minimální tlouštka stěny za zásuvkou

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

minimální tlouštka stěny za zásuvkou

#1 Příspěvek od Skay »

Ahoj

Dnes jsem měl v panelákovém bytě před rekostrukcí revizáka na konzultaci co a jak. Prosím zkušenější z oboru o obsáhlejší vysvětlení několika úskalí na která mě revizák upozornil.
Za prvé: nenosná příčka z porfixu (něco jako ytong ale shitovější) tlouštky 100mm mezi kuchynskou linkou a sprchovým koutem nebude muset stačit z hlediska minimální bezpečné tlouštky zdiva mezi sprchovým koutem a zásuvkou v elektroinstalační krabici v této stěně (zásuky nad pracovní deskou)
Argument jako obklad a hydroizolace na straně sprch koutu, nezájem.
A za druhé: Ventilátor nad sprchovým koutem v žádném případě.
Argument jako dvojitá izolace ventilátoru, IP65 či zapojení přes chránič, nezájem. Musím říct, že v projektu kde člověk řeší využití každého centimetru je to docela komplikace a rád bych věděl jaké jsou možnosti řešit uvednené problémy aby prošla revize elektroinstalace

Díky všem

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#2 Příspěvek od doktor365 »

Tak to si taky rád poslechnu názory. Já mám panelové jádro tloušťky 4cm mezi koupelnou a kuchyňskou linkou. Ventilátor ve sprcháči na 12V.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#3 Příspěvek od p32 »

V každém případě bys měl dodržovat přímou minimální vzdálenost od sprchy apod. těch 60 cm. Hlavně kvůli sobě, jinak v ordinacích mají zásuvky i 20 cm vedle vodovodní baterie, takže je to divné, že?
Nechci rejpat, ale to byl revizák na plyn?

Uživatelský avatar
Lukar
Příspěvky: 411
Registrován: 18 čer 2009, 02:00
Bydliště: Karviná

#4 Příspěvek od Lukar »

A za druhé: Ventilátor nad sprchovým koutem v žádném případě.
Argument jako dvojitá izolace ventilátoru, IP65 či zapojení přes chránič, nezájem.
Tomu se nedivím. 230V ve sprcháči i přes tu izolaci a chránič v zoně 1...
Při rekonstrukci jsem použil ventilátor přes bezpečnostní trafo na 12V profi kupný výrobek. Našel jsem o na netu, vím že mě stál jako 3 ventilátory na WC

Uživatelský avatar
Lukar
Příspěvky: 411
Registrován: 18 čer 2009, 02:00
Bydliště: Karviná

#5 Příspěvek od Lukar »

příčka tlouštky 100mm mezi kuchynskou linkou a sprchovým koutem nebude muset stačit z hlediska minimální bezpečné tlouštky zdiva mezi sprchovým koutem a zásuvkou v elektroinstalační krabici v této stěně (zásuky nad pracovní deskou)
Když se vezme v úvahu, že hluboká krabice má 60mm hloubku tak zbude 40 mm zdiva. Hydroizolace koupelny (bez ní v nasákavém ytongu či co tam máš to je cesta k další rekonstrukci) + obklady to bude cca 50mm. Zajímalo by mě podle jaké normy revizák postupoval. A místo slova ,,nebude muset stačit z hlediska minimální bezpečné tlouštky zdiva,, měl říct nestačí - minimum v tomto materiálu je ....mm, nebo podívám se do normy a zavolám ti!
Zkusil bych oslovit jiného revizáka nebo napsat https://diskuse.elektrika.cz/ a popsat situaci.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#6 Příspěvek od p32 »

Tak ventilátor nad sprchovým koutem být může, ale. To ale znamená podrobnější informace jako výšku stropu, výšková vzdálenost ventilátoru atd. Jsou na to předpisy a je logické, že pro odvětrávání páry je lepší dát větrák např. do výšky 240 cm ve sprchovém koutě než do ložnice. Jen mě tak napadlo dát sem kopii výňatku pro bezpečné instalování větráku, co ti ten revizor na plyn neuměl vysvětlit.
Zóna 2 - prostor okolo zóny 1 do vzdálenosti 0,6 metru a výška od podlahy vany nebo sprchového koutu minimálně 2,25 metru do výšky 3 metry. V této zóně můžete instalovat elektrické zařízení s krytím minimálně IP x4. To splňují i nástěnné ventilátory s čidlem vlhkosti i další typy ventilátorů do koupelny.
Prostě zóně 1 se musíš vyhnout tou výškou.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#7 Příspěvek od samec »

doktor365 píše:Tak to si taky rád poslechnu názory. Já mám panelové jádro tloušťky 4cm mezi koupelnou a kuchyňskou linkou. Ventilátor ve sprcháči na 12V.
Lenže z umakartu, čo je nenasiakavý izolant.

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#8 Příspěvek od doktor365 »

Žádný umakart, panel proto píšu panelové jádro.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#9 Příspěvek od p32 »

samec píše:Lenže z umakartu, čo je nenasiakavý izolant.
Umakart se dá poškodit stejně jako klasická nenasákavá kachle. Určitě bych ne kvůli pŕedpisům, ale kvůli sobě samému přemýšlel, kde by ty zásuvky byly vhodnější.
Známe to přece, ne? Jsme ve vaně, celí mokří, zasekneme náhodou sekeru do zdi a ehle, zrovna je tam nebezpečná zásuvka! Na co asi máme proudové chrániče?

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#10 Příspěvek od petrfilipi »

Mrkni se na normu na koupelny, tam jsou zóny nakreslený poměrně srozumitelně. Dokonce si myslím, že je v nich taková chyba, že zasuvka nemůže být u umyvadla blíže než 20cm. Když bude ale umyvadlo u rohu, tak zásuvka může být na sousední zdi a i když je vzdušnou čarou k umyvadlu blíže než 20cm, tak to normě vyhovuje.
Co se týče zásuvky tak si myslím, že je osazena v jiné místnosti a hotovo. Správný revizák ti řekne i číslo normy, podle které je to špatně.

PF

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#11 Příspěvek od ZVUK2000 »

Řešíte tady tenkou zeď, přitom většina takových rekonstrukcí je ze sádrokartonu. To je potom daleko horší. U toho ventilátoru dávám za pravdu revizákovi.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#12 Příspěvek od petrfilipi »

Podívej se sem. Je tam rozebraná ta norma na koupelny. Doufám, že je to pro aktuální verzi.
Revizák možná nemá tak úplně pravdu, nad vanou (sprchovým koutem) může být ventilátor, ale až ve výšce 2,25m. Je otázka, zdali máš takto vysoké stropy.
Jinak ještě k té zásuvce v kuchyni, sousedící s koupelnou. Co kdyby to bylo v bytovce a ta koupelna sousedila s dalším bytem? To by se tam šel revizák taky podívat? Co by pak zrušil? Plánovanou koupelnu nebo zásuvku? Nebo to, co bylo dřív? Co bylo dřív?

PF

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#13 Příspěvek od p32 »

ZVUK2000 píše: U toho ventilátoru dávám za pravdu revizákovi.
Tak zrovna z toho důvodu bych si dal toho revizáka na plyn na černou listinu jako neschopného nebo spíše schopného všeho. :wink:
A určitě by si měl projít ty normy, není to nic složitého. Aspoň bude v obraze a nebude mu každý vykuk mlet nesmysly. A ano, zásuvka v jiné místnosti za přepážkou sousedící s koupelnou nespadá pod normy pro koupelny.

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#14 Příspěvek od mihal »

Tak hlavne sa ti tam mal prísť pozrieť projektant, pokiaľ je to pred rekonštrukciou. Revizák nastupuje obvykle po rekonštrukcii a posúdi elektrickú bezpečnosť na zhotovenom diela. To aká hrúbka stien je vec projektanta. Pokiaľ mu vychodí pre dané prostredie a vplyvy stena a jej parametre dostatočná podľa platných noriem, tak nieje dôvod aby do toho revizák frflal.
Niečo iné ale je, ak projekt neni, a revizák Ti doporučuje čo a ako. Mal, no neni to jeho povinnosť vysvetliť i prečo. Môže sa požadovať pre vplyv ADxx /výskyt vody/ určitá konštrukčná úprava, ktorá s tým súvisí. Ale je na to potreba sa opýtať toho revizáko-projektanta.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#15 Příspěvek od kutilmil »

Ja si myslím že taká norma nie je čo by určovala minimálnu hrúbku miriva za zásuvkou ale ja ám by som také čosi nerobil a ani sám sebe by som si tak zásuvku nenamontoval aby bola priamo z druhej strany sprchového kúta. Predstav si že tam nejakú opreš.... alebo ona tam opre teba a bude ťa umývať a odzadu ťa po..be elektrika. Nechcel by som.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“