Suché obtisky

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Topgun

Suché obtisky

#1 Příspěvek od Topgun »

Ahoj.Nevíte jestli se ještì dají sehnat suché obtisky Propisot.
Potøebuju nìco na popisování bastlù.Nechat dìlat štítky je dost drahý,
tohle bylo v pohodì.
Díky. :twisted:

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jezevec »

Propisoty se už nevyrábí, v papírnicví mívají podobné v malých aršících, ale viděl jsem vždy jen dost velká písmena. Já dělám popisy panelů tak, že je vytisknu na laserové tiskárně na voskový papír od samolepících štítků. Papír je nutné jemně otřít v lihu navlhčeným hadříkem aby tisk neklouzal. Na to pak přilepím průhlednou samolepící folii. Toner se přenese na lepidlo folie. Tuto folii pak přilepím na panel. Bublinky vzduchu, které nejdou vytlačit, napichuji ostrou jehlou (injekční). Takto vyrobený panel vypadá téměř profesionálně.

Uživatelský avatar
SMITH
Příspěvky: 1259
Registrován: 07 čer 2004, 02:00
Bydliště: Púchov , SLOVENSKO

#3 Příspěvek od SMITH »

2 jezevec :V èom robíš grafiku popisov ?

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od jezevec »

Panely kreslím v programu Front Designer od firmy ELVO. www.elvo-plzen.cz
Umí taky kreslit stupnice do MP.

Topgun

#5 Příspěvek od Topgun »

Šlo by to i na ingoustovce?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

nouzově to jde i třeba ve Wordu

#6 Příspěvek od Hill »

V podstatě se hodí každý SW, který dovoluje umísťovat objekty (nebo jejich jeden konec) na určitou souřadnici, případně i více stejných rozrovnat - takže to jde například i ve Wordu (dobře se v něm dělaly stupnice na na CCIR přeladěné FM přijímače - pak je stačilo vytisknout laserovkou nebo stříkačkou na samolepku a tu nalepit přes původní stupnici).
Samozřejmě i v řadě bitmapových editorů jde hromadu věcí více či méně složitě udělat - dost možností poskytuje například Photofinish (Softkey), který byl na CD přikládaném ke každé sadě náplní do nějaké HP tiskárny.
Jinak se mi osvědčilo vytisknout panel (černý podklad, bílé či světlé texty a grafika) stříkačkou na matný fotopapír pro příslušnou tiskárnu - pozor, na papíře pro Epsonky strčeném do Packarda se za pár minut kolem modrých čar udělají fuflíky! - a pak ten panel přitáhnu plexisklem.
Má to dvě výhody: do toho plexiskla lze vyřezat závity a přitáhnout ho k panelu zezadu, dobře zkrácené šroubky v černé ploše neruší a hlavy jim není vidět, pro knoflíky lze vyříznout díry a knoflíky do nich podle potřeby "utopit".

Před lety jsem vyzkoušel i další postup, pracný a pomalý, ale výsledek byl profi:
- na odmaštěné plexisklo za otáčení nakapejte negativní emulzi na fotografický přenos plošných spojů (odstředivá síla se postará o rovnoměrný nános)
- připravte si pozitiv panelu, Propisotem nebo tiskárnou na pauzák nebo průhlednou fólii
- položte na uschlou fotocitlivou vrstvu (popisem k ní, skrz plexi musíbýt panel normálně čitelný) a exponujte.
- vyvolejte obrazec (neosvětlená místa, t.j. grafika a text se vymyjí).
- pokud má zůstat některá část plochy průhledná nebo jiná, než černá, přikryjte ji třeba lepicí páskou.
- obrazec lehce dvakrát až třikrát přestříkněte černým matným autolakem.
- po uschnutí laku odkryjte přelepená místa a omyjte emulzi. Na plexi zůstane obrazec v černé barvě.
- opět zakryjte místa, která mají zůstat průhledná, a nastříkejte na ten obrazec stříbřenku.
Při pečlivé práci a trpělivosti je výsledek špičkový.

Uživatelský avatar
SMITH
Příspěvky: 1259
Registrován: 07 čer 2004, 02:00
Bydliště: Púchov , SLOVENSKO

#7 Příspěvek od SMITH »

Mám demo front designeru , kde sa nedá uklada￾ . (už som si objednal FULL verziu) .
Ako to ukladá panely - jpg, bmp , alebo nejaka abstraktná prípona?

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od jezevec »

Verze 2.0 co mám, ukládá ve svém vlastním formátu a je zde možnost exportu ve formátu .emf. Teď dodává verzi 3.0 a tam nevím.

Uživatelský avatar
skratas
Příspěvky: 15
Registrován: 25 lis 2004, 01:00
Bydliště: Morava

#9 Příspěvek od skratas »

S Vami zminovanym programem jsem nikdy nepracoval.Ale popisky na panely take vytvarim ve Wordu jak psal Hill.Jde to tam pomerne snadno a vse si jde presne umistit na danou souradnici tak jak si to predstavuji.Pro lepsi vyrovnani a presnost casto pouzivam takove pomocne cary ktere pak snadno smazu.

Uživatelský avatar
medidek
Příspěvky: 10
Registrován: 30 pro 2004, 01:00
Bydliště: P?elou

ještě jinak

#10 Příspěvek od medidek »

Tak, jak to dělá Jezevec se mi líbí, myslím, že to taky vyzkouším, pouze mám trochu obavy z toho, aby se mi tisk po voskovaném papíru nerozjel nebo nestíral a potom průhlednou folii je třeba asi pokládat dost opatrně z týchž důvodů. Já sám jsem doposud využíval čirou samolepící fólii (zakoupenou u Zweckform Hradec Králové), která je pro tisk předurčena a to i na inkoustovce. Její nevýhoda je snad tloušťka, mohla by být tenčí.

Topgun

#11 Příspěvek od Topgun »

Kde to v Hradci je?Díky. :twisted:

Uživatelský avatar
medidek
Příspěvky: 10
Registrován: 30 pro 2004, 01:00
Bydliště: P?elou

folie

#12 Příspěvek od medidek »

Tak jestli to tam ještě je to nevím, nejezdím tam tak často, ale bylo to přes parčík zhruba naproti GES electronic, myslím že ta ulice se jmenuje Horova.

Topgun

#13 Příspěvek od Topgun »

Díky,já se tam podívám.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“