ochranné pásmo VO

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mcz
Příspěvky: 11
Registrován: 23 led 2014, 01:00

ochranné pásmo VO

#1 Příspěvek od mcz »

Dobrý den, v jaké vzdálenosti může být stavba (kamenná zeď - plot) od stožáru veřejného osvětlení? Zkoušel jsem hledat a našel jsem pouze vzdálenosti plynovodu nebo jích podzemních sítí. Poradí někdo? Případně jaka norma tohle upravuje.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#2 Příspěvek od p32 »

Pokud chceš stavět na vlastním pozemku, tak tě může omezit jen případné vedení elektřiny k tomu osvětlení, co by šlo přes tvůj pozemek. Také ale musíš mít stavební povolení na tu zeď - z dotazu není poznat, kde to opravdu chceš stavět. A u toho povolení to zjistíš s konečnou platností.
Uvědom si, že kamenná zeď je něco jiného než plot, který může být dřevěný či drátěný, ale hlavně to není pevná stavba s pevným základem. No a na cizím pozemku žádné pevné stavby stavět bez povolení majitele nesmíš.

Uživatelský avatar
mcz
Příspěvky: 11
Registrován: 23 led 2014, 01:00

#3 Příspěvek od mcz »

ja stavět nechci, zed už stojí, ale z druhé strany staví obec nové VO a dala mně 5cm od základu plotu, přes metr hluboko základ stožáru VO (KG trubka prumer 300mm) Vubec se mně to nelíbí...

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#4 Příspěvek od Jodr »

Koupil jsem vytýčenou stavební parcelu, postavil barák a zbudoval plot s podezdívkou a základem cca 120cm hlubokým (z důvodu drobného zářezu do terénu). Veřejné osvětlení a sítě kolem byly již hotové. Vyznačená hranice mého pozemku od sloupu byla 10cm, tudíž rovněž vnější hranu podezdívky jsem situoval přímo na hranici svého pozemku, tečka. Sousedé to mají podobně, ale někteří i 80cm od své hranice. Jak se dodavatelské firmě povedlo. :? Sloupy osvětlení sice nejsou v úplném zákrytu, ale naštěstí "netrčí" do chodníku. Kolem komunikace máme totiž zatravněné pásy, jsme "klidová zóna"...
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od Michal22 »

Ochranné pásmo se zřizuje asi jen u VN a VVN,ne?
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
mcz
Příspěvky: 11
Registrován: 23 led 2014, 01:00

#6 Příspěvek od mcz »

Jodr: no každé světlo v ulici je jinak vzdálené od plotu jak říkáš jak to trefili. máme pouze silnici bez chodníků, některé obce mají požadavek min. 0,5m od obrubníku silnice.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#7 Příspěvek od sr71 »

mcz píše:z druhé strany staví obec nové VO a dala mnì 5cm od základu plotu, základ stožáru VO
u nás se dìje nìco podobného, ale vedení je nadzemní takže kabely vzduchem zasahují nad parcely, takže mì by zajímalo jestli jsou nìjaká pravidla pro to aby nìkdo mohl natáhnout nadzemní kabel který zasahuje tøeba do mého "vzdušného prostoru"

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Crifodo »

Stavba a provoz inženýrských sítí včetně nadzemních vedení se provozuje na základě věcného břemene k danému pozemku. Věcné břemeno může být zřízeno buď dohodou, nebo ze zákona.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#9 Příspěvek od sr71 »

Øekl bych že u nás se nikdo nikoho na nic neptá a nadzemní kabel prostì natáhnou (a￾ už obec s kabelem k VO, nebo v minulosti nìjaký "Telecom" s telefonním kabelem) tak jak jim to vyjde.

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#10 Příspěvek od Jodr »

sr71 píše:Řekl bych že u nás se nikdo nikoho na nic neptá ...
To máš vcelku pravdu. Svého času jsem u baráku na svém pozemku měl postavený 21m příhradový stožár pro KV anteny a dočkal jsem se chvíle, kdy mi na něj pověsili telefoňáci kabel, který pokračoval dál k sousedům. Dalo dost úsilí je dotlačit k přeložení kabelu mimo prostor co jsem potřeboval pro svěšení anten. :evil:
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Crifodo »

sr71 píše:Řekl bych že u nás se nikdo nikoho na nic neptá a nadzemní kabel prostě natáhnou
Formálně se tím dopustí nezákonného jednání, protože jednak to neoznámili předem, jednak neposkytli jednorázovou úhradu.
ohledně telekomunikací např.
https://www.epravo.cz/top/clanky/vecna- ... 26852.html
ohledně stavby V.O.
https://www.bezplatnapravniporadna.cz/o ... bnost.html
v praxi se bohužel stát a jeho instituce chovají k soukromému vlastnictví víc a víc fašisticky, ačkoliv jinak má rád plnou hubu svobod a vymezuje se rád proti poměrům za bolševika, které už byly často ve srovnání liberálnější.

Uživatelský avatar
houmr
Příspěvky: 858
Registrován: 01 lis 2016, 01:00
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

#12 Příspěvek od houmr »

sr71 píše:vedení je nadzemní takže kabely vzduchem zasahují nad parcely
Co vím já, tak záleží na tom, jak dlouho tam ty dráty jsou.
Pokud to tam tak visí u "věky" je věcné břemeno takzvaně vydrženo a tedy to není nezákonné. Je to stejné, jako když máš "odnepaměti" třeba na baráku konzoli se sekunderu aniž by jsi měl jakékoliv věcné břemeno v katastru. Pokud jí budeš chtít zrušit, budeš muset zaplatit přeložku. Právo vydržení je tuším 10 nebo 15 let, takže pokud ti dráty překáží nebo budou překážet, ohraď se proti tomu hned (za předpokladu, že to tam dávali nedávno), pokud je to tak "odnepaměti", tak buď ti to v tvých plánech překážet nesmí (resp. tvé plány nesmí překážet vedení) nebo si to budeš muset zaplatit.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“