Základní deska gigabyte z87hd3 nelze spustit

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kentan
Příspěvky: 175
Registrován: 31 led 2012, 01:00
Bydliště: Liberecký kraj

Základní deska gigabyte z87hd3 nelze spustit

#1 Příspěvek od kentan »

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně základní desky pc. Počítač se mi přez noc vypl a nejde zapnout - nereaguje na nic, ani ventilátory se nehnou. Nenapadá někoho v čem může být problém? Mám podezření na bios, chipset, nebo processor. Jak vlastně u pc probíhá zapínací sekvence? Co dává počáteční impulz?

Zatím zjištěno:
Zdrojem to není, byl odskoušen jinde. Napájení 5V stanby je přítomno.

Napájení uefi bios 3.3V je přítomno.

Spínacím tlačítkem to není.

Baterie pro bios je ok, zároveň jsem zkoušel bios resetovat jumperem.

Zkoušel jsem proklemovat na zdroji zelený kabel PSu on se zemí. Rozeběhnou se ventilátory a dále nic. Bez obrazu ani s interní gpu. Cpu ani chipset se neohřeje.
Veškeré napětí na zdroji souhlasí

Desku jsem zkoušel samostatně, bez periferií. S 1 ram, processorem. Pořát nic.
Děkuji předem za případné rady.

Ad: ještě mě napadlo přepájet záložní bios za master, mezi sebou je přehodit. Jestli to něco provede.
Spouštění mainboard má nastarosti bios, nebo chipset?

Spálenka Filip

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od robo »

Omlouvám se za svůj dotaz tu. Mám stejný problém, pc najednou zhaslo a už nejde nastartovat. Zdroj očištěn od prachu, proměřeny všechny el. kondenzátory, výkonové polovodiče. OK na stole nastartován propojkou a připojeným plot. hdd. Projet pinout a napětí sedí. Na desce Gigabyte-GA 965P-DQS vizuálně ok. Při vypnutí neproběhl smrad ani rána. Také by mě zajímalo co se děje při spuštění pc. Dík

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Hape »

Neznám řešení tvého problému, ale před lety jsem večer normálně vypnul PC a druhý den už nešel zapnout. Zjistil sem že přes noc při vypnutém PC odešel zdroj (shořela vněm trubičková pojistka na vstupu) a s ním jedna optická mechanika. Zbytek PC byl naštěstí v pořádku. Když ty máš zdroj v pořádku, tak zkus ještě desku úplně bez RAM, nebo i bez CPU. Myslím že v takovém případě by funkční deska měla hlásit nějakým zvukovým signálem problém s hardwarem a tím by se mohlo zjistit jestli je samotná deska v pořádku. Nemám ale ověřené v praxi, jestli je takový postup možný.
Co se týká spouštění, tak když býval ještě BIOS, probíhalo asi nějak takhle:
Nejprve naběhl BIOS a ten zkontroloval hardware, pokud bylo vše OK začal na primárním HD (nebo dle nastavení pořadí spouštění) hledat spouštěcí sektor se zavaděčem OS, pokud ho nalezl, inicializoval zavaděč a ten spustil OS. Jak je to dnes s UEFI nevím, možná podobně. Ale nejsem ne tohle odborník, tak mně třeba někdo znalejší doplní nebo opraví.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#4 Příspěvek od p32 »

On dnes není už BIOS? To je mi novinka a že ani u starých desek. :lol:

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#5 Příspěvek od jirkati »

Měl jsem včera ráno podobný problém - při startu PC s W10 tma. Musel jsem odběhnout a vrátil se asi za půl hodiny, pořád tma. Napadlo mě Ctrl Alt Del. Kupodivu se objevil seznam s výběrem základních úkonů. Zkoušel jsem vybírat zdola od Restart až po Admin a nic. Další byla Změna účtu a na ni se to rozběhlo. Po chvíli jsem PC vypnul, vypnul i vypínač na "psu" co napájí PC a obě tiskárny, po chvíli zapnul, nastartoval PC a vše OK. Zřejmě proběhla nějaká aktualizace, která se PC zcela nelíbila.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#6 Příspěvek od p32 »

to kentan: zkoušel jsi i jiný zdroj? Už se stalo párkrát, že původní jinde jel, ale nějak si přestal rozumnět s původní deskou. Zkus vytáhnout paměť (i) a pořádně je zastrčit a to samé u procesoru, ale tam opatrně. Vyzkoušej i variantu jen na stole bez pamětí a CPU.

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Hape »

Na starších deskách určitě byl/je BIOS, nepsal sem že ne a mám zato že na nových deskách bývá místo BIOSu spíš UEFI, podle toho co sem tak po různu četl.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#8 Příspěvek od p32 »

Jde hlavně o to, že deska musí jít zapnout a podle toho, co má za HW problém, tak se nějak hlásí. Až potom se dá řešit BIOS, UEFI, OS atd.
Ve zkratce, je zbytečné řešit připojení a nastartování OS z HDD či SSD atd., když ti nejede deska.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od PotPalo »

Zdroj dáva aké napätie na 5V standby? Niektoré zdroje ako starnú, tak toto napätie sa zvyšuje, až je to na hrane (niekedy stačí už +7%) a odpáli to dosku. To je konečná.

Doska si v prvom rade musí načítať BIOS (teda jeho časť) zo SPI flash. Potom sa spustí, a on podľa nastavení zapne zdroj a začne štartovať... Otázne je, či iba padol obsah v tejto SPI flash, to by sa dalo preprogramovať v programátore, alebo odišlo niečo čo je ešte pred tým. Teraz neviem, či má doska zapnúť aj bez BIOS čipu, musel by som skúsiť.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

PotPalo píše:Zdroj dáva aké napätie na 5V standby? Niektoré zdroje ako starnú, tak toto napätie sa zvyšuje, až je to na hrane (niekedy staèí už +7%) a odpáli to dosku. To je koneèná.
To platilo pre zdroje, ktore sa vyrabali pred takmer 20-rokmi (hlavne EuroCase), ked standby zdroj nemal spatnu vazbu cez optoclen. Mali by byt odpalene uz davno.

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od robo »

Dnes jsem to znovu zkoušel s jiným zdrojem, chyběl mě 2* konektor ATX 12V. Otestoval jsem na dotek teplotu chipů a jeded hřál dost, prst jsem na něm udržel jen moment. Takže bude chip-deska v kopru.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#12 Příspěvek od rnbw »

A co je na nom napisane? Najcastejsie byvaju skratovane super I/O, sietovky a zvukovky.

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#13 Příspěvek od robo »

TSB43AB23 Texas Instruments IEEE 1394

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#14 Příspěvek od xsc »

Tak ten asi nikdo nepoužil za celou dobu existence desky. Ale třeba ho načal odcházející zdroj.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#15 Příspěvek od rnbw »

Nedavno sa mi ho podarilo odpalit tiez (aukurat to bol TSB43AB22A) na nejakej Intel doske. Mal som na dosku pripojeny firewire konektor a volne polozeny na stole. Chcel som to neho pripojit disk. Dotkol som sa ho, preskocila iskra (statika), zamrzlo to. Po resete mrtve, po vypnuti a zapnuti tiez - vsetko sa roztocilo, ale nic. Nasledne som zistil, ze ten TSB je rozpaleny.

Odstranil som ho z dosky a zacala fungovat. Na nejakej odpalenej som nasiel presne rovnaky typ, tak som ho prehodil a funguje aj firewire.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“