Měnič z Li-Ion aku 3,7V na 12V/50W (přejmenováno)

Klasické bastlení z domácích zásob

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#31 Příspěvek od jura80 »

Špička na T11 a T15 by měla dělat asi 35A, Rdson by jsem počítal asi tak 4mΩ. Jinak na osciloskopu jsem to neměřil, věřím parametrům součástek. Nejvíc topí tlumivky z 1,5mm drátu, ne MOSFETy. Proč se ptáš?
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#32 Příspěvek od microlan »

No to je právě parametr, který se projeví na účinnosti takto nízko napájených zdrojů. 4 mΩ * 35A jsou cca 4% z napájení, * 0,5 střída a máš 2% účinnosti v háji.

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#33 Příspěvek od jura80 »

Jsou to spíš 3% (je potřeba počítat efektivní, ne střední proud, v tomhle případě asi 20,2A se střídou asi 0,5, přičemž pracují dva tranzistory na střídačku). Tlumivky dělají asi dalších 5%. 6% dělají Schottkyho diody. Pomalejší zapínání T11 a T15 se skoro neprojeví (páč začínají u proudu 0), vypínáním se teoreticky ztrácí asi 2% (počítám naměřených 50ns). Zbytek do 80% budou asi odpory plošných spojů a další vlivy. Néni to zase až tak jen tak, dostat se k velké účinnosti.
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#34 Příspěvek od microlan »

Jasně, ono se to nasčítá, jen mě zajímalo, kolik to je ve skutečnosti. Dnes už jsou ty Rds docela nízký, mám v podvědomí doby, kdy to bylo v řádech desetin Ω

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#35 Příspěvek od jura80 »

To jsem ešče byl klučina (nar. 1980). Ty moderní MOS jsou hrozně vděčný (a laciný) součástky. :hool:
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#36 Příspěvek od jura80 »

dobrman píše:Sony VT3 má sice velký proud, ale dost malou kapacitu.

jestli by ti stačil stálý proud do max. 20A (peek 40A)
tak bych doporučil LG18650 HG2 3000mAh / 20A .
Případně dát dvě paralelně
musel bys ale k ní dát nějakou ochranu proti podvybití, článek je bez ochrany
slušně a spolehlivě se nakupuje u www.nkon.nl


tady je test
http://lygte-info.dk/review/batteries20 ... %20UK.html
Tak už i na LG se dostalo. Včera přišel dáreček z Číny, viz:

https://voltaplex.com/media/whitepapers ... _Sheet.pdf

Sice nemají 3Ah, ale zato stály oba dva ani ne 8 USD. Do DIY elektrostartky, na kterou hodlám použít druhý kus měniče, budou dva kousky paralelně ideální.;)

https://lygte-info.dk/review/batteries2 ... %20UK.html
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#37 Příspěvek od Celeron »

Levný LG z Číny? Dal bych jim cyklus na procesorovce jestli nebudeš nabíjet písek.
Abych předešel nějakýmu překvápku, tak jsem radši kupoval u nás ve Fulguru 231 ks Samsungů s deklarací 2Ah a všecky měly 2,15-2,2Ah skutečnejch. Ovšem za jiný ceny ale vytříděný podle kapacity a Ri.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#38 Příspěvek od dobrman »

S HD2 nemám žádnou zkušenost. Od LG jsem předtím bral HE2 a HE4. Ty nebyly špatný...

@ Celeron
I v PRC se najdou slušný shopy. I odtud jsem občas objednával 18650. Třeba z Fasttech, nebo Gearbest a nikdy jsem nedostal žádný vyložený fake.
Teď beru z nkon.nl a pohoda - za malý příplatek ti i nabodujou páskový vývody "U" nebo "Z"

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#39 Příspěvek od jura80 »

A už je to tady zase, s tou Čínou. V každé zemi světa mají solidní a nesolidní eshopy, některý jsou solidní jen na něco, některý na všechno. LG jsou vždycky LG, a je jedno jestli koupený z Číny, z Česka, nebo z Německa. Fake LG jsou stejný v USA jako fake v Číně. Tak co tady pořád někteří řešíte? Psal jsem, že došly z Číny LG, ne že došly padělky LG.

U battmana nic nekupuju, na co je sponzorovat a ještě platit za poštu, když v zahraničí to mají za mnohem lepší peníze, s dopravou za dva dolary a pod 25 doláčů bez cla a DPH.
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#40 Příspěvek od Celeron »

No tak promiň že jsem si dovolil. Zkušenost s čínskejma LG je jak vidět nepřenositelná.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#41 Příspěvek od jura80 »

No tak promiň, že jsem se ohradil. Ale není potřeba hned odsuzovat, když nevím odkud, co a pod.

U Fasttechu jsem koupil (pokud si dobře vzpomínám na všechny) a byl pokaždý spokojeným:

AW IMR18350 700mAh, asi 4 roky zpátky. S ohledem na stáří a několik tisíc cyklů (nabíjelo se dvakrát denně) už moc šťávy nemají, ale první dva roky uměly to, co výrobce uvádí. Jsou to neznačkový, low cost aku, ale v recenzích vychází dobře. Pro mě přestaly vyhovovat, protože v mrazech už neumí dát větší proudy (3 až 4A) bez většího poklesu napětí a tím vypnutí ochrany v elektronice okolo. Teď v teple ještě jdou používat.

https://lygte-info.dk/review/batteries2 ... %20UK.html

Sony VTC3, 18650, 1,6Ah. Taky už mají dost roků, ale ne zase tolik cyklů za sebou. Pořád zvládají hoooodně velký proudy, ale na nový VTC6 už nestačí. Kapacita malinko menší, jen 1,6Ah, ale kupoval jsem kvůli proudům, ne kapacitě. Nedávno honily oba pohon montáže dalekohledu v mraze po dobu asi 2,5h (viz dál- VTC6).

A teď neznačková, opravdu laciná záležitost: https://www.fasttech.com/products/1421/ ... on-battery
Nabíječka byla v provozu většinou denně, skoro 24/7, teprve až nedávno odešla a je mně líno se s tím opravovat. Takže vydržela asi 4 roky v jednom kuse. Nabíjela přesně na 4,25V. Neznačk. akumulátorky mají asi polovinu uváděné kapacity, nemají rády větší proudy, ale dodneška je používám k nenáročným účelům, no proč ne? Za ty prachy obojí? Ale jinak jsem nabíječku provozoval v nehořlavé místnosti- v koupelně. :o

Další jsem objednal Sony VTC6 3Ah. Fantastičtí dříči, kteří odvedou pořádné kus práce, než se vybijí. Zvládají obrovský proudy. Dva paralelně vydrží honit pohon montáže k dalekohledu přes můj měnič asi tak 5 hodin v mraze 0°C (odběr asi 1A, cut off napětí 3,05V).

Výběhový, starší akumulátorky Samsung 2,2Ah k repasi stávající sady v notebooku A552M. Spojil jsem to natvrdo pájením. Vydrží maximálně asi 7h. Původní 2,4Ah vydržely asi 7,5h, někdy i 8h.

A před pár dnama přišly ty LG, o kterých jsem psal. Zatím jsem je použil jen dvakrát a zůstávají v záloze. K tomu jsem ještě na zkoušku objednal tuhle Čínu:

https://www.fasttech.com/products/1420/ ... rgeable-li

První dojem- výdrž bez problémů, dostatečně tvrdý zdroj k napájení elektrostartky. Jsou tam u nich dobrý reference od zákazníků, tak proč je nezkusit?

Neboli, u Fasttechu prodávají originální, značkový zboží. A vedle toho se dá vybrat i superlevná Čína, kde nabíjíme ten písek, mouku, nebo třeba réžu.
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#42 Příspěvek od jura80 »

Dneska jsem odkazoval kamaráda na tohle téma a vzpomněl jsem si, jak jsem tady chybně uváděl, že můj měnič má účinnost přes 90%. Za tu chybu se omlouvám a i za to, že jsem to sem zapomněl dopsat. Trvalo nějakou dobu, až jsem pak zjistil, že špatně měří jeden z multimetrů (bočník). Správně je 80%.

To ale nemění, že celkově ten měnič má na opravdu vysokou účinnost koule. Chce to ale nahradit elektrolyt keramikou (to zrychlí i dlouhý start), Schottkyho dílo aktivním usměrněním, a tím zredukovat velikost, odpory a indukčnosti spojů. Těch 5 až 10% to určitě udělá. Keramiku jsem ale tehdá neměl v šuplíku a aktivní rekuperaca by byla ze šuplíku docela složitá. A jestli to někdy bude (možná jo, možná ne), tak to postavit a skončit nasráním, co všechno jsem ještě mohl zlepšit před objednáním PCB z Číny. Ale zleva zprava, zepředu a z prdele, teď mám dva 50W měniče, jeden používám, druhý v záloze a rozhodně jsem spokojený jak blecha. A hlavně, nesyčí to na mě, jako nějaký blbý, kupovaný IC. (Ty už nikdy víc. I kvůli obtížnosti odrušení.) Přitom je tam jen směšně malých a "zastaralých" 50kHz. Nebo jen 35. Záleží na napětí. Schválně jsem nechal kmitočet plavat s napájením, líp se tak využije potenciál součástek.
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Odpovědět

Zpět na „Zapojení ze šuplíku“