Zdroj Matrix mps-3005l-3 - cvakání

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Guvis
Příspěvky: 215
Registrován: 01 zář 2012, 02:00

Zdroj Matrix mps-3005l-3 - cvakání

#1 Příspěvek od Guvis »

Zdravím všechny.
Mám problém s laboratorním zdrojem Matrix mps-3005l-3, kdy při regulaci napětí, když se přiblížím hodnotě, kdy má relé přepnout vinutí trafa, tak relé cvaká tam a zpátky, hodnota napětí trošku lítá až pak pootočím potenciometrem ještě víc, tak se relé uklidní a hodnota napětí ustálí.
Můžete poradit, jestli bude stačit vyčistit, či vyměnit potenciometry, nebo na kartě s relátkama je potřeba něco doladit třeba trimrem?
Nemůžu nikde k tomuto zdroji ani sehnat schéma, že bych se trošku zorientoval v zapoejní, tak jestli někdo tento problém neřešil.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

To relé musí mít před sebou operák, kterej ho řídí. Operák má zase zavedenou nějakou hysterezi. Operák by měl mít taky nějakej RC článek na vstupu, aby trochu filtroval rušení a špičky. Zaměřil bych se na ten RC článek, případně lehce zvětšit tu hysterezi.
Pokud to teda není všechno řízený nějakým mcu.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od ZdenekHQ »

Je to běžná vlastnost, soudruzi cosi ošidili a patrně hysterezi prodali spolu s jiným výrobkem.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Guvis
Příspěvky: 215
Registrován: 01 zář 2012, 02:00

#4 Příspěvek od Guvis »

Ale zvlastni je ze to zacalo z niceho nic asi po roce a pul a oba kanaly zaras. Zkusim jeden den rozdelat a premerit kartu s relatkama popripade zkreslit schema podle tistaku.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Nejaka hysterezia tam je. Smerom hore cvakne pri 7,9V, smerom dolu pri 7,8V.

Uživatelský avatar
makak
Příspěvky: 455
Registrován: 28 črc 2019, 02:00

#6 Příspěvek od makak »

Zkusil bych tento pokus: Při vypnutém zdroji protočit Aripoty pro nastavení napětí alespoň 10x přes celý rozsah tam a zpátky. Netvrdím, že to pomůže, ale zabere to pár minut a nic to nestojí.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#7 Příspěvek od masar »

Nejprve bych osciloskopem zkontroloval chování výstupního napětí v závislosti na změně nastavení potenciometrů (hlavně v inkriminované oblasti) a tak vyhodnotil kvalitu regulační smyčky. K nežádoucím jevům může docházet při zhoršení parametrů regulační smyčky, např. překmity při skokových změnách vstupního napětí a žádané hodnoty.
Vzhledem k tomu, že k závadě dochází až po 1,5-letém provozu, jsou v podezření (jako obvykle) elektrolytické kondenzátory jak ve výkonové, tak i v regulační a ovládací části zdroje, hlavně kontrola zvlnění vstupního napětí (část společná pro oba kanály).
:wink:
edit: Když dáš na EB vyhledat slovo "matrix", zjistíš, že o jeho kvalitách tady referuje dost uživatelů. Stejný problém jako ty řešil nedávno venca666 tady. Možná když se ho zeptáš... :wink:

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já budu myšlenkově poblíž - není to tak, že ty rozhodovací úrovně byly mimo rozsah "běžných napětí" a teď to prostě zestárnulo a ujelo? Já vím, co to umí při nabíjení aku a docela si dokážu představit, že co serie z jednoho dne, to originál.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
makak
Příspěvky: 455
Registrován: 28 črc 2019, 02:00

#9 Příspěvek od makak »

A co prostě jenom zoxidovaná dráha Aripotů ? Proto jsem radil protočit to párkrát tam a zpátky... :wink:

Uživatelský avatar
Guvis
Příspěvky: 215
Registrován: 01 zář 2012, 02:00

#10 Příspěvek od Guvis »

Diky vsem za pomoc. Moje chyba, ze me to nenapadlo hned. Uvedomil jsem si, ze me zdroj pro stehovani lezel dlouho u mati zaskladnenej, takze to byly zanesene a nepouzivane potenciometry.
Nekolikrat jsem je projel, prosplichnul a regulace uz jede bezproblemu.
Budu chtit zdroj prodavat, tak at je v co nejlepsim stavu :-)

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“