Velké KDčko

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#16 Příspěvek od MiraSt »

Taky se připojím protože jsem sloužil v roce 82-84 VÚ 8012 Havlíčkův Brod jako řidič a strojník elektrocentrál u spojařů a zažil jsem to. My tomu říkali "nouzová dávka potravin". Zkráceně EnDéPéčko. Byly dva druhy zatavené ve smršťovačce nastojato. Vepřová, hovězí konzerva, paštika asi z játry a ještě něco. Už si nevzpomenu. Čtyři plechovky nad sebou. Ten otvírák z vojny mám ještě teď a používám ho. Nafasoval jsem ho jak jsem to měl za "milión" (730). Ty kadečka jsme fasovali pří cvičném výjezdu na celý den nebo při KVOP. (Krátkodobé volno k opuštění posádky, opušťák nebo dovolená).
Přílohy
Fotografie-0438.jpg
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#17 Příspěvek od sinclair »

Jo, ty otvíráky mám dva, jeden jsem taky nosil na klíčích i dlouho v civilu. Oba jsou v provozu skoro 40 let a furt jsou ostré. Z čeho to ti soudruzi asi dělali? :D
Koukám, že Ty už máš odlomený ten výstupek, co má být na konci té pravé části.
Po mírném přibroušení to býval nouzový šroubovák :D

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#18 Příspěvek od Achab »

Tyto otvíráky měli skoro v každém železářství za dvě pade...

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#19 Příspěvek od Michal22 »

Na vojnu jsme nešel, ale brácha z vojny v Táboře vozil KáDéčka. Mě nejvíc chutnaly hovězí.
A hlavně jsem se vždycky smál, když jsem našel nějaké starší, než jsem já :D
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#20 Příspěvek od Jodr »

Jo, KD počátkem šedesátek bylo nezapomenutelným zpestřením vojenské stravy. Plechovky v khaki folii. Lanšmít a vepřovka byly v pohodě, další konzerva, rybičky v protlaku, byl smradlavý humus a nízká plechovka s rajským protlakem. Na konci obalu ještě slisovaná směs cukru a kafe v kostce. Říkalo se mu "nafta", ta smrděla obdobně. Pokud je řeč o stravě, šílené byly často snídaně, kdy bylo kus vařeného zauzeného špeku s hořčicí. Při pomyšlení na onu "lahůdku" se otřesu ještě dnes... :(
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#21 Příspěvek od sinclair »

Asi jak kde a jak kdy, ty otvíráky. Tady jsem je za bolševika nikdy neviděl.
Trampové a čundráci se po těchto vojenských docela sháněli.
A ještě jako osmáci jsme se zase my sháněli po somradlech :D
Kontrolní otázka, soudruzi: Kolik lahváčů se do somradla vejde? :D

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#22 Příspěvek od EKKAR »

Killroy píše:EKKAR: Ten obsah co popisuješ je pro mne velká neznámá. Kde já viděl na vojně fasovat čokoládu a rum.. To bude nejspíš služebně-věkovým rozdílem. Protože pokud nám na vojně kompezovali denní stravu, NIKDY jsme nic víc než ten válec nedostali (otvírák jsi vyfasoval v přijímači).

Věděli jsme pouze, že existujou i nějaký snad endépéčka, kde byly karamely, suchary, sráčpapír a pantocid pro úpravu vody. Jednou jsem to někde na Libavé dostal a pamatuju si, že to bylo všechno tvrdý jako kost a že ty suchary po zapálení hoří = dali jsme je pod ešus s čajem. Protože žrát se to moc nedalo..

Jak napsal Leoš - ty konzervy byly z prvotřídního masa.
Jo, přesně - já sloužil (s odkladem) ´89 - ´91 a ty komplexní dávky se sušeňkama, čajem v prášku a rumem jsem už tam taky nepotkal - jen ty 25kg škatule ve skladu kuchyně. Když jsme z vojny jezdili na opušťák, fasovali jsme jen balíček s jídlem na cestu - v něm kus salámu (turisťák), dva krajíce chleba, trojúhelníček taveňáku a někdy jabko nebo vejce na tvrdo - žádná strava na celej den. A jako studenou stravu jsme fasovali normální kupovaný konzervy z krámu - ani ty procházející "Kádéčka" se už za mojí ZVS nepodávaly. Vzhledem k útvaru, kde jsem sloužil, se ale studená strava jednou tejdně nekonala - u nás se nevařily jen sobotní večeře, po zbytek tejdne se vařilo v poledne i večer. S těma opravdu bojovýma "konzervama" v bílým plastu jsem se ale setkal dřív, bylo to v Rudý hvězdě někdy kolem roku 1980-1981, když jsme je vyfasovali ze skladu tehdejších Lihovejch Milicí a Civilní Obrany v rámci vodáckýho putovního tábora, pořádanýho tehdejší Okresní Správou VB. Samozřejmě první co se dělo hned při fasování bylo, že jsme ty krabičky s ne-jídlem museli odevzdat vedoucím a vrátily se nám až po odebrání rumu a cigaret...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#23 Příspěvek od Killroy »

Ty původní vojenský otvíráky PERFEX se dají pořád ještě koupit. Nejspíš starý zásoby.

Co se týče vojenský stravy, tak na tu zauzenou slaninu, mnohdy i s chlupem, tak na tu asi taky nikdy nezapomenu. A na 1/2 vánočky s kakaem v neděli a k tomu celýho uzenáče taky ne.. :roll:

Ono se asi vůbec líp vařilo u bojováků anebo někde na letišti než u záložních útvarů co jsem sloužil já. Nicméně zas tam byla menší pakárna než jinde.
sinclair píše:Kontrolní otázka, soudruzi: Kolik lahváčů se do somradla vejde? :D
Leoši - sedm kousků a osmý se v nouzi dával na ležato navrch. Zapnout to lze. Mám na mysli somradlo s dřevěnými kolíčky, tu klasiku od masky BSS.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#24 Příspěvek od EKKAR »

Killroy píše:...
Ono se asi vůbec líp vařilo u bojováků anebo někde na letišti než u záložních útvarů co jsem sloužil já. Nicméně zas tam byla menší pakárna než jinde.
...
Přesně - já byl "bojovej" útvar, kde se sloužila pohotovost 24/7/365 (PVOS velitelský stanoviště, v podstatě hned nejbližší nižší pod ústředním ve Starý Bolehlavi) a gum tam bylo víc než záklaďáků, takže podávat zauzenej ovar i se štětinatou kůží dost dobře nepřipadalo do úvahy. K snídani míchaný vejce, chleba, máslo, čaj - s variantou párek s hořčicí, vejce na tvrdo, teplá sekaná s hořčicí, rohlíky s máslem a marmeládou (nabíranou polívkovým šufanem z 10kg plechovýho kýblu) a podobně, k obědu klasika teplý jídlo s polívkou a večeře to samý s výjimkou soboty, kdy byla večeře studená formou buď předem upečenýho vepřovýho s chlebem, nebo salámu/lančmítu a chleba. Vojáci nahlášení do 24h služby fasovali u večeře ještě tzv. "déčko" = malý přilepšení na noční službu, byly to varianty jako plechovka slušnýho pomerančovýho džusu, malá 50g mléčná čokoláda, konzerva rybiček v oleji a vlastní šťávě nebo marmeládou plněnej perník. Pravda, dokud byli na útvaru "starý", neměl často nikdo kromě nich na "déčko" nárok (sežrali to i nám mladým), po jejich odchodu v červenci ´90 jsme se v rámci ročníku poměrně snadno shodli na tom, že dál trvat na týhle pochybný výsadě by bylo kontraproduktivní, protože "svoje mladý" jsme tam měli jen 2 (nás bylo 15) a ti docela slušně zvládali, takže i tenhle druh do tý doby mlčenlivě trpěný šikany zmizel spolu s odchozím ročníkem 10/88 ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#25 Příspěvek od doktor365 »

My měli kádečka v bílý šprcce,lančmít jsme opékali ve víčku ešusu u spojařů. Byl výborný to co je dnes to s tím nemá nic společného ten se rozpadne. Parkrát se k nám dostali v krabicích v plechu jako bývalo mýdlo elida :D tam byla čokoláda ,sušenky sirky a více si už nevzpomenu. Údajně to byly paragánský, nevím.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#26 Příspěvek od Otkundes »

Těch variant KDP bylo v průběhu let více druhů. Pamatuji ty, vydávané vojsku jako celodenní dávka v khahi PVC smrštěném obalu. Celkem 5 konzerv. Tři velké: vepřová, hovězí lančmít, a ve třetí plechový vařič, tablety pevného lihu, toal.papír, tableta melty a tableta něčeho žlutého (už si nevzpomínám). Ve zbývajících dvou nižších: ABC pomazánka a sladký tvarohový dezert.
Později následovaly varianty čtyřkonzervové, které popisujete. Nevylučuji ani možnost různého obsahu dávek, podle zásobovaného druhu vojsk.

Uživatelský avatar
hop
Příspěvky: 84
Registrován: 26 bře 2005, 01:00
Bydliště: Zl

#27 Příspěvek od hop »

asi bylo několik druhů těchto KD. Nejlepší byla čokoláda s kofeinem /para vu 8280-Prostějov/dávno.

Uživatelský avatar
milosak
Příspěvky: 425
Registrován: 27 lis 2018, 01:00
Bydliště: Praha zapad

#28 Příspěvek od milosak »

Ekkare
to mi neříkej, že jste v 89. fasovovali do služby džus, čokoládu aj. :D
to je neuvěřitelný sci-fi u bojovýho útvaru :) , že by za dva roky takový rozdíl ??
Já byl velitel dílny oprav spoj. techniky u VU 9376 Vimperk, rok 85 - 87
a když jsem byl ve službě, tak jediná výhoda byla legálně předběhnout
ostatní jednotky, které vedl dozorčí na snídani, oběd, večeři.

Ještě ke kvalitě jídla u bojového prvosledového útvaru (na hranici 19 km)
ten humus se skoro NEDAL ŽRÁT ! Snídaně, jakž takž, oběd už stál skoro
za nic a na večeře nikdo nechodil (Arma)

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#29 Příspěvek od Otkundes »

milosaku, podle toho co EKKAR uvedl, sloužil v pohotovostním systému protivzdušné obrany státu. Tito lidé měli ve službě nárok na přídavek ke stravě, ve finanční hodnotě asi 3,0 Kčs/na osobu. To mohla být ta čokoláda, nebo kousek salámu, či tři vajíčka navíc...

Uživatelský avatar
Pavel1953
Příspěvky: 185
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#30 Příspěvek od Pavel1953 »

Zdravím Tě Killroyi. Ty ještě žiješ? Měl jsi v těch kádéčkách také Pedro?
P.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“