02 5G má někdo již zkušenost pro istalaci do RD ??

Vše, co se týká mobilních telefonů, GSM bran, mobilních datových připojení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
milosak
Příspěvky: 425
Registrován: 27 lis 2018, 01:00
Bydliště: Praha zapad

02 5G má někdo již zkušenost pro istalaci do RD ??

#1 Příspěvek od milosak »

Dobrý podvečer, bydlím na kraji vesnice a internet po kabelu zde na 10ky
let nehrozí. Momentálně máme připojení skrze wifi (na střeše RD)
Firma se celkem snaží a výpadky cca 2x do měsíce řeší od nahlášení
celkem rychle odstraní. Rychlost na stahování 50 , vysílání 15 je pro
mě dostačující, pro syna hráče zdá se taktéž :D
Konečná cena měsíčního paušálu je 790 Kč , 02 nabízí připojení 100/10 o
zhruba 280 Kč laciněji/měsíc , hlavně očekávám menší výpadky provozu .
Jako živnostník jsem na připojení závislý prakticky neustále .

Vím, že tato technologie zatím není moc rozšířená a 02 jí vlastně používá
zatím v typech lokalit, jako u nás, kde nehrozí infrastruktura do země.

Pokud máte osobní i zprostředkované zkušenosti, nebo i názory, tak jsem
jedno velké ucho .... díky moc !

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od PavelFF »

Není to ve skutečnosti ještě 5G, ale tuhle lež používají všichni ostatní operátoři, takže je nutno nezůstat pozadu.

Myslíš asi 4G v pásmu 3,7GHz. Je to trochu loterie - jako všechno co se šíří vzduchem. Záleží na vzdálenosti od vysílače a úrovni pokrytí signálem; a kolik uživatelů na vysílači visí a hlavně viset bude v budoucnosti. Pochopitelně se pak budete o pásmo dělit.
V každém případě se připrav na to, že obchodníci ti naslibují mnohem vyšší rychlosti než potom dosáhneš v reálu. Proti wifinářovi si pravděpodobně rychlostně pohoršíš.

Co se týče spolehlivosti (výpadků) , měly by být mnohem méně časté než u wifinářů, protože zatím stále ještě mají operátoři vyšší standardy spolehlivosti.

Mám doma už přes rok modem LTE (4G) od O2 a rychlost se mi znatelně nezměnila. Byla nízká už od počátku (mám mít 20Mb/2Mb) a dneska mi to ukazuje asi 18-20Mb/2Mb . Ale co jsem zaslechl, tak někde byly v počátcích spuštění služby rychlosti nádherně vysoké ale dnes jsou už mizerné, protože je moc účastníků. Osobně jsem se službou přes LTE spokojen; nečekám zázraky a uvedená rychlost mi s rezervou stačí. I když jsem se trochu svou nepozorností nechal napálit s cenou a mohl jsem to mít o stovku levnější.

Služba 3,7GHz se neustále rozšiřuje na další vysílače, takže můžeš mít později štěstí a dojde ke zlepšení.

Pokud kluk potřebuje vyšší rychlosti, bylo by asi lepší zůstat u wifináře. Pokud ti jde hlavně o spolehlivost a úsporu pěněz, může být lepší přejít. Nakonec se zavazuješ jen na 24měsíců(nebo tak nějak). Pak uvidíš.

Uživatelský avatar
milosak
Příspěvky: 425
Registrován: 27 lis 2018, 01:00
Bydliště: Praha zapad

#3 Příspěvek od milosak »

Je to bez závazku, služba se jmenuje Nordic Telecom snad ??
Je zajímavý, že všude to inzerují, jako 5G :D

Zkusim a dám vědět, ono snad nejde tolik o rychlost při hraní her,
není důležitá hlavně odezva ?? Jestli se mýlím, ať mě někdo opraví ...

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od PavelFF »

Až bude skutečné 5G , bude-li vůbec, bude odezva mnohem mnohem kratší. Což teď není. Teď je to jen marketingový trik. Pravé 5G potom asi budou muset nazývat 6G nebo raději rovnou 8G, aby to dobře vypadalo. :)

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#5 Příspěvek od gepard »

Ahoj, LTE - technologie 4G (4. generace) - na frekvencích 800, 1800, 2100 a 2600 MHz ... chystá se ale postupně ukončení LTE (horizont několika roků). Nástup sítě 5G znamená postupný přechod na frekvence 3,7 GHz s větší šířkou pásma... Nejvíc do toho již zajel právě Nordic Telecom, který má již zakoupená práva, licence. U mě již byl od nich technik, který měl ověřit rychlost možného připojení ... na cca 3 km s přímou viditelností na jejich antény down 75 Mb/s / up 9 Mb/s. Vzhledem k tomu, že mi mohl 100% zaručit jen 40/4 (já chtěl rychlost 100/10, kterou mi nabídli jako dostupnou na mé adrese), tak z toho sešlo. Čeká se u nás na hustší výstavbu vysílačů (zatím máme zde jen 1).
-- Gepard --

Uživatelský avatar
milosak
Příspěvky: 425
Registrován: 27 lis 2018, 01:00
Bydliště: Praha zapad

#6 Příspěvek od milosak »

02 drze inzeruje na 99% pokrytí současně až 1000Mb/s, tak nevim
kde je realita, počkám co na to jejich technik ...

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#7 Příspěvek od weed_smoker »

S tim 5G zatím opatrně,čím dál víc je slyšet o škodlivosti a dokonce některý doktoři s vědcema protestujou.Horší vlastnost je,že 5G si automaticky zasíťuje i ty přístroje,který nechceš a jediná možnost,jak tomu zabránit je demontáž 5G modulů z těch kterých přístrojů(např.smart TV,pračka,lednice,něco v ložnici atd).Pak se objevily i informace o možnosti použít 5G jako zbraň (používá i podobný pásmo jako "neviditelný bariéry" systému ADS),vyžaduje víc menších vysílačů,rozdíl mezi mikrovlnama v LTE/WIFI pásmu a 5G je asi jako mezi světlem a laserem.Mělo by se jednat o pásmo do 30GHz,možná do 60.S více vysílačema se dá vytvořit "fázovací pole" a signály "vektorově namířit" na danej přístroj.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#8 Příspěvek od p32 »

Už to neber. :lol:

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Jenys »

Od O2 jsem už loni v létě utekl, mají předražené služby, dřívě jsem platil za internet 40Mb(30 skutečnost) 550Kč měsíčně. Přešel jsem k Starnetu a mám za 250Kč zaručených 70Mb na 70Mb. Výsledek vypadá teď v neděli asi takto jako na obrázku. Jinak když nesedí tolik lidí u netu tak je upload kolikrát vyšší než download. Výhoda je, že koukám přímo na anténu vzdálenou vzdušně asi 35m. Takže tady byla volba jasná a zatím si nestěžuju.
Přílohy
2020-01-26_110705.png
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
milosak
Příspěvky: 425
Registrován: 27 lis 2018, 01:00
Bydliště: Praha zapad

#10 Příspěvek od milosak »

Koukám, že v Praze je volba jasná ... :D

15km od Prahy na poli u lesa je jiná situace 50/15 za 790 kč je realita !

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od PavelFF »

weed_smoker píše:....rozdíl mezi mikrovlnama v LTE/WIFI pásmu a 5G je asi jako mezi světlem a laserem.Mělo by se jednat o pásmo do 30GHz,možná do 60.....
Když má wifi kmitočet 2,4GHz a 5GHz a kmitočet pro 5G je 3,7GHz, kde bereš rozdíl mezi světlem a laserem?

Předpokládám, že chodíš doma v čepici z alobalu. Jinak jsou ti totiž schopni číst duševní pochody.
Naposledy upravil(a) PavelFF dne 10 led 2021, 00:47, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#12 Příspěvek od lesana87 »

Šamponek is not dead. :D

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#13 Příspěvek od kejki »

Já ten Nordic mám, místní wi-fi měla výpadky, takže stabilita, rychlost je vyšší a rovnou i pokrytí patrového domu jejich routerem. Před Vánoci byla instalace a 3 měsíce za půlku, takže se to i bralo jako test. Teď jsem na wifi, tak rychlost neměřím, ale stahování filmů je otázkou vteřin, max. minut. Teď byl účet 227,-.
Nabízejí i televizi, ale když se to dá stáhnout bez reklam...

Uživatelský avatar
milosak
Příspěvky: 425
Registrován: 27 lis 2018, 01:00
Bydliště: Praha zapad

#14 Příspěvek od milosak »

kejki

zajímalo by mě, jak je to s latencí ? Teď mám do Brna na UPC server
(z Úhonic) od 11 - 15 mil.sek , pokud se to zhorší na 100 ky mil,sek
tak mě asi syn sežere :( , potom je asi připojení pro hráče v řiti ??

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Jenys »

milosak píše:Koukám, že v Praze je volba jasná ... :D

15km od Prahy na poli u lesa je jiná situace 50/15 za 790 kč je realita !
A od jaké společnosti je ta cena 790Kč. Taky od Starnet?
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Odpovědět

Zpět na „GSM / CDMA / LTE technika a telefony“