Kondenzátor v zářivce.

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MajklR
Příspěvky: 375
Registrován: 16 úno 2006, 01:00
Bydliště: Olomouc 9

Kondenzátor v zářivce.

#1 Příspěvek od MajklR »

Dobrý den pánové, prosím o nakopnutí, staré zářivkové světlo, jedna zářivka 20W, ještě ta stará tlustá, jedna tlumivka 20W, startér krabice různých hodnot. Chybí tam ale ten tradiční velký plechový kondenzátor. Stačil by tam 4,5uF 400V AC, nebo 8uF 400V AC? Předem díky za radu. Majkl. :pray:

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#2 Příspěvek od Artaban001 »

Pro funkci zářivky tam nemusí bejt žádný, pokud se teda bavíme o obyčejným zářivkovým svítidle.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Kondenzator tam nemusi byt. Obcas horeli, mozno preto bol odstraneny.

Uživatelský avatar
dlbm
Příspěvky: 46
Registrován: 29 pro 2011, 01:00
Bydliště: Morava ŠTATL

#4 Příspěvek od dlbm »

Byl pro kompenzaci učinníku, pokud je těleso jedno, nemusí být, ale i tak bych jej nahradil novým. ( ztráty v tlumivce )

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#5 Příspěvek od Eleman »

dlbm píše: ( ztráty v tlumivce )
Prosím vysvětlit.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#6 Příspěvek od Achab »

MajklR píše:...staré zářivkové světlo, jedna zářivka 20W, ještě ta stará tlustá. Stačil by tam 4,5uF 400V AC, nebo 8uF 400V AC?
Velikost kompenzační kapacity je pro danou tlumivku stanovená výrobcem. Pro staré trubice 20W Ø 38 mm to byly 3µF (kondenzátor paralelně, cosφ=0,95). V praxi se pro jednu trubici 20W dávaly 4µF jako nejbližší vyšší v řadě (TC682: 2,5-4-5µF, TC682a: 6-8-10µF).

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#7 Příspěvek od Sandal »

Každý spotřebič s indukčním charakterem, jako je elektromotor, transformátor, nebo tlumivka v zářivce způsobuje, že se opožďuje proud za napětím a kondenzátor v obvodu způsobí rezonanci a tento jev víceméně vyrovnává a snižuje zatížení elektrické sítě o jalový proud, který spotřebič bez kompenzace spotřebovává.Elměry pro domácnost tento jalový proud naštěstí neměří, proto tě to nemusí tak trápit.
Proto také když se počítá příkon spotřebiče indukčního charakteru v obvodu střídavého proudu, je vzoreček P=U.I.cosφ
cosφ je právě ten účiník a reguluje se těma kondenzátorama na hodnotu co nejblíže 1.To je účiník nejlepší.Běžně se dosahuje účiníku kolem 0,8.
To jen tak ve zkratce a zjednodušeně abys věděl o co jde.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#8 Příspěvek od Achab »

Kompenzační kapacity ke starším tlumivkám pro trubice Ø 38 mm, údaje z 80-tých let:

20W ..... 3,0 µF
25W ..... 3,5 µF
40W ..... 4,5 µF
65W ..... 7,0 µF
80W ..... neuvedeno
120W ... 20 µF

Hodnoty platí pro jednu tlumivku ve standardním zapojení. Reálně použitá kapacita mohla být podle vyráběné řady vyšší, nebo i nižší. Například v tělesech 2×40W byl obvykle jeden kondenzátor 8 µF. V dotazovaném 1×20W - 2,5 µF nebo 4 µF. Novější kompaktní zářivky s malým příkonem DZ nebo Z-2U byly v případě jedné trubice bez kompenzace.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#9 Příspěvek od Eleman »

Sandal píše:Každý spotřebič s indukčním charakterem, jako je elektromotor, transformátor, nebo tlumivka v zářivce způsobuje, že se opožďuje proud za napětím a kondenzátor v obvodu způsobí rezonanci a tento jev víceméně vyrovnává a snižuje zatížení elektrické sítě o jalový proud, který spotřebič bez kompenzace spotřebovává.Elměry pro domácnost tento jalový proud naštěstí neměří, proto tě to nemusí tak trápit.
Proto také když se počítá příkon spotřebiče indukčního charakteru v obvodu střídavého proudu, je vzoreček P=U.I.cosφ
cosφ je právě ten účiník a reguluje se těma kondenzátorama na hodnotu co nejblíže 1.To je účiník nejlepší.Běžně se dosahuje účiníku kolem 0,8.
To jen tak ve zkratce a zjednodušeně abys věděl o co jde.
No ale já jsem chtěl vysvětlit, jak ten kompenzační kondenzátor snižuje ztráty v tlumivce, ne jak snižuje zatížení sítě jalovým proudem. To je mi jasné.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
MajklR
Příspěvky: 375
Registrován: 16 úno 2006, 01:00
Bydliště: Olomouc 9

#10 Příspěvek od MajklR »

Pánové, moc Vám všem děkuji za rady, zvláště za tabulku , co tu vložil "Achab". Moc mi to pomohlo. Přeji Všem hezký den. Majkl. :beer: .

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#11 Příspěvek od Sandal »

Eleman:Tak to ti nepovim.Nejspíš na to nemá kondenzátor vliv.Ztráty v jádru a impedance se nedá ničím ovlivnit.Leda frekvencí ale ta je v síti jasně dána.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#12 Příspěvek od vicious »

Pri prevádzke bez kondenzátora sa nebude tlmivka viac zahrievať?

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#13 Příspěvek od Achab »

Nebude, zvýšené zatížení jalovým proudem se projevuje až na vedení směrem ke zdroji. Induktivní složka ve vlastní tlumivce nezaniká ani po kompenzaci - musí být přítomná už z principu funkce.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#14 Příspěvek od Eleman »

Sandal píše:Eleman:Tak to ti nepovim.Nejspíš na to nemá kondenzátor vliv.Ztráty v jádru a impedance se nedá ničím ovlivnit.Leda frekvencí ale ta je v síti jasně dána.
To je mi všechno jasné. Já jsem jen chtěl vysvětlení od dlbm který napsal tento nesmysl v závěru svého příspěvku: "Byl pro kompenzaci učinníku, pokud je těleso jedno, nemusí být, ale i tak bych jej nahradil novým. ( ztráty v tlumivce )"
Ale odpovědi od něho jsem se nedočkal.
Takže: Kondenzátor nemá na ztráty v cívce logicky žádný vliv. Zajišťuje pouze kompenzaci účiníku, aby tlumivka (ve spojení se zářivkou) neodebírala jalový výkon. Což je v domácnosti jedno, protože "bytový" elektroměr měří jenom činnou energii, ale v globálu z hlediska přenosové soustavy a výroby, to už je jiná.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#15 Příspěvek od Celeron »

Eleman píše: Což je v domácnosti jedno, protože "bytový" elektroměr měří jenom činnou energii, ale v globálu z hlediska přenosové soustavy a výroby, to už je jiná.
Elektroměrák mi při poslední výměně elektroměru tvrdil, že jedno a dvousazbový digitální elektroměry uměj jalovinu měřit a že se uvažuje o její zpoplatnění. Asi chtěj "zvýhodnit" tepelný čerpadla a klimatizace, co se moc rozmáhaj.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“