LED lustr bliká po zapnutí

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ickx
Příspěvky: 80
Registrován: 11 bře 2017, 01:00

LED lustr bliká po zapnutí

#1 Příspěvek od ickx »

Zdravím, pořídil jsem LED lustr z Moebelixu. Po cca 10 měsících bezproblémového provozu začal po zapnutí blikat, blikání přestane když se dotku rukama skruže lustru, potom už svítí normálně. Po vypnutí a zapnutí svítí normálně, po zapnutí po cca 5 minutách zase bliká.

Vyměnil jsem elyty ve zdroji a závada trvá dál nenapadá vás co s tím je?
Naposledy upravil(a) ickx dne 19 zář 2019, 08:59, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#2 Příspěvek od sinclair »

Kde jsi koupil ty nové elyty, co je to za značku a kolik stály. Ale pravdu :D
Chyba vůbec nemusí být v nich - tu první větu jsem napsal proto, abychom věděli, zda jsi tam nenaletoval něco ještě horšího, než tam bylo od rejžáka původně :D

Vypájej, vybij zkratem a pak změř všecky svitkové kondenzátory, co tam najdeš. Třeba jen nějakým multimetrem, který má orientační měření kapacit.
Před měřením nezapomenout kondenzátor vybít!
Svitky mohou zvenčí vypadat různě. Od klasického elytu je poznáš tak, že nemají vyznačenu polaritu, vypadají úplně jinak /v pravoúhlém plastu či oválné, zalité v epoxidu/ a kapacita je na nich značena buď kódem, nebo u větších kusů přímo.
Např. kód 104-10-400 znamená 10⁴pF=100.000pF=100nF, desítka je tolerance kapacity 10% a dovolené napětí 400V.
Pokud je u větších doplněno MKT, MKP, MKS.., je to typ dielektrika.
Za hodnotou napětí může být třeba uvedeno 250VAC, pak jde o druh kondenzátoru, určený pro zapojení do obvodů síťového či jiného střídavého napětí.
Tolerance a dovolené napětí pod 100V často nebývají u menších, tmavozelených či červených, epoxidových typů ani udány - je tam třeba jen to 104. Pak je to těch 100nF, tolerance jak se povede rejžákovi a dovolené napětí 50V.
Zkontroluj všecky, včetně těch modrých keramických, co jedním koncem vedou na kovovou kostru svítidla.
Některý ze svitků bude zpravidla mít citelný úbytek své jmenovité kapacity. Klidně může mít jen polovinu či třetinu, někdy ještě i méně a přesto to "jaksi" funguje. Někdy s těmito průvodními jevy, někdy to zdechne po pár desítkách sekund, nebo zhoupnutí sítě.
Na nějaký vysloveně vadný polovodič tahle závada nevypadá.

Tohle bývalo častou příčinou u elektron. traf pro klasické 12V halogenky, když to ještě frčelo.
Ale nové zdroje pro "reflektorové" LED žárovky GU5,3 na 12VAC/DC tohle dělají také, jen už se většina nedá otevřít a opravit.

P.S.: To na fotce má takhle být, nebo je to vyfocený těsně po nějaké diskusi s manželkou o Tvých schopnostech? :twisted:
Naposledy upravil(a) sinclair dne 17 zář 2019, 06:30, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ickx
Příspěvky: 80
Registrován: 11 bře 2017, 01:00

#3 Příspěvek od ickx »

Kondanzátory jsem dával zlatý Panasonic co jsem našel v šuplíku, mimo toho jsou tam už jen dva hnědý svitkový kondenzátory zkusím je proměřit.

Pokud narážíš na to že je lustr šikmo, tak to tak je schválně :wink:

Je ti divná závada, bejt tam něco v háji tak to přeci bliká furt a ne že se toho dotknu rukou a začne to svítit normálně.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od otakarv »

ickx píše:Zdravím, pořídil jsem LED lustr z Moebelixu. Po cca 10 měsících bezproblémového provozu začal po zapnutí blikat,
Ten lustr by měl být ještě v záruce tak proč jej nereklamuješ?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Lebo ho uz rozrypal, takze mu ho na reklamaciu nezoberu :D

Uživatelský avatar
ickx
Příspěvky: 80
Registrován: 11 bře 2017, 01:00

#6 Příspěvek od ickx »

Protože nemám účtenku

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#7 Příspěvek od termit256 »

Zkus fouknout na soucastky chladim sprejem nebo necim, pokud to dela az se neco zahreje, jednoduse to takhle najdes.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od otakarv »

Možná je načatá některá z LED diod.

Uživatelský avatar
alxa
Příspěvky: 226
Registrován: 02 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Brna

#9 Příspěvek od alxa »

Proměř samotné Ledky, často se nahodile přerušují než umřou úplně. Osobní zkušenost low cost svitidly, co nám koupili do továrny. Umřely ještě v záruce.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#10 Příspěvek od PavelFF »

Taky si myslím, že některá ledka je načatá. Porucha nemá moc logiku. Některé ledky se chovají záhadně.
Mimochodem, mám takovou světelnou rampu z asi 15 LED žárovek E27. Všechny jsou vytahané z odpadu a zprovozněné vyzkratováním vadných LED. Tuhle byla nad námi bouřka a v přímém přenosu jsem viděl, jak odešly hned 3 žárovky. Jednodušší typy mají jen srážecí kondenzátor. A u nich mají impulsní poruchy v síti na ledky devastující účinky.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

otakarv píše:
ickx píše:Zdravím, pořídil jsem LED lustr z Moebelixu. Po cca 10 měsících bezproblémového provozu začal po zapnutí blikat,
Ten lustr by měl být ještě v záruce tak proč jej nereklamuješ?
ickx píše:Protože nemám účtenku
A to je nějakej problém? Účtenka je obvyklej, ale nikoliv bezvýhradně jedinej povinnej způsob, jak dokázat konkrétnost nákupu v daným obchodě. Pokud se nemejlím, tak stačí výpis z účtu při bezhotovostní platbě za zboží, ze kterýho jasně vyplyne kdy kolik na kterej účet odešlo - a zrovna tohle konkrétní zboží asi moc obchodů nenabízelo. Dál se dá využít svědecká výpověď potvrzující nákup a nebo jde i použít institut čestnýho prohlášení. Stačí se obrátit na ČOI, oni poradí co máš dělat.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ickx
Příspěvky: 80
Registrován: 11 bře 2017, 01:00

#12 Příspěvek od ickx »

Nehodlám kvůli pětistovce pořadat manévry a někde se dohadovat, navíc mi bylo řečeno od manželky že už je to hodně přez rok co ho máme :D Hold skleróza.

Takže změřím diody a kondíky a až na to přídu tak svítíme dál.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

ickx píše:... navíc mi bylo řečeno od manželky že už je to hodně přez rok co ho máme :D Hold skleróza.....
Záruční doba je ze zákona 24 měsíců = 2 roky ode dne převzetí při prodeji ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
witt
Příspěvky: 501
Registrován: 01 dub 2018, 02:00

#14 Příspěvek od witt »

zbytečná debata - už se v tom vrtal.
Také tipuju na LED a docela by mě zajímalo, jak se dají zkontrolovat.

Uživatelský avatar
ickx
Příspěvky: 80
Registrován: 11 bře 2017, 01:00

#15 Příspěvek od ickx »

Tak závada odhalena a odstraněna.
Opravdu byla nakoplá jedna ledka po vyklemování lustr zase svítí jak má.
Díky za nasměrování, já bych se furt vrtal ve zdroji :wink:

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“