Pěknej pohled do hodin ze Sojuzu

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

Pěknej pohled do hodin ze Sojuzu

#1 Příspěvek od forbidden »

Hodiny ze Sojuzu. Líbí se mi to vyvázání desek. Jinak ale docela složitý na hodiny.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

To určitě má nějakou umělou inteligenci. :)
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od Michal22 »

To do těch dvou okýnek taky vytahovalo figurky? 8O
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Crifodo »

Technologie vcelku stejná jako v letecké technice ba i v pozemních přístrojích v kategorii military. Dokonce i v dobové československé. Vyvázané formy byly pravidlem, tlusté lakování součástek, masivní konektory ŠR.
Málo integrované TTL použili jednak kvůli spolehlivosti, jednak kvůli 10+ letému procesu od vývoje k finálnímu přístroji, jak tam píšou týkalo se ještě i palubního počítače shuttlu.
Líbí se mi tam ty 7segmenty s desetinnou čárkou, místo tečky.
Důvod použití jednotlivých dekodérů pro každou číslici místo multiplexu mě napdá ten, že displej je kdykoliv filmovou kamerou/foťákem reprodukovatelný, zatímco multiplex je k ******.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od forbidden »

Koukám ještě, co měli rusáci výrobců polovodičů. Myslel jsem, že to bylo tenkrát všechno jedna firma, jen v různých fabrikách, jako u nás Tesla.

Uživatelský avatar
hop
Příspěvky: 84
Registrován: 26 bře 2005, 01:00
Bydliště: Zl

#6 Příspěvek od hop »

Paráda-v 80tých létech jsem stavěl z AR čítač s předvolbou a hodinami./dodnes nedokončeno/. Dps vypadaly podobně-děličky-budiče displeje+čas. základna.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

Z těch švábů na fotce řady 134 jsem identifikoval třeba 54L00S, 54L78S, 54L93S, 54L90S, takže integrace 70-tých let.
Ty šváby jsou oprásknutý W ceramic flat od Texas Instruments. Dělaly se 14, 16 a 24 pin. Na sálovým EC1033 jich taky pár desítek bylo v řadiči displejů s vektorovým zobrazením a rusáci tvrdili, že to je jedinnej futrál, co odolává dlouhodobě kosmickýmu záření.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#8 Příspěvek od termit256 »

Na tom srovnani je videt, jak moc rusakum ujel i v jejich nejlepsich technologiich vlak. Nejenze ty obvody vypadaji ze je nekdo pajel ruco, ale budi to dojem, jako by je i rucne vyrabeli, lepili ty plechove krytky, ohybali vyvody apod. Co kus to original :-)

Ze rusaci skladali takovy orloj z TTL mne neprekvapuje - nic jineho jim nezbyvalo, ale amici v tech dobach uz bezne pouzivali procesory i v tom raketoplanu. Tak asi z lenosti, kdyz to fungovalo driv, tak to tam placli a zabyvali se necim podstatnejsim nez pitome hodiny.
Ale jinak zajimave pocteni.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

Ten článek lže. Kosmická loď SOJUZ sice poprvé oficiálně letěla v roce 1966, ale její vývoj sahá až těsně za první pilotovaný lety v Sovětským Svazu (o vícemístný lodi použitelný nejen pro oblet Měsíce začali Koroljovovi lidi uvažovat už v momentě, kdy ještě neměli ve vesmíru Gagarina). Ještě před Komarovovou tragédií v Sojuzu 1 navíc loď jako takovou několikrát vyzkoušeli v automatický verzi - bohužel pro Komarova nedostatečně. Ale rozhodně se nedá říct, že Sojuz lítal ještě po 50 letech od prvního letu - protože posledním oficiálním letem původní konstrukční verze Sojuzu byla mise Sojuz 40 v roce 1981 (Popov - Prunariu). Ve stejný době už přitom měli Sověti od roku 1978 odzkoušenou pilotovanou modernizovanou verzi Sojuz T (podle "trjochmjéstnyj" = vrátili do pilotní kabiny třetí křeslo, o který kvůli nutnosti vozit posílenej systém podpory života a skafandry "odlehčili" původní konstrukci Sojuzu po katastrofě Sojuzu 11 (Dobrovolskij - Pacajev - Volkov & Saljut 1, někdy se uvádí i "transpórtnyj"). Další verze pak nesou označení Sojuz TM, TMA, TMA-M a MS - vždycky jde o poměrně dost radikálně překonstruovanou loď, byť s minimálníma vzhledovýma změnama - už od Sojuzu T se ale používá právě digitální elektronika nebo jiný technický řešení navigace, pohonu i samotnejch manévrů. A stejný konstrukční změny mají i nosný rakety, který už dávno nejsou "zcivilněnou verzí" původní mezikontinentální balistický střely R-7. Prostě Rusi sice lítají už přes 50 roků s napohled "stejným nářadím", akorát mají "pod kapotou" našlapáno mnohem víc, než by se zdálo zvenku. S ohledem na počet startů, přistání a počet vynesenejch lidí takový technice nejde nic víc než zatleskat a říct "beranicu důle". Ostatní kosmický "velmoci" můžou s prominutím akurát tak kušovat a šoupat paprčema. Za mně za tohle "zlatá stará dobrá bomben- und soldatenfest ruská vojenská technika".

Netahej sem prosím politiku. Upraveno. ZdenekHQ
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#10 Příspěvek od termit256 »

Tak proc jsou dnes v takovych srackach v jakych jsou? Kdyz je jejich technika tak slavna a skvela :-) A jak ze skoncil ruskej raketoplan? Ten uz asi z TTL poskladat nesel :-)
Mi je uplne jedno kdy kam nejakej pitomej kosmonaut letel, tohle nikoho nezajima a o to v clanku vubec neslo. Ta jedina fotka se srovnanim urovni technologii vyda za vse.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Crifodo »

termit256 píše: Ze rusaci skladali takovy orloj z TTL mne neprekvapuje - nic jineho jim nezbyvalo, ale amici v tech dobach uz bezne pouzivali procesory i v tom raketoplanu.
Dočetls ten materiál do konce??
To je tak, když sběrateli kouká pod ruku ne kolega sběratel, ale politruk.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#12 Příspěvek od xsc »

EKKAR píše:už od Sojuzu T se ale používá právě digitální elektronika nebo jiný technický řešení navigace, pohonu i samotnejch manévrů.
Těch upgradů bylo postupně víc, takže jako plně digitální sami rusové označují až model TMA-M, byť postupná digitalizace začala už od toho T. I tak to bylo se značným zpožděním, přestože digitální řízení motorů měli vymyšlené už pro druhou verzi N1, tedy začátkem 70. let.
Tady je ten vývoj:
http://www.russianspaceweb.com/soyuz.html

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od ZdenekHQ »

Crifodo píše:Málo integrované TTL použili jednak kvůli spolehlivosti, jednak kvůli 10+ letému procesu od vývoje k finálnímu přístroji...
No, zrovna teď tady seděl borec, co dělal pro armádu a tvrdil, že byli vždycky 10 let v plusu proti civilům, co se týká součástek. Takže měli třeba Li aku v době, kdy my jsme o nich ani netušili. Co si mám z toho teda vybrat?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#14 Příspěvek od termit256 »

To ze ruska spotrebni elektronika byla srot je vseobecne znamy fakt, tady je ale krasne videt, jak moc byli ve srackach i se spickovou elektronikou. Politiku do toho zacli zatahovat zavili rusofilove.
Jedna fotka za tisic slov :-)

Obrázek

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#15 Příspěvek od Crifodo »

termit256 píše:To ze ruska spotrebni elektronika byla srot je vseobecne znamy fakt, tady je ale krasne videt, jak moc byli ve srackach i se spickovou elektronikou. Politiku do toho zacli zatahovat zavili rusofilove.
fotka včetně srovnání úrovně je přece popsáno v dotyčném článku, který napsala parta amerických sběratelů. Ne ideologů. Sběratel sbírá unikáty a těší se z jejich zprovoznění. V případě sojuzů je možná větší šance na získání, než u ukončeného shuttlu. O něco lepší to je možná s AGC, jak tu někdo nedávno uváděl odkaz na YT.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“