Odstranění suků

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
witt
Příspěvky: 501
Registrován: 01 dub 2018, 02:00

#16 Příspěvek od witt »

je to totéž. Sukovník = středící hrot a břit na obvodu.
Určitě to skrz nedávaj, protože každé dřevo bude jinak pracovat, takže časem by to vylezlo/zalezlo. Ty "špunty" se dělají kolem 8 mm s tím, že se nechají koukat a pak se na pásovce dobrousí.
Ale bacha, pokud je jich v ploše víc, nepůsobí ta jejich pravidelnost dobře. Suk není jen to "černé kolečko" - už průběh let upozorňuje, kde přesně bude, pokud místo něj dáš "světlé kolečko" je to divné. Na dražším nábytku z masivu by se kolečka nikdy neměla objevit. Je to vlastně takové nízkonákladové řešení, případně záplata pod barvu.
Na dřevě se suky zpravidla přiznávají, jsou na to i speciální tmavé tmely.
Ale chápu, že se ti tam nelíbí :-)

Uživatelský avatar
witt
Příspěvky: 501
Registrován: 01 dub 2018, 02:00

#17 Příspěvek od witt »

Jo a ještě dodatek, ta kolečka se vyřezávají z plochy (je na to taky vrták - zátkovník). Pokud je budeš soustružit po letech, tak ve finále budeš mít dvě různá dřeva léty kolmo k sobě, což může dělat problémy.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#18 Příspěvek od Celeron »

witt píše:je to totéž. Sukovník = středící hrot a břit na obvodu.
Aha, já myslel, že to je různý. Forstnerácká sada je 15,20,25,30,35 mm a sukovník, co jsem našel je 45mm. Forstneráky mají dva obvodový břity a zároveň ubírací. Ten sukovník má spirálovej středovej vrták 8 mm a čtyři břity, dva jsou jen obvodový a dva ubírací. Není to náhodou něco jinýho a nebo to je tak aby se lepší chytla kolmost u toho velkýho průměru? Asi to bude něco starýho, má to na sobě punc vypadající jako husitskej kalich na kterým je šesticípá hvězda. To samý mám na kovaný úhelnici. Pradědek a dědek z tátový strany byli truhláři, tak to klidně může být i ze starýho mocnářství. :wink:

Ty špundy jsem koukal na fotky na netu, vím jak vybrat léta.

Díky
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
kaja4
Příspěvky: 437
Registrován: 28 zář 2008, 02:00
Bydliště: kraj olomoucký

#19 Příspěvek od kaja4 »

Ty špuntu zasunout do díry tak,aby jeho léta šly stejným směrem jako u podladu

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“