Měnič 0-200V DC na 0-200V AC

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jiri255
Příspěvky: 168
Registrován: 18 dub 2013, 02:00

#16 Příspěvek od jiri255 »

tak to s tím společným vodičem jsem nevěděl ...díky zase jsem o něco chytřejší, takže tam s toho společného vodiče ke "4" na tom IO2 IR2153 tj. k řídící elektronice mám raději ještě vsadit pojistku cca na 5A, kdyby náhodou, tak aby se mi nespálil řídící obvod?
Ještě jsem několikrát kontroloval to schéma a myslím, že ty 2x IGBT ve schématu na levé straně mám zakresleny špatně a mají být obráceně?

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#17 Příspěvek od lesana87 »

Samozřejmě, že je máš vpravo obráceně. A pojistka se nedává do společné země, ale do napájení. Navíc ti tam bude k ničemu, když ti v napájení budiče shoří 5A pojistka, bude už budič dávno po smrti. Počítej s tím, že ti ten měnič párkrát pobouchá. To se stává i zkušeným a ty, jak vidno, žádné zkušenosti nemáš. Ale troufáš si hodně, stavět hned napoprvé 5kW měnič.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#18 Příspěvek od EKKAR »

Co je silně vytaženo, to musí bejt TLUSTÝM drátem - a ty IGBT si samozřejmě otoč jak píše Andulka, ty dva napravo (u IO3) jsou otočený. Otevřený jsou vždycky jen 2 ze 4 a to tak, že zároveň je otevřenej ten (na schématu) nalevo nahoře s pravým dole a opačně, pravej horní s levým dolním - přes zátěž zapojenou mezi výstupní svorky tak teče proud střídavě. Proto se tomu taky říká "H-most" neboli "H-bridge" - protože ty boční nohy někomu připmínaly obě svislý větve s tranzistorama a příčka ten výstup pro zátěž. Tak jak to máš nakreslený by se ty pravý dva trandy nikdy neotevřely ...
Přílohy
schema1_178.jpg
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
jiri255
Příspěvky: 168
Registrován: 18 dub 2013, 02:00

#19 Příspěvek od jiri255 »

ted uz jsou v tom obvodu snad zakresleny spravne... no jj mozna sem se pustil do trochu vetsiho projektu, ale snazim se a snad se mi to podari dat do funkcniho stavu.
Lze nejak tedy ten ridici obvod ochranit, aby pripadne skody na tom menici a celkove na vstupu a vystupu byli co nejmensi klidne tam vsadim 5 pojistek nebo nejkou ochranu pokud by to melo pomoct? Radsi menit pojistky, jak zkoumat co vsechno se znicilo.
Přílohy
schema2.jpg

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#20 Příspěvek od lesana87 »

Mimochodem, kouknul ses aspoň osciloskopem na výstup toho "stejnosměrného generátoru", co hezkého ti z něj leze naprázdno a co při plném zatížení?

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#21 Příspěvek od misocko »

jiri255 píše:k řídící elektronice mám raději ještě vsadit pojistku cca na 5A, kdyby náhodou, tak aby se mi nespálil řídící obvod?
Ještě jsem několikrát kontroloval to schéma a myslím, že ty 2x IGBT ve schématu na levé straně mám zakresleny špatně a mají být obráceně?
poistku tam daj , max 1A ale obvody ti to nezachrani , max nevyhoriš.
tu je link na ktorom najdes odpovede na tvoje otazky
http://danyk.cz/menic230_6.html
PS IGBT mas spravne , na oboch stranach maju byt otocene rovnako

Uživatelský avatar
jiri255
Příspěvky: 168
Registrován: 18 dub 2013, 02:00

#22 Příspěvek od jiri255 »

ten odkaz mi trochu zamotal hlavu, jak se to tedy vlastne bude chovat, kdyz na tom DC vstupu nebude 325V, ale jen treba 50V kolik tedy bude na AC strane?
...no kdyby se neco takoveho prodavalo, tak bych do stavby tohoto menice asi nesel, ale menice co se bezne prodavaji maji 12V nebo 24V DC na 230V AC a hadam, ze kdyz do nich pustim 130V DC, tak to v lepsim pripade vezmou jako chybu/nespusti se a v horsim bude po nem.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#23 Příspěvek od EKKAR »

jiri255 píše:ten odkaz mi trochu zamotal hlavu, jak se to tedy vlastne bude chovat, kdyz na tom DC vstupu nebude 325V, ale jen treba 50V kolik tedy bude na AC strane?
Bude tam efektivní hodnota toho impulsního průběhu o maximální hodnotě 50V - kydybych to vzal poměrně, tak když na výstupu je 230 při vrcholku 325, je to poměr 0,707 - kterej sice platí pro sinus a ne pro pravoúhlej průběh, v tom Danyk dost lidi blamuje, ale kdyby to platilo, tak při 50V na vstupu tam bude přibližně 35,4V AC. V reálu tam bude míň.
jiri255 dál píše:...no kdyby se neco takoveho prodavalo, tak bych do stavby tohoto menice asi nesel, ale menice co se bezne prodavaji maji 12V nebo 24V DC na 230V AC a hadam, ze kdyz do nich pustim 130V DC, tak to v lepsim pripade vezmou jako chybu/nespusti se a v horsim bude po nem.
Ftip je v tom, že ty prodávaný měniče obsahujou nejdřív vysokofrekvenční měnič DC/DC, kterým dělají ze vstupních 12V nebo 24V stejnosměrnejch vyšší ZASE STEJNOSMĚRNÝ napětí někde kolem těch samejch 325V který požaduješ ty, tím nabíjejí kondík a z něj to napětí rozsekají střídačem = H-mostem přesně jako to požaduješ ty. Kdybys trošku víc rozumněl elektronice, mohl bys na svůj účel upravit právě nějakej takovej prodávanej měnič, protože bys mohl připojit těch svejch 50 - 325V přímo na H-most v tom kupovaným a překlemováním několika obvodů, který v tom kupovaným měniči jistí baterku a další funkce bys dostal skoro přesně to, co potřebuješ ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
jiri255
Příspěvky: 168
Registrován: 18 dub 2013, 02:00

#24 Příspěvek od jiri255 »

aha, tak teď už mi je konečně jasný, jak to v tom prodávaným měniči funguje, takže když seženu hotovej měnič a přijdu na to kde se v něm napojím na ten H most, tak mám problém vyřešenej ...no jen doufám, že je vevnitř něco podobnýho tomu schématu co jsme tu nějak dali dohromady, protože jinak budu asi zase na začátku a bez někoho kdo by mi ten hotovej měnič upravil se asi nepohnu a budu ho muset postavit podle toho schématu.
Hotovej měnič bez té vysokofrekvenční DC/DC části se asi neprodává?

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#25 Příspěvek od misocko »

kadejake lacaky maju na vystupe TL494 , to by sa dalo upravit relativne lahko , drahsie maju MCU a tam to bude skoro neupravitelne , respektive musel by si vediet ako oklamat ochrany

Uživatelský avatar
medulin
Příspěvky: 471
Registrován: 10 črc 2009, 02:00
Bydliště: Evropská unie

#26 Příspěvek od medulin »

jiri255 píše: ...no kdyby se neco takoveho prodavalo, tak bych do stavby tohoto menice asi nesel
Ono se to prodává, v této krabici to je:
http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index ... -marko-2kw
a tady
http://oplocky.cz/Strana_5.htm
a tady je to jen doplněné o MPPT:
http://tnweb.tode.cz/fotovoltaicky-mppt ... siton-210/
http://tnweb.tode.cz/fotovoltaicky-mppt ... ro-bojler/

Řídící deska:
https://www.aliexpress.com/item/3289343 ... 44305f9d52

Nebo kdyby ti nevadil čistý sinus:
https://www.aliexpress.com/item/3265784 ... 2e0eRKd4d6

Nebo upravit toto:
https://www.aliexpress.com/item/3296056 ... b201603_53

Uživatelský avatar
jiri255
Příspěvky: 168
Registrován: 18 dub 2013, 02:00

#27 Příspěvek od jiri255 »

ty odkazy jsou dobre, takhle jsem to hledat nezkoušel asi proto, že jsem vlastně pořádně nevěděl co hledám jen, že to asi bude měnič.
Ten první odkaz kazí ta cena, ten odkaz s tím MPPT mě celkem překvapil řídí to Arduinem a s tím mám trochu zkušeností možná kombinace toho schématu co jsme vytvořili výše + arduino by mohlo být dost zajímavé jen to bude obnášet velkou spoustu času, protože to budu dělat formou pokus-omyl a raději bych zkusil upravit hotové řešení.
Což ten čistý sinus by mi vůbec nevadil a to zařízení je zajímavé asi by to byla nejlepší varianta, protože už je to hotové "odzkoušené" řešení, které by mělo fungovat jen tam nechápu to input AC16V to má být nějaké pomocné napajení řídící elektroniky? ...kde by to potom na te desce bylo zapojeno nebo odkud to bere napajeni pro ten ridici obvod?
Přílohy
menic.jpg

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#28 Příspěvek od breta1 »

EKKAR píše:
jiri255 píše:ten odkaz mi trochu zamotal hlavu, jak se to tedy vlastne bude chovat, kdyz na tom DC vstupu nebude 325V, ale jen treba 50V kolik tedy bude na AC strane?
Bude tam efektivní hodnota toho impulsního průběhu o maximální hodnotě 50V - kydybych to vzal poměrně, tak když na výstupu je 230 při vrcholku 325, je to poměr 0,707 - kterej sice platí pro sinus a ne pro pravoúhlej průběh, v tom Danyk dost lidi blamuje, ale kdyby to platilo, tak při 50V na vstupu tam bude přibližně 35,4V AC. V reálu tam bude míň.


On Danyk tady myslím neblamuje.
Pokud bude ta střída modifikované sinusovky opravdu přesně 25% (doba impulzu=době mezery), bude ten poměr Uef/Um také přesně 0,707, stejně jako u sinus.
Pro jakoukoliv jinou střídu to ale platit nebude.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#29 Příspěvek od EKKAR »

breta1 píše:
EKKAR píše:
jiri255 píše:... jak se to tedy vlastne bude chovat, kdyz na tom DC vstupu nebude 325V, ale jen treba 50V kolik tedy bude na AC strane?
Bude tam efektivní hodnota toho impulsního průběhu o maximální hodnotě 50V ... Danyk dost lidi blamuje, ale kdyby to platilo, tak při 50V na vstupu tam bude přibližně 35,4V AC. V reálu tam bude míň.
On Danyk tady myslím neblamuje.
Pokud bude ta střída modifikované sinusovky opravdu přesně 25% (doba impulzu=době mezery), bude ten poměr Uef/Um také přesně 0,707, stejně jako u sinus.Pro jakoukoliv jinou střídu to ale platit nebude.
Pokud je doba impulsu rovná době mezery, pak rozhodně není střída 25%, ale 50%. Zbytek Břéťova tvrzení (třeba i to, že při střídě 50% bude výsledná efektivní hodnota rovná 0,707 maxima) bych ponechal na zhodnocení matematikům typu například Bernarda.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
medulin
Příspěvky: 471
Registrován: 10 črc 2009, 02:00
Bydliště: Evropská unie

#30 Příspěvek od medulin »

jiri255 píše: Ten první odkaz kazí ta cena, ten odkaz s tím MPPT mě celkem překvapil řídí to Arduinem a s tím mám trochu zkušeností možná kombinace toho schématu co jsme vytvořili výše + arduino by mohlo být dost zajímavé jen to bude obnášet velkou spoustu času, protože to budu dělat formou pokus-omyl a raději bych zkusil upravit hotové řešení.
Což ten čistý sinus by mi vůbec nevadil a to zařízení je zajímavé asi by to byla nejlepší varianta, protože už je to hotové "odzkoušené" řešení, které by mělo fungovat jen tam nechápu to input AC16V to má být nějaké pomocné napajení řídící elektroniky? ...kde by to potom na te desce bylo zapojeno nebo odkud to bere napajeni pro ten ridici obvod?
Oarko, Oplocky, i ten Siton vše má původ v tom zapojení na tom danykovém webu.
Arduino tam nepotřebuješ, to je tam hlavě k pro funkci MPPT.
A ten čistý sinus je řízený tímto:
https://www.aliexpress.com/item/3278459 ... 907411e3a3
Více se dozvíš při vyhledání EGS002
Musel by jsi to upravit, je tam zpětná vazba která se to výstupní napětí snaží stabilizovat a to ty nechceš, také chceš větší výkon, takže minimálně výkonnější polovodiče a tlumivku atd...

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“