Hliník se odstěhoval do spotřební elektroniky

Problémy s elektrickým nářadím

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kovka
Příspěvky: 541
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Brumovice

Hliník se odstěhoval do spotřební elektroniky

#1 Příspěvek od kovka »

Opravoval jsem vysavač Concept typ VP 8071, závada byla v motoru
P22D01-AL , uhnilé vývody obou statorů v místě spoje s měděným drátem vedoucím na uhlíky, vinutého smaltovaným hliníkem !
Podobných vysavačů ve stejném obalu s různými "výrobci" kolem 1.000CZK
jsem našel na webu několik,včetně čínského výrobce nebo dodavatele těchto motorů.
Pro nepřístupnost, zbytek Al drátů byl příliš krátký /výrobce nepočítá s demontáží motoru/ - směr sběrný dvůr.
Během asi půl roku se jedná už o druhý přístroj s hliníkovým vinutím.
Ten první bylo kalové čerpadlo s rozběhovým kondem,taky cena kolem 1.000CZK značku si už bohužel nepamatuju.

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#2 Příspěvek od Osmdesat »

Tohle téma by se spíš hodilo do sekce čínský a jiný šmejd.
Kamarád, který se živí sběrem kovů, by mohl vyprávět. Poprvé mi na hliník v motoru nadával asi před 5 lety. To samozřejmě nakrkne, když člověk pracně kuchá vysavač s lákavou vidinou měděné výslužky a v motoru hliník :lol:
On ale i ten hliník je vlastně relativně drahý, tak by měl zajímalo, jaký materiál, při neustálém snižování nákladů a tlaku na cenu, bude použit v příštím stádiu :idea:

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#3 Příspěvek od vrky »

Mám 1f centrálu motor 6,5PS výkon 2,5kW AVR + 12V= 10A. Kupoval jsem ji jako poškozenou. Nedávala napětí. Bylo potrhané vinutí. Asi spadla při přepravě a po natočení motoru se potrhalo (ne smíchy) vinutí. Přemotal jsem ji a místo hliníku jsem dal měď.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#4 Příspěvek od Achab »

Záleží kdo a jak poctivě to vyrobí. Za socíku jsme měli v práci přenosná trafa 300VA s hliníkovým vinutím a nepamatuju, že by se některé prorazilo, nebo shořelo. Dvě jsou po "privatizaci" dodnes používaná a po víc jak 55-ti letech žádný problém. Asynchronní motory se při opravách svého času taky převíjely hliníkem. Tabulky pro přepočet z 60-tých let ještě někde mám.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#5 Příspěvek od ok1hga »

záleží jaký to má průřez, jak je to dimenzováno . . .

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Crifodo »

Hliník svého času použil bolševik jako levnější a nekvalitnější náhradu, byv tlačen ekonomickou a politickou situací.
Ergo lze z toho dovodit, že opět přichází bolševik a že doba rozmařilého konzumu se končí?

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#7 Příspěvek od sinclair »

Je to vykoupeno buď nižším výkonem, nebo většími rozměry u strojů.
Příklad: známé osvětlovací trafko 380/220/24V na jádru EI25x32 má v měděném provedení výkon 50VA, ale v hliníkovém jen 32VA - na stejném jádru.
Hliníkové poměděné vinutí měly už před lety ekonomické PA zesilovače Behringer Europower řady EP, mimo model EP4000.
Zajímavostí může být, že všechny jejich obvodové čínské kopie měly sice toroidy někdy mírně menší, ale všechny byly měděné.
Europowery byly výrobně tak levné, že se jako ND daly na čínských webech koupit za babku celé, zcela stejně osazené, už oživené desky i trafa.
Už podle použitého materiálu pocházely se stejného hangáru, kde se moduly pro zesilovače EP vyráběly.
Největší cenu v tom přístroji neměly ty desky, ale kus chladicího profilu, jádro trafa a kastle..
Na náhradních deskách byly vidět stopy po různých ručních opravách - zřejmě opravené kusy, co předtím neprošly testem v oficiální výrobě a někdo dobře věděl proč..

Uživatelský avatar
medulin
Příspěvky: 471
Registrován: 10 črc 2009, 02:00
Bydliště: Evropská unie

#8 Příspěvek od medulin »

Osmdesat píše: On ale i ten hliník je vlastně relativně drahý, tak by měl zajímalo, jaký materiál, při neustálém snižování nákladů a tlaku na cenu, bude použit v příštím stádiu :idea:
Někdy v budoucnu snad nějaké supravodivé vlákno. :wink:

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#9 Příspěvek od doktor365 »

Bráchovi přestala jít filtrace k bazénu. Po rozebrání jsem zjistil utržený konec vynutí. říkám podej pájku není problém a byl drát byl hliník. Pak jsem si vzpomněl ,že jsem někde četl ,možná i tady že to jde letovat pomocí acylpyrinu, tak jsem zkusil a šlo to.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

Je to tak, vracíme se k chudobě, přestože by nás občas politici a diktát konzumu rádi přesvědčovali, že žijeme v době dostatku a luxusu.
http://www.katom.kvalitne.cz/problematika.php
Hovnoleda, samá náhražka a póvl.

Uživatelský avatar
Milan121
Příspěvky: 716
Registrován: 07 pro 2005, 01:00

#11 Příspěvek od Milan121 »

Ale kdepak chudoba -ZLODĚJINA. A to na každém kroku.

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od RayeR »

Me ted nedavno prekvapil hlinik v indukcni varne desce Gorenje (4 ruzne velke plotny-civky), jinak elektronika vypadala celkem kvalitne.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#13 Příspěvek od Hill »

Nás, kdo jsme zažili hliník už v indukčních cívkách a přívodech k baterce Trabantu či Wartburgu, už to snad ani nemůže překvapit...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#14 Příspěvek od EKKAR »

Hnilíkový vinutí má třeba i dederónský "vláčkový" trafo FZ1 ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#15 Příspěvek od Crifodo »

Po třech letech nadávání na hliník je možné říct: važte asi aspoň toho, taky nemusí být nic.
Další uzavírání továren se po celé Evropě očekává s blížícím se podzimem.
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... ane-713679

Odpovědět

Zpět na „Elektrické nářadí“