Excentrická bruska - slabá

Problémy s elektrickým nářadím

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jirik5
Příspěvky: 21
Registrován: 29 srp 2019, 02:00

Excentrická bruska - slabá

#1 Příspěvek od jirik5 »

Zdravím vás a poprosil bych vás o radu.
Mám exc. brusku Bosch PEX 115a
Problém je v tom, že i při nepatrném přiložení brusného talíře k broušenému povrchu ztráci na síle, otáčky se okamžitě snižují, po nadzvednutí od broušeného se postupně navýší.
Jeden uhlík jiskří, rozdělal sem ji, vyčistil , chvíli jela bezvadně, ale teď už je to zase při starém. Uhlíky jsou nové a celkově bruska minimálně použitá.
Je to jednoduchej stroj, ale nevím kde je problém, snad jen v tom jednom uhlíku, ale co s ním?
Díííky

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od workhard »

Tohle se dělo, když nebyly OK ložiska u desky.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od forbidden »

Zkus změřit odběr proudu, kdyby to byla mechanická vada třeba v těch ložiskách, asi by se při tom proud zvýšil.

Uživatelský avatar
jirik5
Příspěvky: 21
Registrován: 29 srp 2019, 02:00

#4 Příspěvek od jirik5 »

Díky moc za odpovědi.

Zkusím kouknout na to ložisko a změřit proud. Teď mě napadá ještě problém se spínačem,
je dvoustupňovej, třeba tam pouští míň , ale to bych neopravil.

Uživatelský avatar
witt
Příspěvky: 501
Registrován: 01 dub 2018, 02:00

#5 Příspěvek od witt »

a tedy stále jiskří? Pokud jsou ok a nezasekávají se v dráze, tak to může být porušené vinutí

Uživatelský avatar
jirik5
Příspěvky: 21
Registrován: 29 srp 2019, 02:00

#6 Příspěvek od jirik5 »

jeden jiskří, po rozdělání ,zkontrolování uhlíků a složení to chvilku jelo dobře, ale po chvilce testování je to zase jako před tím.
Ten jeden jiskřil i když to bylo ok

Uživatelský avatar
jirik5
Příspěvky: 21
Registrován: 29 srp 2019, 02:00

#7 Příspěvek od jirik5 »

tak to ložisko je v pohodě, tak nevím. Nevíte komu bych to mohl šoupnout, aby se na to podíval? Třeba z okolí Humpolce?
Jinak děkuji , nedávno jsem se se přihlásil kvůli jinému dotazu a koukám, že tohle fórum je zdrojem super rad, díky vám

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od Zaky »

Padají slyšitelně otáčky motoru, když to zatížíš? Měl jsem jednu nějakou neznačkovou vibrační brusku a tam se uvolnil ten excentr na hřídeli motoru a hřídel se při zatížení protáčel. Vyřešil to epoxid.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od workhard »

U levnějších brusek je ložisko jen v desce, u motoru jsou futra, ty se velmi rychle zanesou prachem a pak to nejede. Zkus to něčím prostříknout, WD nebo něco na ten způsob.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
jirik5
Příspěvky: 21
Registrován: 29 srp 2019, 02:00

#10 Příspěvek od jirik5 »

Bruska není uvnitř vůbec špinavá nebo zaprášená, Pěkně se to v tom ložisku točí.
Stačí když to nepatrně přiložím k podkladu a slyšitelně se sníží výkon, jakmile to od podkladu oddálím, postupně je slyšet jak se rozjíždí do plnejch otáček.
Myslím že to není vyloženě mechanický

Uživatelský avatar
tornado6
Příspěvky: 1392
Registrován: 09 bře 2007, 01:00
Bydliště: Piešťany okolie

#11 Příspěvek od tornado6 »

Len taká otázočka, nebude náhodou ustrelený rotor.

Uživatelský avatar
jirik5
Příspěvky: 21
Registrován: 29 srp 2019, 02:00

#12 Příspěvek od jirik5 »

Díky za reakci
Co je myšleno tím "ustřelený"?
Vinutí?
Teď jsem neměl moc čas to řešit, ale tu brusku bych rád používal.

Uživatelský avatar
tornado6
Příspěvky: 1392
Registrován: 09 bře 2007, 01:00
Bydliště: Piešťany okolie

#13 Příspěvek od tornado6 »

skrat vo vinuti, v podstate je to myslim rovnaky druh motora ako u vrtačky flexky alebo trebars kocura - maly ručny cirkular na dosky.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#14 Příspěvek od mi-ro »

Všeobecně, diagnostika vady rotoru není jednoduchá a někdy nejednoznačná. V první fázi jsme měřili a porovnávali proud (odpor) mezi sousedními lamelami pomocí nízkého ss napětí. Zkoušeli jsme třeba při 3V. To řeklo hodně o celistvosti vinutí. Jednotlivé cívky jsou do série kolem rotoru. Takže přerušené jedno vinutí na hloupém pípáku stále pískalo ale odpor už byl násobně větší. Následovala prohlídka izolace mezi lamelami. Propálená izolace se projevila bohužel až při plném napětí a plných otáčkách. No a zabroušené uhlíky se správným přítlakem jsou samozřejmostí. Lepení rotoru na plechy statoru a tedy vůle ložisek nebo lůžka ložisek už byla banalita. To "lepeni" rotoru se neprojeví při ručním protočení bez napětí. Na druhou stranu by bylo vidět obroušení v místě nežádoucího kontaktu.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
jirik5
Příspěvky: 21
Registrován: 29 srp 2019, 02:00

#15 Příspěvek od jirik5 »

Děkuji za info, asi to přenechám profíkovi, uz jsem to tu i psal, zda by se na to nekdo nemrknul. Ale nedá mi to a zkusím to ještě rozdělat.
Jde jen o to abych to "neodstřelil" ještě víc :D

Odpovědět

Zpět na „Elektrické nářadí“