Doutnavka Tesla

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
1N4148
Příspěvky: 185
Registrován: 15 led 2012, 01:00

Doutnavka Tesla

#1 Příspěvek od 1N4148 »

Zdravím, mám zde doutnavku pro závit E14, výrobce Tesla, označení je špatně čitelné, ale snad 84104 nebo 94104.
Potřeboval bych vědět, jestli tato doutnavka obsahuje předřadný odpor, nebo byl odpor součástí zařízení, pro které byla určená. Dále by mě zajímal orientačně proudový odběr. Předpokládám, že to bude více než 1mA u běžných indikátorových doutnavek.
Zde je foto:
Obrázek

Uživatelský avatar
alj
Příspěvky: 110
Registrován: 10 čer 2016, 02:00
Bydliště: JM

#2 Příspěvek od alj »

Předřadný odpor určitě má. Proud si změř. Normálně se dávala do objímky na 220V jako kontrolka.

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#3 Příspěvek od vicious »

Takúto tlejivku mám doma z práčky z 60. rokov, kde signalizovala zapnutý ohrev. Možno bez problémov pripojiť priamo na 230V. Odber netuším.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#4 Příspěvek od elektrosvit »

Mám zkušenost s touto v akumulačních kamnech: Po dlouhodobějším provozu zčernal konec baňky, takže svit není téměř vidět. Pak jsem měl ještě nějaké kratší s plochým koncem baňky, a ty časem zčernaly taky. Označení si nevzpomenu.

Uživatelský avatar
hop
Příspěvky: 84
Registrován: 26 bře 2005, 01:00
Bydliště: Zl

#5 Příspěvek od hop »

měřím podobnou Teslu s čočkou nahoře a ta má 0,5mA

Uživatelský avatar
1N4148
Příspěvky: 185
Registrován: 15 led 2012, 01:00

#6 Příspěvek od 1N4148 »

Doutnavku jsem zkusil připojit na síťové napětí, ale zjistil jsem, že nesvítí. To je asi ten důvod, proč jsou baňka i elektrody bez známek použití.

Měl jsem podezření na ten předřadný odpor, protože baňka je neporušená a jinak se tam v podstatě nemá co pokazit.

Tak jsem rozřízl patici se závitem pomocí mikrobrusky a vyjmul jsem předřadný odpor. Je to váleček, nejspíš keramický, s odporovou vrstvou na povrchu, do které je vyfrézovaná odporová dráha. Odpor mezi konci nekonečno, v jednom místě byla dráha přerušená. Podařilo se mi změřit odpor 1/2 dráhy, bylo to 25 kΩ. Celkem by tedy odpor měl mít 50 kΩ a proud by vycházel zhruba na 3 mA.

S novým předřadným odporem doutnavka funguje... ale samoržejmě už bez patice.

Jen pro zajímavost, jak vypadá ten předřadný odpor:
Přílohy
P1010483-2.jpg
P1010482-2.jpg

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od sis2 »

Doutnavky stejného vzhledu jak na fotce můžou být i bez předřadného odporu! Pak mají na boku popis 140V. Našel jsem jich po dědovi celou krabici, nevím jestli se používaly jako stabilizátory nebo na nějakou signalizaci.
Tyto se bez předřadného odporu nemohou na 230V připojit - ev. mohou, ale jen na chvilku, jasně zasvítí a mnají to za sebou.... :D

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“