Tlaková láhev

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

Tlaková láhev

#1 Příspěvek od scorpions-cz »

Zdravím. Možná se zeptám blbě a tak mně nekamenujte. Mám 2 malé dvoulitrové tlakové láhve, které byly používány na vzduch (potápění). Chtěl bych jednu začít využívat pro kyslík (chtěl bych si postavit PB miniautogen). Výměna ventilu je asi jasná, jde mi o to zda a popřípadě jak láhev vyčistit od případných nečistot? Nerad bych vyletěl do luftu.

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#2 Příspěvek od vrky »

Jak ji budeš plnit? Není lepší koupit přímo kyslíkovou láhev? https://www.sbazar.cz/tobivan/detail/99 ... apie-oxygo

Uživatelský avatar
eleferner
Příspěvky: 422
Registrován: 04 čer 2016, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od eleferner »

Jak je ta lahev stara? Pokud vic jak 10 let, tak by to chtelo nechat udelat vodni tlakovou zkousku, jestli v ni nejsou mikroskopicke korozni trhliny. Umi to delat firmy co se zabyvaji potapecskou technikou a hasicimi pristroji, stoji to par stovek.

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#4 Příspěvek od scorpions-cz »

No za prvý tyhle láhve mám už celkem dlouho doma, tak nechci platit další a plnit to budu z velký flašky. Velkej autogen máme k kámošem dohromady. Teda je náš společnej, ale já jsem ho ještě nevyužil, nemám na něj místo. Potřebuju malej do dílny a případně i do auta.

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#5 Příspěvek od scorpions-cz »

No tlakovku má propadlou, ale běžně si jí plním na 230 bar. vzduchem.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#6 Příspěvek od Yarda1 »

Pokud se nemýlím, na tlaková zařízení plstí zvláštní předpisy.
https://www.guard7.cz/lexikon/vyhrazena ... a-zarizeni
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#7 Příspěvek od scorpions-cz »

Ach jo.
Ptám se na to, zda se ta láhev musí čistit a popřípadě čím.

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#8 Příspěvek od Sandal »

Až vyšroubuješ ventil tak prohlídni vnitřek jestli nejni moc rezavý.Jestli trochu jo, tak nasyp omílací tělíska(štěrk, ocelový matice, šrouby...)a zajisti nějak aby se lahev točila a tělíska omlely rez.Pak vypláchni vodou a vysuš.

Jen tak pro info, 2L lahev vydrží svářet nebo pájet jen pár minut malinkým hořáčkem.Pochybuju, že se ti podaří našroubovat kyslíkovej ventil na vzduchovou lahev.Ta potápěčská bude mít nejspíš závit 25x2 a kyslíkovej ventil má závit do kužele 25,5-29

Myslim že bezpečnější by bylo použít třeba toto: http://www.hasic-servis.eu/tlakova-lahe ... -1583.html sice to stojí nějakou pětku ale s těma ventilama bych moc neexperimntoval.Přecejn je tam dost velkej tlak a na těch tvejch lahvích neni ani závit na klobouk, kterej při vožení v autě musíš mít.

Neplnili se ty lahve na potápění jen na 20 bar?Nemůžeš do ni jen tak pustit 250bar.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#9 Příspěvek od scorpions-cz »

Dík. Lahev můžu klidně zevnitř opískovat. Mám malou pískovací kabinu. Koupil bych origo miniautogen, ale tam je kyslíková neplnitelná a stojí necelých 600. U toho miniautogenu uvádí výrobce provoz 20 minut a lahev má 1l a 100 Bar.
Co udělat redukci z potápěčského ventilu DIN na kyslík, nebo upravit zakončení redukčáku, aby šel na DIN.
20 bar je tlak kdy se ukončuje ponor. Potápěčský se plní na 200, 230 a ty nový mají dokonce 300 Bar.

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#10 Příspěvek od Sandal »

S tim tlakem jsem se samozřejmě upsal a má tam být 200bar :oops:
Redukcí by to řešit šlo ale spíš z původního ventilu na kyslíkový redukčák.Vyšroubovat z kyslíkoveho redukčáku ten krk s maticí na 30ku klíč a udělat novou trubku s převlečnou maticí, která bude pasovat na původní ventil.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#11 Příspěvek od scorpions-cz »

No původní ventil je DIN a ten má vnitřní závit, takže to bude trochu složitější.

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#12 Příspěvek od Sandal »

Tak použít nypl(vsuvku) a rovnou s jedním závitem do ventilu a druhý závit na kyslíkovou převlečnou matici a nemusíš upravovat redukčák.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#13 Příspěvek od Kvicala_r »

Nebojíte se mastnoty při takových předělávkách? Asi by Ti nikdo !oficiálně" takto upravenou flašku nenaplnil, nebo jsou to takový blázni že i bez revize vemou a naplní?

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#14 Příspěvek od scorpions-cz »

Proto jsem se ptal, jak to vyčistit a taky jsem psal, že si jí budu plnit sám z velký flašky.

Uživatelský avatar
witt
Příspěvky: 501
Registrován: 01 dub 2018, 02:00

#15 Příspěvek od witt »

A máš představu, jak do ní ten plyn přepustíš?

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“