Náchylnost HiFi, zkušenosti

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ada_cz
Příspěvky: 59
Registrován: 10 úno 2011, 01:00

Náchylnost HiFi, zkušenosti

#1 Příspěvek od ada_cz »

jsem nováček a učím se z vlastních chyb:(
Při oživování TW40 Junior a snaze uspořádat vedení signálu (abych snížil brum) jsem pár krát přejel prsty po vstupech pro gramo (na zlomek vteřiny), Hlasitost byla asi na 4-ce a v reprech to zaburčelo, ne extrémně, ale byla to chyba.

Ars9204 jsem si čerstvě repásl, ve výhybkách jsem vyměnil všechny kondenzátory (poskládáno z MKT TC206). Připadá mi, že basy jsou o něco slabší, jinak je zvuk čistý a zdá se vpohodě. Prosím, mohu se Vás zkušenějších zeptat, mohlo se něco poškodit v zesilovači nebo ve výhybkách, které jsou v tomto případě složeny ze dvou tlumivek a svitkových kondů?

http://www.repromania.net/tesla/tesla-r ... s-9204.php
Naposledy upravil(a) ada_cz dne 01 říj 2019, 14:48, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#2 Příspěvek od sinclair »

Nemohlo.

Uživatelský avatar
ada_cz
Příspěvky: 59
Registrován: 10 úno 2011, 01:00

#3 Příspěvek od ada_cz »

Dík za uklidnění.

Mimochodem, čerpal jsem z: http://www.aldax.cz/index.php?act=prod& ... &key=repro Díky moc!

Bezprostředně po repasi výhybek mi připadalo, že reproduktory hrály čistěji, nechtěly zkreslovat, "jakoby ty výhybky blokovaly nežádoucí signál" - anebo to je blbost?

Teď s TW40 musím mít Basy alespoň na 2-3, ani na max to není zrovna moc přebasované . A to si nelibuju v dunění. Při Basech na max a vyšší hlasitosti basy lehce zkreslují.. Proto jsem si myslel, že výhybky mohly utrpět, anebo je možné že si výhybky/kondíky nějak "sedají"?

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#4 Příspěvek od TheLastUnicorn »

Ve výhybkách si nemá moc co sedat. Pokud se tam ale po té "nehodě" něco zvukově diametrálně změnilo, nejspíš se tomu opravdu něco stalo. Musíš bohužel nějak zjistit, zda je problém v bednách, nebo zesilovači. Začal bych tím, že bych změřil ss odpor na konektoru reprosoustav. Měl by být cca 4 ohmy (plus mínus nějaký desetiny). Pak bych zkusil bedny připojit na nějaký zesilovač, který je zaručeně OK.

Uživatelský avatar
ada_cz
Příspěvky: 59
Registrován: 10 úno 2011, 01:00

#5 Příspěvek od ada_cz »

Repra jsem původně po oprave zkoušel na autoradiu a je to už delší doba, na tom transiwattu hrály předtím jen chvíli, takže konkrétně na něm moc porovnat nemůžu.

Vyzkouším je znovu na radiu a zkusím si povzpomínat.

Nicméně je fakt, že tw40 taky slyším poprvé, takže taky nemohu moc srovnat..

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#6 Příspěvek od sinclair »

Že s basama na max a při pokusu o vyšší hlasitost zesilovač, který má pouze 2x20W zkresluje, je normální. Zdůraznění korekcí je tam minimálně +12dB, ale spíš víc.
Ale Ty ses sem nepřišel učit počítat s decibelama, že ne?
Kdo Tě sem poslal se takhle zeptat?

Uživatelský avatar
rudolf02
Příspěvky: 445
Registrován: 05 zář 2012, 02:00
Bydliště: ústeckoorlicko

#7 Příspěvek od rudolf02 »

No, já nevím, ale už jsem vyměňoval kondíky ve vyhýbkách u beden. A jestli se kondíky prorazily, pak na výšky jdou i basy a ty by výškáče mohly odpálit.
Pokud jsou kondy zcela odpálené, rychle to určí ohmetr, ukáže při odpojení kondíku na něm zkrat. Horší to je, pokud se zkrat objeví až při určitém napětí. Proto je při podezření zkouším ještě na DC zdroji při cca 30V. Vadné cívky ve vyhýbkách jsem ještě neviděl.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#8 Příspěvek od Kremik »

To bude subjektivní pocit. Pokud by se tam něco pokazilo, určitě ne ve stejnou chvíli a v obou reprech stejně. Jo, sugesce je mocná čarodějka :-)
Navíc závada typu úbytek basů - to určitě ne.

Uživatelský avatar
ada_cz
Příspěvky: 59
Registrován: 10 úno 2011, 01:00

#9 Příspěvek od ada_cz »

SS odpor je na obou bednách 4,9 Ohmů

Kdo mě sem poslal se zeptat.. Asi mě nemá, kdo poslat.. Pracuju v kanclu, kolegové jezdí na závodničkách, běhají nebo hrají PS4.

Já se ve volném čase snažím kutit. 3 měsíce jsem zasvětil zděděnému gramci a zesíku a veškeré info jsem našel na internetu, zejména od Tebe sinclaire, ale taky masara, xeon_sk, hifisty, newbie, a dalších, všem moc díky

Teď jsem to nějak poskládal a začal provozovat, ale vlastně nevím, jestli to funguje jak má:) a nemám se koho zeptat, bohužel.. tak mi nezbylo než se zeptat tady

Počítání decibelů se nebráním, rád bych do toho proniknul víc, ale základ nemám nic moc:)

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#10 Příspěvek od sinclair »

Ale já si opravdu a bez ironie myslím, že bednám i zesilovači nic není.
To by byla opravdu kujevská náhoda, asi jako neshořelý kus družice a zrovna do Tvojí chalupy.
Myslím tím tu mizivou míru pravděpodobnosti, že by se stalo něco, prostě úplně cokoliv, ale úplně stejného s oběma bednami, anebo oběma kanály zesilovače.

Ale můžu Tě uklidnit - znám pár takových zvláštních týpků, co tohle uměli oboje současně a skoro kdykoliv.
Aniž by si to vůbec uvědomovali - uměli během max. 15 minut pokujvit obě bedny i oba kanály zesilovače a s maximální možnou škodou zároveň.

Uživatelský avatar
ada_cz
Příspěvky: 59
Registrován: 10 úno 2011, 01:00

#11 Příspěvek od ada_cz »

to současné poškození obou beden je trefná poznámka...
Hrají stejně, zkoušel jsem znovu i s autorádiem (Blaupunkt z 90. let), taky tady mi připadá že basy na max nejsou výrazné, jak bych čekal, takže tam není moc rezerva, ale zvuk je kvalitní.

snad budu mít časem příležitost porovnat..

mimochodem nějaký nadšenec z Brna tady není?

Uživatelský avatar
vlastoTN
Příspěvky: 119
Registrován: 06 říj 2017, 02:00

#12 Příspěvek od vlastoTN »

Možná sú prefázované.

Uživatelský avatar
ada_cz
Příspěvky: 59
Registrován: 10 úno 2011, 01:00

#13 Příspěvek od ada_cz »

máš na mysli akustický zkrat?

pokud je kulatý kolík PLUS a plochý kolík MÍNUS, tak mám zapojeno opačně
navzdory schématu http://www.repromania.net/tesla/tesla-r ... s-9204.php, nicméně na obou reproduktorech stejně.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#14 Příspěvek od ok1hga »

ada_cz píše:mi připadá že basy na max nejsou výrazné, jak bych čekal, takže tam není moc rezerva, ale zvuk je kvalitní.
když se podíváš na odkaz který jsi sem dal hned na začátku,
najdeš tam odpověď na tvůj dotaz proč ty basy na těchto bednách "nejsou tak výrazné" . . .
když si to totiž pořádně prohlédneš, zjistíš že pod 100Hz jde citlivost dost strmě dolů . . .

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“