Spínání světel z mnoha míst

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Spínání světel z mnoha míst

#1 Příspěvek od Celeron »

Dnes telefon, blbnou nám světla, přijeď to opravit.
Na místě zjištěno 9 "vypínačů", takže 7 křížáků a 2 schodišťáky. Všechno ABB Klasik. No a při jedný kombinaci všechno umřelo.
Tak jsem sundal hmatníky a našel koncovej č.6 s přívodem fáze. Na druhým č.6 fáze nikde. Takže klasika, někde rozlámanej č.7.
Jenže jsem narazil na to, že se nedá jednoznačně určit pořadí č.7. Je to chodba a naivně jsem si myslel, že bude prosmyčkovaná jedna stěna a pak to přejde na druhou a po ní to zase půjde zpět. Jenže ono to je nějak divně cikcak přes podlahu chodby. Dokumentace není. Byl jsem tam sám, takže pomocníka na cvakání jsem neměl. Tak jsem schodil jistič a šlusmetrem zkusil všechny přepínače. Nojo, ale všechny chodí. 8O Kurňa, to vypadá na přerušenej drát.
Staří praktici, jak nejlíp zjistit pořadí č.7, chodba je skoro 100m dlouhá? Bez pomocníka to asi nejde, co? A nohy mám jen jedny. :roll:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od workhard »

Si to rozsviť a projdi s fázovkou, ne? Někde to zmizne.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#3 Příspěvek od Achab »

U delšího vedení bude nejspíš fázovka svítit přes kapacitu i na přerušeném vodiči. Spíš bych zkoušel, na kterém přepínači zmizí vratné napětí N přes svítidla (případně stykač). Porucha bude pravděpodobně mezi nejbližšími přepínači, ale bez lítání se to asi neobejde. Přepínací vodiče taky můžou být spojované v krabicích pro odbočení svítidel, záleží na konkrétním provedení.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

To jsem jednou řešil v ubytovně žárovkovou zkoušečkou a hledal napětí mezi koresponďáky a mezi koresponďákem a nulou, kterou jsem si musel přitáhnout dlouhým drátem. A stejně jsem se nalítal. V podstatě jsem si pustil do jednoho z koresponďáků fázi, našel v druhém, ověřil jestli jde dál a zase ji hledal v dalším, neý jsem našel jeden, který na šroubku šťávu mel, ale další ne. Byl to nenápadně vypadlý drát, zjevně od montáže konečkem pod šroubkem držící. Puštěním proudu do druhého koresponďáku to světlo fungovalo.
Kdyby ne, šel bych po vývodu ke světlům, protože přerušit oba koresponďáky lze snad jen vrtačkou, křížáky obvykle v obou sekcích neodejdou.
Přeju ti trpělivost a dostatek energie, všechno to oblítat.
Jak říká Murphy: chyba bude vždy na tom konci, kterým jsi nezačal.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#5 Příspěvek od samec »

Len predvčerom som zistil na schodišti našťastie len s dvoma 6 myslím že ABB, že ich je možné zaparkovať do polohy uprostred, kedy nie je pripojený ani jeden výmenný vodič a teda druhým vypínačom sa nedá svetlo zapnúť.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#6 Příspěvek od Achab »

Pokud není jasné pořadí přepínačů, asi nejrychlejší je rozpojit přívody všech zjišťovaných ve vadném úseku. Na oba vodiče přívodu, případně vývodu jednoho přepínače se přivede fáze, zjistí další a tento připojí. Tak se postupuje až k poslednímu. Obvodovku nebo ohmmetr lze v přerušeném úseku použít jedině s pomocným vodičem.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#7 Příspěvek od petrfilipi »

samec píše:Len predvčerom som zistil na schodišti našťastie len s dvoma 6 myslím že ABB, že ich je možné zaparkovať do polohy uprostred, kedy nie je pripojený ani jeden výmenný vodič a teda druhým vypínačom sa nedá svetlo zapnúť.
Jj, s tímhle jsem se vyškolil před týdnem u kámoše. Že prý měnil jeden z vypínačů ABB a od té doby mu to nefunguje. Tak jsem ten vadný kus rozpojil, ale nakonec jsem zjistil, že byl zapojený dobře, jen bylo nutné na něj trochu více klepnout. Byl totiž namontovaný trochu nakřivo.

Jinak k popisovanému problému - doporučoval bych měřit žárovkou (tj. nějakou větší záteží) proti nule, kterou si přitáhneš odněkud z rozvodu. Tak jak to popisuje Hill. První schodišťák najdeš a pak už pojedeš dál a dál. Ale pakárna to je, o tom není pochyb.

PF

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

workhard píše:Si to rozsviť a projdi s fázovkou, ne? Někde to zmizne.
To je rada. Když si to rozsvítíš, tak bude fáze při tý dýlce vedení, jak píše Achab, naprosto všude. Dělal jsem to Vadaskou s N-kem z 30 metrů prodlužky, při tom jsem právě narazil na problém toho nelogickýho zapojení pořadí.
No splaším nějakýho pomocníka a vyrazím tam znova.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
jirka5
Příspěvky: 564
Registrován: 27 zář 2014, 02:00
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

#9 Příspěvek od jirka5 »

Teď už konečně vím, proč v Dojčlandu dávají impulsní relé všude tam, kde by se sešlo víc šaltrů než dva schodišťáky.....
Hledání případné chyby musí být v tom případě nepoměrně jednodušší a také nefunkčnost jednoho tlačítka neovlivní ostatní.

Uživatelský avatar
labakon
Příspěvky: 37
Registrován: 06 srp 2006, 02:00

#10 Příspěvek od labakon »

Ak si dobre pamätám, tak č.7 sú vlastne dve č.6, ktoré majú prepojené vývody. Vadný vypínač by si mal nájsť tak, že skratuješ jeden prívodný vodič s vývodnými vodičmi ( raz s jedným potom s druhým). Tak isto druhý privodný vodič. Za predpokladu,že je vadný len jeden vypínač by sa malo svetlo rozsvietiť.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#11 Příspěvek od Celeron »

Tak spravíno. Pomocník cvakal schodišťákem a já hledal na křížákách ten první a na něm prohazování fází vadaskou proti N-ku z prodlužovačky. A tak jsme postupovali dál a dál a zapisovali si pořadí. Ten inteligent, co to tahal vždy propojil dva křižáky a šel přes podlahu na druhou zeď chodby. A od posledního křižáku se vrátil přes celou chodbu k druhýmu schodišťáku. Nechápu...
Byl to až pátej křižák v pořadí a museli jsme se k němu vrátit, protože občas sepnul, občas ne. No hodinku jsem na tom strávil.

to Jirka5: To víš, že impulzáky jsou lepší a na opravu jednoduchý. Jenže v tý době první půlky 90-tých let se to stavělo s nima moc elektrikářů ještě nedělalo.
Já jsem snad nikde víc než 2 křižáky nedal.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od jjilek »

Já mám křižáků za sebou 6 již od roku 1989 a odešel za tu dobu jen jeden. :D

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#13 Příspěvek od masar »

workhard píše:Si to rozsviť a projdi s fázovkou, ne? Někde to zmizne.
Achab píše:U delšího vedení bude nejspíš fázovka svítit přes kapacitu i na přerušeném vodiči...
Celeron píše:To je rada. Když si to rozsvítíš, tak bude fáze při tý dýlce vedení, jak píše Achab, naprosto všude...
Náhodou je to dobrá rada. Přerušený vodič fáze svítit nemůže, protože jde na druhém konci přes žárovku a další spínače na nulák (pokud teda není přerušený na dvou místech, což nepředpokládám).
:wink:
p.s. A "...když si to rozsvítíš" Celerone, tak tam žádnou závadu nenajdeš. Tu musíš hledat, když "si to nerozsvítíš".

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#14 Příspěvek od Achab »

No právě - reakce byla na doporučení "Si to rozsviť ... někde to zmizne." Ale jak jsem psal, záleží na provedení rozvodu. Pokud jsou vodiče po celé délce v souběhu s napájecí fází, fázovka může být nepoužitelná.
Jinak stav "nesvítí" je u přerušené přepínací fáze možný při třech kombinacích poloh krajních přepínačů řazení 6. Fázovka indikuje včetně kapacity na různých vodičích ve víc případech, než vadaska.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#15 Příspěvek od masar »

Předpokládám, že je zřejmě obtížné uvést obvod do poruchového stavu, t.j. "kombinace, kdy všechno umřelo". V tomto poruchovém stavu totiž sepnutí a rozepnutí kteréhokoliv ze 6-ti spínačů světlo nerozsvítí. ALE rozsvítí a zhasne ho jen ten sedmý, kterého hledáme (nebo jehož vadný obvod hledáme). Nalézt vadný spínač je tedy v poruchovém stavu velmi snadné; stačí jednou obejít všechny spínače a přepnout je vždy "tam a zpět", jen jediný může reagovat.
Problém je jen v případě "nespolehlivé" závady. Tu je pak třeba v situaci, kdy se objeví, opatrovat jako v bavlnce, dokud nebude odhalena.
:wink:

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“