Zaseknuté kolečko DKE 38

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vitcenek
Příspěvky: 160
Registrován: 08 bře 2019, 01:00

Zaseknuté kolečko DKE 38

#1 Příspěvek od vitcenek »

Hezký den,
vím, že následující text do této rubriky nezapadá, ale je zde asi nejvíce aktivních lidí, tak to prosím omluvte.
Před pár dny jsem si na burze koupil za pakatel rádio DKE 38 "Goebbelsova tlama" Na první pohled hnusné, ale stačilo otřít a leskne se. Vnitřek již někdo podle Tesla kondenzátorů předělával, ale bude to už dávno. Chtěl bych ty kondenzátory po vyměňovat, ale narazil jsem na problém a to, že i po kompletním vyšroubování šroubků nelze sundat kolečka, drží jako přivařená a tím mi brání ve vytažení šasi a jeho opravě. Zkoušel jsem WD 40, antikorozní sprej, ale nic, stále drží jako přikovaná. Nechci používat u takového rádia vzhledem k hodnotě a stáří hrubou sílu, ale už si opravdu nevím rady.

Máte prosím jakoukoliv použitelnou radu?
Bylo by mi líto se na rádio jen koukat kvůli dvěma knoflíkům.

Díky, Vít Cenek

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#2 Příspěvek od Milan »

Je to celkem běžný problém u mnoha starých rádií, bohužel nemá univerzální řešení , často je osa srostlá rezí s knoflíkem tak, že to nejde
ani ve svěráku . Pomáhá osu hodně nahřát třeba vytvarovanou smyčkou
páječky, je-li mezi knoflíkem a skříní mezera , pro hodně trpělivé olej naředěný lihem a kapat a kapat a viklat a viklat ... :D , v nejhorším případě buď knoflíky rozlomit , pak slepit, udělat silikonovou formu a odlít nové,
popř. v mezeře mezi skříní a knoflíkem prostě osu uříznout a podle délky
zbytku v rádiu udělat buď prodloužení nebo osu vyměnit . Zbytek z knoflíku
odvrtat , zbytky odbrousit brusnou špičkou v mikrovrtačce.
Tak hodně zdaru a hlavně trpělivosti .

Uživatelský avatar
Charos
Příspěvky: 784
Registrován: 16 říj 2009, 02:00
Bydliště: u Chrudimě

#3 Příspěvek od Charos »

Ještě zkus petrolej či uvolňovací sprej s MoS2 - jinak viz výše.
Někdy stačí otočit knoflíkem potenciometru do krajní polohy a trošku víc zabrat a "utrhne" se to - doraz potenciometru to většinou vydrží.

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#4 Příspěvek od VASEK_W »

Nejdříve bych zkusil něco na uvolnění a rozpuštění té rzi, aby se tomu trošku "pomohlo", a až pak po několika dnech účinkování bych teprve zkusil opatrně "zabrat" přes ten doraz. Ono to zmařit jde většinou velmi rychle, ale náprava pak trvá o dost déle :-(.
Takže nejdříve přemýšlet a zkoušet, hrubá síla většinou až nakonec !!!

Přeji zdar při uvolnění knoflíků.

Vašek

Odpovědět

Zpět na „Poradna“