Vadný potenciometr hlasitosti Tesla NZC 431

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Vadný potenciometr hlasitosti Tesla NZC 431

#1 Příspěvek od Jenys »

Zdravím a měl bych dotaz, chtěl jsem si po delší době pustit desku Pink Floydů a nešel levej kanál. Po otevření a proměření nefungoval Volume poťák 47K levýho kanálu. Po rozebrání byl ulomený kousek bakelitu co drží pružný běžec. Uvažoval jsem, že ho slepím, ale pak jsem zkusil pohledat nějakej jinej poťák v šuplíkových zásobách, že bych tam nabastlil aspoň s jednou odbočkou, nějakej 50K/Y, ale ten jsem zrovna neměl. Za to jsem našel stejnej typ s jinou hodnotou a tak jsem z něj vyndal hřídelku s dobrým bakelitem, sice má o půl cm kratší hřídelku, ale naštěstí i s ní to drží dobře. Takže toto jsem opravil a už to zase funguje jak má. Teď proč to píšu,
čím to nahrazujete, pokud se s tímto problémem setkáte? Ten poťák má tři odbočky na kanál a to není aspoň co jsem hledal nikde vidět. Možná jsem blbě koukal. Velice děkuju za přínosné odpovědi :)
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#2 Příspěvek od sinclair »

Jsou to potenciometry původně východoněmecké výroby, RFT. Je to na nich i vyražený.
U nich to byl tenkrát docela běžný vzor, ale k nám se dovážely víceméně jenom takovéto speciály - a pouze jako ND, ne do běžného prodeje. Proto se ani v doprodejích tuzemského materiálu nevyskytují.
Plnohodnotně se dají nahradit jenom hodně obtížně.
Tesla po celou dobu své existence uměla jakžtakž vyrobit potenciometry jen s jednou odbočkou. Všechny ostatní byly dovezený, včetně těch velkých tříodbočkových lineárů v AZS021-022. Podobné jsou i v AZS300.
Viděl jsem sice kdysi TP289 se dvěma, jakoby zkombinovaný Y a F, ale nejsem si úplně jistý, jestli to nebylo amatérsky dodělaný.
Nic moc by se nestalo, kdybys po přepočítání hodnot těch součástek, co visí na odbočkách, použil třeba tříodbočkový 22-25k, nebo 100k.

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Jenys »

sinclair: Díky za odpověď, RFT vím, že je to DDR, naštěstí šel ten poťák opravit díky stejnýmu typu z jinýho kusu. Ani nevím, proč to bylo uražený vevnitř, protože jsem ho na začátku roku repasoval, měnil kondíky a tehdy to bylo OK. Pak ležel do teďka na skříni a po sundání to už nefungovalo. Jestli jsem do toho někdy nějak narazil si neuvědomuju, ale nic není vyloučeno :)
Právě mě zajímalo, jak to řešíte, když dojde k tomuhle problému a není stejný na výměnu.
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#4 Příspěvek od sinclair »

Řeší se to podle toho, nakolik si majitel toho přístroje cení a nakolik chce zachovat všecky funkce toho aparátu. Mezi funkce se počítá i dobře fungující fyziologie.
Je to řešitelný třeba bazarovým nákupem podobné, nebo stejné desky s takovým speciálem a za stovku-dvě, nebo je to i řešitelný tříodbočkovým speciálem ALPS za několik stovek. Už dobrý? :D

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Jenys »

Jo, takto to je vždy většinou jen o ceně :) Děkuji.
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“