Tepelná pojistka kávovar Delonghi ESAM 5500

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ruzha
Příspěvky: 38
Registrován: 29 črc 2007, 02:00

Tepelná pojistka kávovar Delonghi ESAM 5500

#1 Příspěvek od Ruzha »

Dobrý den, prosím o radu. Mám kávovar ESAM 5500 kde odešla tepelná pojistka na 318°C na thermobloku. Po výměně, cca 2 měsíce vše fungovalo. Nyní je opět přerušená. Preso uvaří normálně. Jen při volbě cappuccino se zobrazí nahřívání a nic se dál nestane. Někdo radil, že odchází solenoidový ventil, další člověk uvádí závadu na desce s elektronikou. Máte prosím někdo s kávovary zkušenost a případně jakým postupem zjistit závadu? Do servisu se mi nechce dávat, už by se to nevyplatilo. Má teorie je, že buď je tam vadné teplotní čidlo, které občas říká nízkou teplotu a blok se přehřeje, nebo pak relátko, které má občas slepené kontakty a pořád pouští napětí pro blok. ale nevím, neznám přesně princip a nemám servisní manuál. Děkuji

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Tak to teplotní čidlo změř, mělo by mít asi 110 kΩ při pokojové teplotě. Tento typ přesně neznám, ještě jsem ho na stole neměl, ale zatím jsem u DL viděl spínání topení jen triakem.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#3 Příspěvek od ohryzek36 »

Je to přes triak.

Tuto závadu často způsobuje jedna blbost - vyschlá teplovodivá pasta mezi termistorem a topným tělesem - to je pak schopné topit tak na 250-300°C, klidně i víc. Stává se i to, že se těleso takovým dlouhodobým provozem zdeformuje (prověsí se na držáku - je to jen hliník) a pak už dělá neplechu při výrobě páry. Popřípadě se jen oddálí termistor od tělesa (třeba se opírá jen rožkem) a už teplota vyleze tak nahoru, že vypnou tepelné pojistky. Mám takový dojem, že by na tělese při zaplé páře mělo být okolo 150°C.

Uživatelský avatar
Ruzha
Příspěvky: 38
Registrován: 29 črc 2007, 02:00

#4 Příspěvek od Ruzha »

Děkuji za radu. Relé tam opravdu není a spínání probíhá přes triak. Když jsem před pár měsíci vyměnil tepelnou pojistku, měřil jsem teplotu, bylo tam asi 160°C, což je asi správně. Ta varianta se špatným vedením teploty na čidlo je velmi pravděpodobná. Děkuji za radu. Zajímavé je, že několik měsíců to fungovalo dobře a pojistka se opět prepalila až teď. Každopádně čidlo změřím, podívám se na stav celého tělesa. Určitě pak dám vědět, co jsem zjistil a zdá se povedlo vyřešit. Pokud ovšem bude zdeformované těleso, je to asi konečná, jelikož cena za nové těleso bude vysoká. Tak uvidíme.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#5 Příspěvek od ohryzek36 »

Nové těleso (co si pamatuju) stalo tak do tisícovky - teď jsem ho ale našel na netu za cca 1400. Jak jsem ale psal - je to malá pravděpodobnost. Opravoval jsem těch press tisíce a těchto případů bylo tak deset.

Uživatelský avatar
Ruzha
Příspěvky: 38
Registrován: 29 črc 2007, 02:00

#6 Příspěvek od Ruzha »

Opravdu pod teplotním čidlem nebyla téměř žádná pasta. Čidlo bylo navíc trochu vychýlené od tělesa, jedna strana trošku odstávala (ale opravdu nepatrně). Trošku jsem to poupravil a dal jsem novou teplovodivou pastu. Čidlo mělo 110kOhm. Topné těleso je v pořádku. Uvidíme, co to bude dělat. Ještě trošku zlobí volba latté na nádobě s mlékem. Capuccino celkem v pohodě. Na Latté skoro žádná pěna. Vyměnil jsem na trnu a v nádobě o-krožky, ale moc to nepomohlo. Prý vlivem vysoké teploty tělesa odchází solenoidní ventily. Lze to nějak prověřit? Někde jsem viděl, že do ventilu pustí 230V, pokud bzučí, je špatný. Pokud drží, je OK. Možná by šlo zkusit do něj pustit tlak z kompresoru a hned by se poznalo zda drží či ne. Jde případně udělat jen repas (výměna ventilu)? Děkuji za pomoc

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od forbidden »

Ventily jdou normálně vyzkoušet přes 230 VAC, když je odpojíš z desky. Občas protíkají, občas se zasekávají, je to mechanika, rozdělat jdou. Občas je i trhlina v sedle a to je na výměnu rovnou.
Přílohy
vadnej ventil
vadnej ventil

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“