jak zachovat vodotěsnost hodinek

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Superpavel
Příspěvky: 374
Registrován: 20 pro 2010, 01:00

jak zachovat vodotěsnost hodinek

#1 Příspěvek od Superpavel »

Ahoj. Sbírám qartzové hodinky. Mám jich pět tj. dvoje casia dvoje festiny a jedny wengery . Problem spočívá v tom že každým z nich občas dojde baterka. Baterku vyměnit umím. I do hodinek se umím dostat. Všechny hodinky mám vodotěsné se šroubovacím dýnkem. Jako klíč k povolení dýnka mě slouží stará vyřazená posuvka. Potřeboval bych poradit jak zachovat vodotěsnost. Z hodinkama neplavu jen je občas opláchnu pod proudem vody.

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Hape »

Jistotu zachování vodotěsnosti budeš mít asi jenom pokud s baterkou preventivně vyměníš i těsnění a provedeš zkoušku těsnosti. Z toho důvodu je asi lepší nechat to na patřičně vybaveném hodináři.
Možná zkus kouknout na web Choronomag, je tam i fórum kde by ti třeba mohli podat lepší informace.

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#3 Příspěvek od starecd »

Ahoj, je to už delší dobu, ale moje známá měla v rodině hodináře a říkala mi, že se z vodotěsných hodinek vysává vzduch, jen nevím jak(vývěvou?), Já mám obyčejné hodinky už drahně let, kdysi měly být vodotěsné do 5m, ale to už je pase po výměně sklíčka už není ani těsnění spolehlivé.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#4 Příspěvek od bu2520 »

a nebylo by lepší spíše je zavírat v přetlakové komoře? Pokud budou z vývěvy tak budou spíš vodu netěsností nasávat.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Pouzdra jsou zkonstruovaný tak, že vytvořením určitýho relativně malýho podtlaku uvnitř se okolním atmosférickým tlakem snažej sklíčko a víčko smáčknout k sobě a tím se víc zatěsňujou. Potopení do prostředí s vyšším tlakem pak to smáčknutí ještě umocní. Mám víc jak 10 let chronograf JVD Airplane, byl se mnou jak vysoko v horách kolem 3000m.n.m., tak i skoro 30m hluboko v Rudým Moři - na pouzdru má "Waterproof 200m" a hodinářka mi ho při každý výměně baterky strká pod zvon s vývěvou ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Hape »

A jak by je v tom zvonu zavřela?
Kdyby ste se podívaly na ten web Chronomag v odkazu víše, tak tam je popsané jak se vodotěsnost kontroluje. Do toho zvonu se dávají hodinky už zavřené.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Zavřeš je a uvnitř futrálu zůstane normální tlak okolí. Dáš je pod recipient, vycucneš z něj vzduch a tím uvnitř pouzdra vytvoříš defacto PŘETLAK - kterej určitě aspoň částečně unikne mikroskopickou spárou, kterou si tlakem směrem ven dokáže vytvořit - když pak pod zvon pustíš okolní tlak, spára se zatěsní a drží vnějším tlakem zavřená až do dalšího odšroubování. Jen tak se tě zeptám - jak si myslíš, že vzniká podtlak v zavařovací sklenici, když ji dopředu těsně zavřeš víčkem a potopíš do vody, kde ji steriluješ? To tam taky někudy strkáš trubičku, abys zevnitř odsál vzduch?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Hape »

Podle mně uzávěr hodinek drží tlak vzduchu uvnitř dokud nepřekonáš jeho konstrukční limit. Jinak by přece nešlo umístěním hodinek do podtlaku, a tím změnou rozměrů pouzdra, změřit jejich těsnost.
Uzávěr sklenice je konstruován tak aby vnitřní přetlak mohl uniknout, tam je to žádoucí.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#9 Příspěvek od tomasjedno »

Teorie s hodinkami jako zavařovačkou mi moc nesedí. Mám hodinky typované na 15 bar, potápěl jsem se s nimi do 45 m. A v nadmořské výšce 3500 m, kam jsem dojel lanovkou, mi z nich vnitřním přetlakem odskočila přední rozeta se sklíčkem.

P.S. ve výšce 3500 m je asi 65% tlaku při hladině mořské.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#10 Příspěvek od Artaban001 »

Hezké odpoledne - párkrát mě menili baterie v hodinkách, co měly na sobě "Water resistant 10 BAR". Dělali mi i tlakovou zkoušku.
Když jsem si prohlížel ten list papíru, co mi k tomu dávali, byly tam nějaké hodnoty deformace pouzdra a pak jejich "návrat" na původní hodnotu.
Nejspíš je vloží pod hladinu vody v nějakým zkušebním stavu a tu vodu zkouší natlakovat na nějaký předepsaný tlak. A potom asi po určitou dobu sledují, jestli ten tlak vody neklesá, jak se snaží voda dostat dovnitř. jestli to před tím nepodtlakujou, to nevím.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od PavelFF »

Artaban001 píše:....Nejspíš je vloží pod hladinu vody v nějakým zkušebním stavu a tu vodu zkouší natlakovat na nějaký předepsaný tlak. A potom asi po určitou dobu sledují, jestli ten tlak vody neklesá, jak se snaží voda dostat dovnitř. ...
A když se to nepovedlo utěsnit, tak ti řeknou sorryjako, ale po našem testu máte v hodinkách vodu. U nějakých Breitlingů by tě to asi dost naštvalo.
Spíš bych řekl , že tlak vzduchu musí pouzdro pružně deformovat a oni snímají tu deformaci. Pokud hodinky netěsní, žádná deformace se nekoná.

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Hape »

Přesně tak!

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#13 Příspěvek od Artaban001 »

Tak to nejspíš zkouší bez vody. Ono je to nakonec popsaný v tom odkazu na chronomag na začátku tohohle vlákna. Zkrátka vezmou už zavřený hodinky, šupnou je pod zvon. Vycucnou z něj vzduch - pokud je pouzdro těsně uzavřený, tak se "nafoukne" a měřidla to zaznamenají. Potom do zvonu napustí vzduch a natlakují jej - pouzdro se zase "vduje" a měřidla to taky zaznamenají. Rozdíly jsou v mikrometrech - škoda, že jsem ten papírek už zahodil..
edit:
Tak je měří i s vodou. Viz zde:
http://www.hodinyjbc.eu/page24.htm

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Hape »

To testování tlakem vody bych pochopil třeba při vývoji prototypu, ale jinak se mi to zdá jako blbost. Kdo by platil opravu, kdyby při testu do hodinek nateklo?

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#15 Příspěvek od Artaban001 »

Aji kdyby - použitá voda je beztak destilka a při tom jednom testu jdou hodinky napřed do přetlaku vzduchu a poté do vody. Takže se tam voda nemůže dostat. Když už náhodou se tam dostane, jde o stopový množství, který se dá rychle vysušit a ke strojku se nedostane. Myslím si, že ty postupy volí nakonec takový, aby vniknutí vody do strojku zamezili, i u hodinek z verdiktem nevyhovující - nevodotěsný PRIMky jsem měl orosený uvnitř dost často a fungovaly do doby, než jsem je někde ztratil.
Když se to tak vezme, tak stačí ty vodotěsný hodinky otevřít v blbým místě a budou se Ti v chladnu rosit taky..

Odpovědět

Zpět na „Poradna“