Zkratování konektoru ve zdroji

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Kuba5
Příspěvky: 34
Registrován: 02 srp 2012, 02:00
Bydliště: Kladno

Zkratování konektoru ve zdroji

#1 Příspěvek od Kuba5 »

Zdravím,

omylem jsem uvnitř zdroje při měření napětí multimetrem na konektoru pro ventilátor spojil +24V výstup se zemí... dost se zajiskřilo, ale odnesl to jen pin toho konektoru a trošku zčernal hrot multimetru... :D Ve chvíli zkratu nebyl ke zdroji připojen žádný spotřebič.
Zdroj normálně dál funguje, ventilátor připojím na výstup zdroje namísto zničeného konektoru, sice tak bude běžet pořád na plný výkon, ale to mi vůbec nevadí.
Otázka je jestli můžu zdroj po takovém zkratu dál bezpečně používat? Je to klasický čínský průmyslový zdroj, tento:
https://www.amazon.com/Comgrow-Creality ... B07GYBBW7W

Trošku problém je, že zdroj je používán k 3D tiskárně, takže tak 250W je potřeba pořád.
Že zdroj přestane po čase fungovat nevidím jako problém, přestal by tak i tak, jde mi jen o to, aby nemohl začít při větším zatížení hořet nebo tak něco...

Díky
Přílohy
zdroj.jpg

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od workhard »

Slušné zdroje bývají zkratuvzdorné a ten pin můžeš vyměnit, po nahřátí páječkou půjde vytáhnout, náhradních je všude mraky.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Kuba5
Příspěvky: 34
Registrován: 02 srp 2012, 02:00
Bydliště: Kladno

#3 Příspěvek od Kuba5 »

Díky. No vzhledem k tomu, že místo původního 24V ventilátoru chci použít úplně tichý 12V ventilátor, tak jsem konektor neměl v plánu používat i kdyby ke zkratu nedošlo. Použiji step down měnič přímo na výstupu ze zdroje a alespoň tak bude chladit pořád dostatečně.
Problém je, že to právě slušný zdroj jako je Meanwell úplně tak není.. každopádně funguje, tak snad bude fungovat dál bez problému, než koupím zminovaný kvalitnější Meanwell, nebo za jakékoliv doporučení budu rád. Potřebuji 24V a ideálně 15A. Chci se vyhnout právě no name zdrojům k LED páskám, protože odběr 3D tiskárny je přece jen větší.
Díky

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#4 Příspěvek od Kremik »

Proč nenapojíš step-down měnič na ten ventilátorový konektor?

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#5 Příspěvek od ZVUK2000 »

Ono by se možná ani tolik nezajiškřilo. Místo patrně ochranného odporu R36 máš klemu :D

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#6 Příspěvek od termit256 »

Kuba5 píše: ...slušný zdroj jako je Meanwell
Kde na to porad chodite, meanwell je prachobycejna cinska sracka na kterou nalepili nalepku a buhviproc si pak spousta lidi mysli ze jsou to kvalitni nebo nedejboze prumyslovy zdroje. S prumyslovym ma tohle spolecneho jen plechovou skatuli.

Pokud ti zdroj jede, neresil bych to, nejspis se ti pri zkratu jen vybila energie z kondiku.

Co bys mel resit je, ze provozujes ten zdroj na jeho maximalni vykon. Ty zdroje na to proste nejsou stavene. Kdyz cinan napise na zdroj 250W, mysli tim ze by pri 250W nemel shoret (pokud se zadari), ale rozhodne ne ze bezproblemove pojede pri tomto vykonu. Pokud ma byt zarizeni s temito zdroji relativne spolehlive, vyber takovy zdroj aby mel cca 30-50% vykonostni rezervy.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#7 Příspěvek od rezis »

Jen poznámka. když dáš tišší ventilátor bude mít dostatečný průtok vzduchu k uchlazení zdroje?
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

Tyhlety zdroje mají deklarovaný výkon bez ventilátoru pokud tedy není nějakej mrňous přímo ve škatuli zdroje.
Takže každej fofrník na něm mu udělá jen dobře. Ale problém je jak ti psal termit.
Na Rebelovi jsem musel po 3 letech měnit elyty a to tisknu jen cca 10 hodin za měsíc.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Kuba5
Příspěvky: 34
Registrován: 02 srp 2012, 02:00
Bydliště: Kladno

#9 Příspěvek od Kuba5 »

Díky všem za fajn reakce. :)

Použil jsem ventilátor SillentiumPC Zephyr 60, průtok 10 CFM a opravdu není skoro slyšet ani při plném výkonu, myslím, že by měl stačit.
Step down s ventilátorem jsem zapojil přímo na výstup zdroje, protože jsem chtěl aby ventilátor běžel pořád na 100% nezávisle na teplotě, když už není slyšet, tak v tom nevidím problém a pro zdroj to bude i lepší a jednodušší řešení.

ZVUK2000: nene, žádný odpor tam nikdy nebyl, jen drát. :D

termit256: upřímně jsem si to tak nějak myslel taky, jako x dalších čínských "značek", přitom jde jen o nálepku... ale holt jsem uvěřil davu :D

Jinak ten zdroj funguje normálně dál, takže neřeším a používám dál. Má 360W, ale tiskárna nikdy takový odběr mít nebude, myslím, že max. 250W, takže zdroj nijak drasticky přetěžovaný nebude, uvidíme časem...

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#10 Příspěvek od VASEK_W »

Koupit velmi slušný zdroj 24V a hóóóódně ampér se nechá koupit zde od jednoho člena "ne-moc" (pokud tedy zrovna má). Já koupil třeba 24V/27A, takže ten by měl být například v té 3D tiskárně nesmrtelný... Je třeba se zeptat jestli momentálně něco nemá ...
Zde je odkaz na jeho inzerát:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... t=#1044914

Vašek

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#11 Příspěvek od termit256 »

Na bazosi typek prodava modernejsi verze techto zdroju. Blbe se to ale hleda, protoze ten dement neni schopny napsat do popisu typ ani jmenovite napeti, tak tady mas link.
https://pc.bazos.cz/inzerat/111876249/n ... -zdroj.php
Zdoje jsou v pohode, jen jsou trochu hlucnejsi a mam pocit ze je tam i hlidani otacek vetraku, takze jejich snizeni bude trosku komplikovanejsi. Ale dostanes za par korun skutecny prumyslovy zdroj jehoz hodnota je nejspis vyssi nez zbytek tiskarny.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“