Citlivost sluchátek/špuntů

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Citlivost sluchátek/špuntů

#1 Příspěvek od kulikus »

Měřil jsem citlivost špuntů (subjektyvně). Oba v sérii byla slušně slyšet na 1kHz při celkovém přivedeném signálu 590 uV rms což je příkon 5,4 nW.

Myslím, že příbalový leták uváděl citlivost 108 dB/SPL/1mW - přiliš hlasité, nechci to zkoušet.

Jak na tom jsou stará vojenská sluchátka 4k ohmy. Můžete zkusit stejný experiment a nasdílet sem výsledek?

Díky.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#2 Příspěvek od samec »

Jeden špunt má 800Ω?

Na ruských vojenských som počúval rozhlas po drôte s pripojeným jedným pólom. Hralo to štandardne nahlas.

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od kulikus »

Jeden špunt má 32 ohmů.

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od kulikus »

Tak staré ruské vojenské sluchátko začne být slyšet při 2,5 mVp-p (1kHz).

Udělal jsem malý průzkum:
Různé špunty v DATARTu mají citlivost v rozsahu 92-118 dB/SPL/mW (1kHz) a také různé odpory 16-18-23-32 ohmů.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#5 Příspěvek od sinclair »

Nejcitlivější měniče, co znám, jsou český vojenský /krystalkářský/ sluchátka 4000Ω.
Pokud si dobře seřízená a neodmagnetovaná sluchátka 4000Ω v tichu nasadíte na hlavu /případně s těmi doplňkovými gumovými náušníky od vojska/, tak při doteku kteréhokoli kolíku jejich vidlice uslyšíte lupání, poblíž el. instalace i brum.

Klasická 4000Ω sluchátka si lze vzhledově splést s úplně stejně vypadajícími sluchátky, které používaly Spoje a která mají místo 4000Ω celkových jen 200Ω. A viděl jsem párkrát i stejnou spojařskou verzi 600Ω. Je to jen vylisováno v bakelitu zezadu každé mušle. Mají i stejný kabel s rozdvojením a gumovými svorkami mušlí, i stejnou vidlici.
Právě ty 600Ω v raném mládí získal díky tátovi u spojů, jeden můj kamarád. Půl roku se "marně" hledalo, proč mu stejný zapojení krystalek /bez tranzistorů, napájení a skoro na dohled od Topolné/ nehrajou tak, jako všem ostatním :D
Fakt je, že díky tehdejšímu megavýkonu Topolné /tehdy ještě furt 1500kW/ to hrálo jaksi taky, ale mnohem slaběji.
Ovšem taky je fakt, že tenkrát tady potichu hrály i ARO689 s paralelní diodou GA201, jeden přívod uzemněnej na hromosvod a na druhým přívodu bylo připojený 30m starého, zvonkového drátu 2x0,8, jenom přehozenýho přes střechy...:D
To byla tenkrát na DV neskutečná pára.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Crifodo »

Poblíž elektroinstalace mi brumilo i Škodovo sluchátko z Šolima, vyrobené z krabičky od krému na boty, dokonce i nepřipojené. Magnetický tok sluchátka se moduloval rozptylovým polem od kabelu ve zdi. Jen se muselo správně narazit víčko nad pólový nástavec, aby byla maximální citlivost a celé sluchátko natočit v prostoru.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#7 Příspěvek od konosuke »

sluchátka k poslechu magiče jsme si vyráběli - ze střeleckejch chráničů s vloženým telefonním měničem 3FE 562 01 (50Ω) co bylo také jiného k sehnání, o "jakosti" přenosu zbytečno dlouze meditovat a v praxi plně potvrdilo se, zapojené v sérii (stereo aparát neměl nikdo)
byl malý zázrak že fungovaly u krystalky s jednou diodou 4NN44, otočným kondem asi 350 pF a kusem drátu pod stropem místnosti, roura topení byla zem
PS. vojenské sluchátko mělo dvě cívky 2x27Ω v sérii, civilní (občanské) jednu 50Ω rozměr a tvar přibližně stejný, byly zaměnitelné
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Crifodo »

Kovová šroubovací s dvěma cívkama byla starší verze, osazovaná do jakýchkoliv přístrojů bez spojitosti s armádou. Novější plastové s jednou cívkou mělo mechanický přenos táhlem z pólového nástavce na hliníkovou membránu s vlnovcovým mezikružím, táhlo bylo uprostřed membrány zakápnuto epoxidem. Tahle sluchátka se rozebírala, když byl potřeba elektroakustický měnič pro pružinové reverby.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#9 Příspěvek od konosuke »

Vojenské celokovové rozšroubovat šlo, civilní částečně plastová byla zapouzdřena na věky věků
vzorem nám byla hi-fi sluchátka Aiwa HP-500 z Tuzexu (za 190 TK) pro študáka zboží kategorie sci-fi (to asi tak
v letech 1975-76)
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

Ještě pro zajímavost, to "nové" sluchátko s plastovým pouzdrem obvykle černé barvy a hliníkovou membránou pochází z roku 1959, autorem byl designér ing. Tréger z Tesly Liptovský Hrádok.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#11 Příspěvek od sinclair »

Jak to s těmi sluchátky kov-plast-jedna-dvě cívky doopravdy je, už nějaký dobrák smazal.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#12 Příspěvek od Crifodo »

když už se tohle vlákno zabývá citlivostí sluchátek, tak snad nebude moc velký OT přímo originální pramen od samotného autora.
http://spisy.upv.cz/Patents/FullDocuments/97/97869.pdf

Uživatelský avatar
OK2STO
Příspěvky: 426
Registrován: 19 zář 2008, 02:00
Bydliště: Ostrava

#13 Příspěvek od OK2STO »

Zdravím, ještě připomenu ty tlf. sluchátka kovová šroubovací byla nejen
2 x 27 ohm, ale i 2 x 100 ohm, ty byly pro systém MB .

Jarda

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#14 Příspěvek od sinclair »

Pro MB systém měla šroubovací sluchátková vložka pouze 2x5ohm.
Otevři si libovolný TP25 či drážní MB přístroj T52, nebo ještě staršího Karlíka s kličkou nalevo.
S napájením 2,8V celkem /dva články AS2 v každém přístroji/ by toho 2x100R sluchátko asi už moc neřeklo :D
I uhlíkový vložky pro MB mají jinej odpor - nižší, je to rozlišený podle číselného značení, posledního dvojmísta v 3FE370.xx.
I proto má MB system předepsaný taky minimální průřez vedení/dosah.
AUT systém to nemá, má napětí dost, aby to i po 0,3 žilách protlačil kamkoli.
Už jsem tady o těch vložkách jednu úplnou stať i s čísly psal, ale někdo to smazal.

Ještě bych připomněl, že novější jednocívkové 50R vložky /většinou šedé/ mají vzadu malý špuntík, co se dá vytáhnout zatočením špičky vrutu 3,5.
Pod špuntíkem je šroubek, kterým se dá vložka optimálně seřídit na max. citlivost a min. zkreslení i při silnějším signálu. Pokud to u některých už nejde, jsou slabé magnety.
Starší vložky tohoto typu /většinou z černé hmoty, ale není to pravidlo/ ten štelovací šroubek neměly. Mechanici je museli vyhazovat, pokud zeslábly, nebo bylo potřeba v místech s větším útlumem vedení, nebo hlučném prostředí nasadit citlivější-hlasitější vložku.

Uživatelský avatar
OK2STO
Příspěvky: 426
Registrován: 19 zář 2008, 02:00
Bydliště: Ostrava

#15 Příspěvek od OK2STO »

Pro Sinclaira, nebudu se s tebou přít, já jsem se na tom vyučil a s tím pracoval,
ještě mám ty vložky někde doma mnoho let jsem s tím pracoval jak na AUT, tak MB i UT.
Jarda

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“