Tesla 1009A Barcarola

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#76 Příspěvek od masar »

Tak ano, závada je mezi anodou E2 a mřížkou E3. Takže mnoho toho není a měl bys tento obvod podrobně prohlédnout, proměřit a pak i propájet.
Také zkontroluj obvod C28/L21- mf pro AM, která se při příjmu VKV musí chovat, jako kapacita. Předpokládám, že ss napětí na C24 a C29 jsi měřil v obou stavech a že se nemění.
Máš štěstí, že můžeš snadno vyvolat poruchový i bezporuchový stav. Co by jiní za to dali...
:wink:

Uživatelský avatar
Mek7
Příspěvky: 235
Registrován: 31 led 2020, 01:00
Bydliště: Zilina, SR
Kontaktovat uživatele:

#77 Příspěvek od Mek7 »

AM MF som kontroloval, kondiky maju kapacitu aku maju mat, tak som ich tam nechal.
Pocas dobreho stavu su na kondikoch napatia:
C24 70V
C29 148V
Pocas zleho stavu sa napatia na kondikoch nedaju zmerat. Oba vyvody C29 reaguju uz len na dotyk jedneho polu voltmetra tak, ze radio zase zacne hrat dobre. A uz to tak ostane, aj ked dam voltmeter prec, a po case sa to zase stisi. Uz som aj vymenil ECH81 za novu, ale nepomohlo to. Este mi napada, ze by mohla byt chyba v patici?
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat :)
Hras Scrabble? Skus SKREBL.EU - moj novy projekt.
Disclaimer: Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby.
"Failing to plan is planning to fail" (Alan Lakein)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#78 Příspěvek od masar »

Chjo, všechno špatně:
Mek7 píše:AM MF som kontroloval, kondiky maju kapacitu aku maju mat, tak som ich tam nechal.
Při tomto typu závady nelze spoléhat, že při měření bude kondenzátor zrovna ve vadném stavu. Součástky se v tomto případě neměří, ale vyměňují.
Mek7 píše:Pocas zleho stavu sa napatia na kondikoch nedaju zmerat. Oba vyvody C29 reaguju uz len na dotyk jedneho polu voltmetra tak, ze radio zase zacne hrat dobre...
Tak jsi měl nechat voltmetr připojený svorkouObrázek :idea: a počkat, až se závada projeví. A když se neprojeví, jsi na místě závady. Já jsem ti ty tipy nepsal pro srandu králíkům, to měření mělo prokázat stabilitu R7 a R10.
Vada v patici nelze vyloučit, ale měla by se projevovat při jakémkoliv mechanickém pohybu (namáhání) baňky elektronky, což jsi už jistě vyzkoušel...
Mek7 píše:Oba vyvody C29 reaguju uz len na dotyk jedneho polu voltmetra.
Zkontroluj spoje mezi C29 a C24 a zemním spojem. Také zkontroluj čistotu mezer v plošném spoji. C24 je blokovací a při dotyku na něj by se nemělo nic dít.
:wink:

Uživatelský avatar
Mek7
Příspěvky: 235
Registrován: 31 led 2020, 01:00
Bydliště: Zilina, SR
Kontaktovat uživatele:

#79 Příspěvek od Mek7 »

Dobre, to s tymi svorkami mi nenapadlo.
Tak som to skusil.
Pri C29 je napatie stabilne, ci to ide dobre, alebo zle.
Pri C24 je 76V ked to ide dobre, a 71V ked to ide zle. Ale myslim si, ze to je normalne, pretoze toto napatie sa takto meni aj ked ladim stanice, ked naladim nejaku silnu, je napatie vyssie, a ked ladim iba sum (mimo stanic), tak je nizsie.
C24 je blokovací a při dotyku na něj by se nemělo nic dít.
C24 ma jeden vyvod spolocny s C29 a pri dotyku s nim sa preto deje.
Zkontroluj spoje mezi C29 a C24 a zemním spojem.
C29 nema vyvody spojene so zemou, ale ten C24 skontrolujem.
Vada v patici nelze vyloučit, ale měla by se projevovat při jakémkoliv mechanickém pohybu (namáhání) baňky elektronky, což jsi už jistě vyzkoušel...
Jasne, to bola jedna z prvych veci, co som skusil.
Také zkontroluj čistotu mezer v plošném spoji.
Toto bude asi dalsi krok. Lebo uz mi to nevychadza na nic ine, iba na nejaky zvod v plosnom spoji...
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat :)
Hras Scrabble? Skus SKREBL.EU - moj novy projekt.
Disclaimer: Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby.
"Failing to plan is planning to fail" (Alan Lakein)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#80 Příspěvek od masar »

No ten C24 se s C29 kromě blokování podílí také na můstkové neutralizaci mezielektrodových kapacit. Zkoušel jsi měnit ECH81?
:wink:

Uživatelský avatar
Mek7
Příspěvky: 235
Registrován: 31 led 2020, 01:00
Bydliště: Zilina, SR
Kontaktovat uživatele:

#81 Příspěvek od Mek7 »

Ano, ECH81 som menil, nepomohlo to.
Dlhsie som sa neozval, lebo som vymenil este C28 a C33, lebo predtym som si myslel, ze sa na VKV aj tak neuplatnuju. Radio som par dni testoval a uz sa nestisovalo, teda problem zmizol. Kapacitne boli tie kondiky OK, ale asi mali nejaky iny problem (boli to hlinikove zvitkace).
Dnes som zladil VKV aj AM rozsahy podla navodu. Vyrazne sa zlepsila citlivost. A opravil som aj ten zasekavajuci sa ladiaci kondik. Stacilo namazat lozisko a odpilnikovat zospodu kusok zarazok bubienka nahonu ladenia, drelo to o pruzinu a nechapem, ako to vobec niekedy mohlo fungovat.
Tak radio je uz plne funkcne, budem ho este tyzden testovat a potom ho zase poskladam a odlozim. Dakujem kazdemu, kto poradil, za ochotu a trpezlivost.
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat :)
Hras Scrabble? Skus SKREBL.EU - moj novy projekt.
Disclaimer: Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby.
"Failing to plan is planning to fail" (Alan Lakein)

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“