi tak ako sa to ma robit, ubral som pneumatiku na minimum, nasledne uz momentakom skutocne zatiahol skrutku na moment ale ked to cvaklo tak sa mu to zdalo malo a tahal dalej, v zime sa postup opakoval, zas som ho upozornil ze je 🤐 a zas nic. Kupil som si momentak a budem si kolesa menit sam. :(

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#23 Příspěvek od sr71 »

Pøipojím se do tohoto vlákna když už je tady øeè o momentových klíèích - co si myslíte o tomto:
https://www.aliexpress.com/item/4000165 ... 2e0ewd1aQz
vidìl jste takovýto momen￾ák nìkdo naživo?
Pøesnost by podle mì mìla být slušná (pøi dnešních pøesnostech a cenách tenzometrù), ale nevím zda pak v praxi nepøekáží ta "krabièka" nasazená na ráènì.

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#24 Příspěvek od PeteBurns »

Preco by mala prekazat? Dlhe orechy ci predlzovacie tycky predsa nie su ziadna vzacnost ;) Ale neviem si v praxi predstavit, kde by som naozaj potreboval taketo presne meranie momentu :)

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#25 Příspěvek od sr71 »

Jasnì že takto pøesnì mìøit moment nepotøebuju. Teï jsem mìl pùjèený malý mechanický momen￾ák se kterým jsem si prošel doma vìtšinu jízdních kol v rodinì které obhospodaøuju a pøekvapilo mì že dost spojù bylo dotaženo málo (u cyklosouèástek bývají utahovací momenty pøímo natištìny na komponentu), tak jsem zvažoval že bych si nìjaký malý momen￾ák primárnì na cyklo poøídil a tento digitál z èíny (rozsah 0,3-30Nm) vychází cenovì lépe než mechanický tady v Èr

Odpovědět

Zpět na „Elektrické nářadí“