2T elektrocentrála - regulace napětí

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Freedy
Příspěvky: 231
Registrován: 27 pro 2006, 01:00

2T elektrocentrála - regulace napětí

#1 Příspěvek od Freedy »

Zdravím
potřeboval bych prosím radu, chci si koupit malou elektrocentrálu s 2T motorem něco okolo 1kw výkonu, zjistil jsem, že tyto centrály nemají žádný žádný regulátor napětí, chci to použít při výpadku pro automatický kotel na uhlí a svícení, ale mám obavu aby to nezničilo ovládací jednotku, prý u nich dost kolísá napětí, máte s tím někdo zkušenost než to koupím? uvažoval jsem ještě vřadit za centrálu UPS, mám tu jednu větší plonkovou asi 800w, jestli by to pobrala. Děkuju.

Uživatelský avatar
passion
Příspěvky: 890
Registrován: 22 črc 2005, 02:00
Bydliště: Žilina

#2 Příspěvek od passion »

K elektronike centrálu bez elektronickej regulácii neodporúčam. Vyššie napätie pri zakolísaní spoľahlivo odstrelí buď vstupné ochranné varikapy, alebo rovno mostík s filtrom a zdrojom. Ak máš navyše elektronické čerpadlá, odnesú si to rovnako. Osobná skúsenosť. Takže som na kratšie výpadky prikúpil toto:

Kód: Vybrat vše

https://www.eurostore.sk/menic-napatia-sinus-pro-500e-12v230v-300500w
, používam na vyradenú autobatériu, ktorej klesol skratový prúd tak, že štartérom nepotočí, ale kapacitu dokáže držať. Ten zdroj z odkazu baterku aj udržuje nabitú a pracuje autonómne. Mám aj ups z počítača, ale na tú pískalo čerpadlo. Ďalej na dlhšie výpadky mám elektrocentrálu 4T parkside s lídla so vstavaným elektronickým zdrojom za 150€. Túto zimu ešte nebežala, ale vlani pár krát áno a bez problémov.

Uživatelský avatar
fero_b
Příspěvky: 582
Registrován: 17 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Kosice

#3 Příspěvek od fero_b »

"ochranne varikapy" - tipujem ze si mal na mysli ochranne varistory

Uživatelský avatar
passion
Příspěvky: 890
Registrován: 22 črc 2005, 02:00
Bydliště: Žilina

#4 Příspěvek od passion »

Áno, samozrejme varistory. Ospravedlňujem sa za omyl. :lol:

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#5 Příspěvek od sinclair »

Nějaká primitivní regulace buzení tam přece musí být, s otáčkami by stoupalo napětí až bůhvíkam. Třeba jen není vidět a je někde schovaná v alternátoru.
A jestli něco takového fakt existuje, tak se toho zbav, nebo to vůbec nekupuj.
V zapojení jedné takové jednoduché centrály s odstředivým regulátorem a výkonem 1kVA, jsem viděl jednoduchý obvod s 25A triakem BTB25, diakem a pár málo součástkama okolo. Triak měl v sérii zapojený asi 100W drátový odpor 45 ohmů.
Bylo to nastavený tak, že když překročilo výstupní napětí asi 240V /výkyv regulace po odpojení velké zátěže/, tak se ten triak otevřel a odpor tu špici strávil.
Varistory, asi ani obousměrný transil tady nebude řešením.
Budou v jednom kuse roztrhaný, nebo bude jejich otevřením vyražený jištění, když to bude festovní varistor/transil.

Většina spotřebičů 250V v pohodě stráví, některé i mnohem víc, ale problém jsou ty překmitový špice, co můžou mít třeba 350V i víc. To by Ti poničilo i tu UPSku, nebo by byly v kuse vyražený pojistky varistorama.

Taková centrála je na jeden-dva účely pro zařízení, který jima budou trvale zatížený - a pak to nevadí.
Jako univerzál centrála, třeba na nouzový krmení jedné světelné a jedné zásuvkové větve bytu při výpadku, je tohle dost nahovno. Nikdy nevíš, jak se to třeba při vypnutí větší ledničky zachová a co to poodpaluje.

Uživatelský avatar
passion
Příspěvky: 890
Registrován: 22 črc 2005, 02:00
Bydliště: Žilina

#6 Příspěvek od passion »

Nie je tam nič. Tie lacné 2T centrály majú v budení v sérii len kondenzátor s cievkou pripojené na vývod 230V z centrály. Nabudí sa to samo a nejako sa to ureguluje tiež samo. Proste naladený LC obvod. Prechodové javy to ale nezvláda. Taká centrála je dobrá len na niečo, čo nemá elektroniku hneď na vstupe. Tá regulácia už tu dokonca má niekde svoje vlákno.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#7 Příspěvek od weed_smoker »

Na firmě máme podobnou,jen 2 50uF kondenzátory,2 vinutí a zásuvky.Jeden ztratil kapacitu a pak nedávala proud.Po jeho výměně funguje,ale naprázdno dává 290V AC.Vrtačkám,flexám a bouracím kladivům to nevadí a nic jinýho se do toho nestrká.Ale nevím,co by to udělalo s nabíječkama od akunářadí.

Uživatelský avatar
Freedy
Příspěvky: 231
Registrován: 27 pro 2006, 01:00

#8 Příspěvek od Freedy »

Děkuju, za pomoc, raději budu shánět nějakou starší 4T s regulací, nechci si to vše vypálit.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“