Gramo TESLA NC440- 3-fázový motor M302 - netočí se ...

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
wishmasterX
Příspěvky: 316
Registrován: 26 dub 2005, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

Gramo TESLA NC440- 3-fázový motor M302 - netočí se ...

#1 Příspěvek od wishmasterX »

Zdravím všechny,

kolega mi donesl léta uleželý gramofon NC440, pouze jsem sundal spodní "dekl" a uvnitř je motor M-302 ...
Motor se netočí, na DPS od motorku jsou známé elyty "zeleniny", ale než do toho budu nějak zasahovat, nějaké tipy / rady, čím začít ?

Já jsem byl doposud zvyklý na NC 420 / 430, kde stačilo vyměnit dva svitky a motorek fungoval jako nový .... 8-)

Díky předem všem !

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Zmeraj, ci motor nema prerusene niektore vinutie.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Začal bych kontrolou hlavního napájení, usměrnění a filtrace a pak jestli DPS dává do motorku všecky "fáze" řídícího napětí a jestli mají srovnatelnou úroveň. Teprve pak bych se rejpal do motorku ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#4 Příspěvek od Artaban001 »

Ahoj. Někde na řídící desce je vf oscilátor. Ten krmí vstupní vinutí rozdělovače ( nádstavba na motorku, díky čemuž z toho motorku leze tolik vývodů). Rozdělovač obsahuje 3 miniaturní transformátorky. Jejich primáry jsou všechny v sérii a jsou krmeny tím oscilátorem. Výstupní vinutí je vyvedeno každé zvlášť a představují jednotlivé fáze. Transformátorky se přebudí rotujícím magnetem tak, že dva jsou přesyceny a tak nepřenáší střídavý proud a jeden je mimo magnet a ten přenáší. Přenesený signál se usměrní a pak se jím sepne spínací tranzistor fáze. V popisu není zahrnuta regulace otáček. Schéma je dostupný na internetu, podrobnější rady i zde na Bastlírně.
Přílohy
page_11~2.jpg

Uživatelský avatar
wishmasterX
Příspěvky: 316
Registrován: 26 dub 2005, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

#5 Příspěvek od wishmasterX »

Jak psal předtím "Ekkar" ... Problém je v napájení, ve zdroji spálená pojistka, po výměně se přepálí, nicméně jsem připojil zdroj s LM317 a nastavil napětí podle servisního manuálu a funguje to, jak má ...

Vzhledem k těm "moderním" tranzistorům tam asi připojím ten modul s LM317 a nechám jen původní transformátorek ...

Pokud bych chtěl nahradit původní polovodiče, tak zenerku jsem dohledal, ale nevím, čím nahradit 3NU72 a GC500 ...

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#6 Příspěvek od sinclair »

Pokud umíš změřit vadnou diodu či vadný elektrolyt, pak není třeba z polovodičů nic nahrazovat, bude to fungovat i s původními.
Ale pokud mocí mermo chceš, pak:
GC500=KF517, KFY16, KFY18
3NU72=KD334, KD336, KD238T
Oba tranzistory jsou vodivosti PNP, ale málokdy bývaly vadné.
Je to zdroj, který má dodávat 9V a jen asi 120mA maximálně.
Je součástkově dost pekelně předimenzovaný, aby bylo jeho výstupní napětí stabilní a moc se neměnilo s ohřevem.

Změř diody a elektrolyty, pokud budou v pořádku, tak použij pojistku T, tedy zpožděnou.
Je totiž vysoce pravděpodobný, že Ti pojistka vypadává jenom velkým formovacím proudem elektrolytů, které byly dlouho mimo provoz.
Já si vážně nepamatuju, že by v této verzi NC440 byl někdy typicky vadný zdroj kvůli polovodičům.

Uživatelský avatar
MH111
Příspěvky: 241
Registrován: 23 říj 2016, 02:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od MH111 »

Potvrzuji to, co píše sinclair. I ve vraku NC440 skladovaném v příšerných padmínkách byl akorát vadný jeden elektrolyt, polovodiče v pořádku. Tedy bylo nutné vyměnit ten svitek paralelně k vypínači, doutnavka svítila furt. :-) Vypínač zase nevedl ani v jedné poloze. Přepínačem nelze pohnout, potenciometru uhnila dráha. Po soklu zůstalo pár shnilých třísek. Po výměně dotyčného elektrolytu a provizorním vyřazení řazení rychlostí se motor rozběhl.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#8 Příspěvek od sinclair »

Jo, jistě. Pokud se po delším, bezproudovém skladování />10let/ vymění ty součástky, které mají už ze svého elektrochemického principu omezenou životnost, tak odpory a polovodiče nebývá třeba měnit.
Samozřejmě jen v případech, kdy přístroj nebyl odložen kvůli poruše, to je jiná.
Elektromechaniku stačí jenom vyčistit. Drtivá většina běžných elektromechanických součástek byla dříve rozebíratelná, nebo aspoň snadno čistitelná.
Například drátový potenciometr dostavení rychlosti v NC440 bývá málokdy přerušený, nebo prodřený. Pokud není vysloveně shnilý brutálním skladováním, pak je z oxidů snadno vyčistitelný tmavou školní gumou. Následně se opláchnou zbytky gumy a oxidů trichlorem a drátová dráha se proti prodření domázne kapkou Diavy, petroleje apod.
Kdysi jsem tomu moc nevěřil, ale i přepínače z řady WK533 jsou vyčistitelné tak, že jsou potom i dlouhodobě spolehlivé. Vtip je jen v tom, nenechat jejich stříbrný kontaktní systém znova zoxidovat.
Stejně tak jsem kdysi moc nevěřil tomu, že by kdy byly čistitelné přepínače řady TS120-TS121.
Ona až nouze naučila toho Dalibora :D

Uživatelský avatar
MH111
Příspěvky: 241
Registrován: 23 říj 2016, 02:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od MH111 »

V tom dotyčném vraku byla i přenoska. To by člověk u gramofonu tak nějak předpokládal. Ale že bude na té přenosce zespodu poměrně solidně zbroušená ploška, to už mi normální nepřijde. :-) jaká musela být svislá síla na hrot? Chudinky desky...

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“