Jakou elektrocentrálu

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#31 Příspěvek od samec »

Alebo spoj mechanicky komutátorový elektromotor so striedavým generátorom a máš čistý sínus z čohokoľvek.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#32 Příspěvek od petrfilipi »

Co se týče UPS pro kotel a čerpadlo (bez ostatního (vyjma možná mrazáku) se pár hodin/dnů obejdeme), tak jsem uvažoval o měniči a abych nemusel udržovat nějaký aku v nabitém stavu, tak jsem taky myslel, že bych to honil z auta. V našem případě máme nádrže s vodou pro radiátory za 5h natopené na celý den a pak potřebujeme jen čarpadlo pro oběh vody, a to stačí zapnout 3x denně na 1h.
Takže podobný nápad jako už tady někdo psal.
Jako měnič bych viděl něco s modulem EGS002 (inspirace zde), měl by to být čistý sinus.
Jen na to mít čas.
PF

Uživatelský avatar
Matka_Tereza
Příspěvky: 112
Registrován: 21 dub 2017, 02:00
Bydliště: Egerland

#33 Příspěvek od Matka_Tereza »

Ahoj lidi.
Jenom poznámka k použití auto-akumulatoru. Pokud nezajistíte aby byl umístěn na nějaké vibrujicí podložce, tak půjde rychle do kytek. Usazuje se pak totiž bordel mezi deskami. V autě je to "ošetřeno" vibracemi samotného auta 😉
Každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#34 Příspěvek od mi-ro »

Áž tak, jo? Prosím zdroj informace nebo studii. Děkuji
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#35 Příspěvek od weed_smoker »

Někde jsem viděl sinus měnič,kde spínaný bylo jen DC/DC z napětí baterie na "mezinapětí" vnitřních obvodů s výstupem CT(+/0/-),který bylo třeba 2x60V.Tím se krmil výkonnej koncák v AB,na kterym viselo trafo např.48/230V.Sinus se vyráběl pomocným oscilátorem,co šel nastavit v nějakym rozpětí okolo 50Hz(třeba 40-80) a přes útlumák do vstupu toho AB konce.Jak se hlídal výstup,to nevím(možná se hlídal jen ten DC/DC,možná se hlídal výstup do zátěže).
Sinus čistej byl,účinnost ale žádná sláva.Ten zdroj obsahoval asi 30ks KD3773 na třech AL profilech s ventilátorama.Přívody k P trafa byly CYA6mm²,přívody z baterky asi 16.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#36 Příspěvek od sinclair »

To bude těmi blbými zkušenostmi. Zatím každý měnič, o kterém bylo tvrzeno, že má sinusový výstup /nikoli modifikovaný sinus/, tak měl na výstupu hromadu hrubých schodů se zákmity, které prostě šly nahoru a dolů jakoby po průběhu 50Hz. Bylo i dost těžký to vůbec zasynchronizovat.
Asi jsem zatím neměl štěstí na ten správný a poctivý, co by měl účinnost okolo těch 90% a měl na výstupu opravdu čistou sinusovku.
Tu jsem zatím viděl pouze u tzv. síťových praček a také u frekvenčních měničů, obojí modulováno kmitočty mezi 12-15kHz u těch 1F frekvenčních měničů, až mezi 80-110kHz u síťových praček.
Tou tlumivkou se to sice dá vyspravit a čerpadlo se utiší, ale pořád to tvarem připomíná stolovou horu.

Uživatelský avatar
Matka_Tereza
Příspěvky: 112
Registrován: 21 dub 2017, 02:00
Bydliště: Egerland

#37 Příspěvek od Matka_Tereza »

Odkaz na žádnou studii bohužel nemám. Jedná se pouze o sdílenou informaci od člověka z praxe. Tento měl na starosti záložní agregát ( tuším motor z V3Sky) a dle něj akumulatorům pomohlo když dobastlili konstrukci s držákem na motor.
Každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#38 Příspěvek od kutilmil »

My v práci máme 2 záložné dieselgenerátory 175kW a baterky vydržali tak isto ako v plynovej kogeneračnej jednotke 250+275kW ktorá beží nonstop.

Uživatelský avatar
Matka_Tereza
Příspěvky: 112
Registrován: 21 dub 2017, 02:00
Bydliště: Egerland

#39 Příspěvek od Matka_Tereza »

V autě by měl akumulator vydržet nejméně 6-8 let.
Každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#40 Příspěvek od Olchor »

Jenže co to je "vydržet" ? I 50% akec ti za běžných podmínek auto nastartuje.
Autoaku to nemá lehké, vibrace, teploty, vybíjení vysokým proudem...
Běžné olovo mívá tak 500 - 2000 cyklů na pokles o 30% kapacity. Hodně záleží na hloubce vybití.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#41 Příspěvek od samec »

Olchor píše:Běžné olovo mívá tak 500 - 2000 cyklů na pokles o 30% kapacity.
Kapacita je len obchodný názov.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#42 Příspěvek od mi-ro »

Kapacita je dobře měřitelná fyzikální veličina.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#43 Příspěvek od helios »

Teraz som riešil kúpu novej batérie k UPS, zálohujúcej čerpadlá kotla na drevo. Na nete som našiel predajcu batérií Banner, ktorý mi aj batériu bezplatne doviezol až ku mne. Aspoň som sa s ním trochu porozprával. Dozvedel som sa, že Banner vyrába batérie stále v Rakúsku, aj to, že bežné autobatérie majú životnosť v prevádzke 5rokov. Oni vydržia aj o dosť dlhšie, avšak postupne klesá ich kapacita.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#44 Příspěvek od sinclair »

No a tyhle stacionární mají podle toho distributora vydržet jak dlouho?

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#45 Příspěvek od helios »

Stacionárne sú v rôzne, v životnostiach od 10 do 15 rokov, ovšem za neúmernú cenu, od cca. 300 do pomaly 500€ za 100Ah pri 12V. Radšej som teda zvolil kompromis, kúpil som Banner za 165€, ktorý je odolný voči cyklickému nabíjaniu a používa sa u áut so systémom štart/stop. Mala by vydržať dlhšie, ako bežná štartovacia batéria. Vždy je to o kompromisoch medzi úžitnou hodnotou, životnosťou a cenou...
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“