mìøení teploty pájecího hrotu

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
E88

mìøení teploty pájecího hrotu

#1 Příspěvek od E88 »

Ve firmì používáme pro mìøení teploty pájecího hrotu jednoúèelový kontaktní mìøící pøístroj Hakko
http://www.abetec.cz/produkty/pajeci-te ... g-100.html , který už dosluhuje (nový stojí pøes 5000kè). Chtìl bych do firmy místo nìj koupit univerzální bezkontaktní IR teplomìr a mìøit to tím. Nemáte s tím nìkdo zkušenosti?

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Dulezita u IR teplomeru je optika. Teplomer zmeri teplotu presne jen tehdy, kdyz merene misto plne vyplni merici plochu, ktera se vzdalenosti roste. Levny smejdy maji optiku na houby a na delsi vzdalenosti maji prumer toho mericiho kuzelu velky, drazzsi typy muzou zmerit treba i na 4 metry predmet o prumeru 8 cm.
Zalezi na velikosti toho pajeciho hrotu, z blizka si myslim, ze by nemel byt problem zmerit ji i pomoci nejakyho toho levnejsiho modelu.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#3 Příspěvek od Sendyx »

Jak to bývá s odezvou u IR teploměrů ? Já jsem studoval návod k jednomu a tam psali, že pro přesné měření je třeba po měření plochy s teplotou nad 300stC 30 minut počkat, aby se čidlo opět ustálilo. To je nějak moc, ne ?

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#4 Příspěvek od Cust »

ty co jsem mel v ruce mely psano max teplotu kolem 300stupnu
testoval jsem je na 320stupnich (topeni regulovane podle termoclanku vlastni vyroba - overena presnost +-5stupne), ukazovalo to 245stupnu....
moje skusenost: pouzivat jen pro orientacni mereni (nebo srovnavaci, nebo jen teple, horke, studene). Priznavam, ze to ale nebyl zadny profivyrobek, ale obycejny levny asi smejd

Uživatelský avatar
E8723
Příspěvky: 157
Registrován: 05 zář 2007, 02:00
Bydliště: Olomouc

#5 Příspěvek od E8723 »

pájecí hrot má průměr 5mm a není do špičky, ale zkosený, zaměření by snad neměl být problém. Teplota hrotu má být 380 plus minus 10.

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#6 Příspěvek od jasin »

Přesnost měření bezkontaktním teploměrem není valná. Navíc je kalibrovaný pro emisivitu 95, což asi hrot nemá. Kvalitní teploměr s dotykovou sondou, třeba Testo, je pro solidní měření nezbytný. Infra je tak leda pro orientační měření. :?
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od stepa »

jasin píše:Přesnost měření bezkontaktním teploměrem není valná. Navíc je kalibrovaný pro emisivitu 95, což asi hrot nemá. Kvalitní teploměr s dotykovou sondou, třeba Testo, je pro solidní měření nezbytný. Infra je tak leda pro orientační měření. :?
Neni pravda...u kvalitniho bezkontaktniho IR teplomeru je emisivita nastavitelna od 0 po 1 v celem rozsahu po kroku 0,05. Ale na to presne mereni to nebude...je tam rozptyl par stupnu...zalezi taky na tom z jake plochy to prumeruje...cim vetsi, tim presnejsi.

Uživatelský avatar
E8723
Příspěvky: 157
Registrován: 05 zář 2007, 02:00
Bydliště: Olomouc

#8 Příspěvek od E8723 »

Přesnost toho kontaktního měřáku je plus minus 3 stupně, ale to čidlo se hrozně špiní a dost často to ukazuje o dvacet méně. zatlačit na čidlo moc nejde, vysí na uzkých drátkách. čidlo moc dlouho nevydrží- měříme 8krát za den

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“