Upravení předzesílení elektretového mikrofonu

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ghost07
Příspěvky: 47
Registrován: 19 úno 2020, 01:00

Upravení předzesílení elektretového mikrofonu

#1 Příspěvek od ghost07 »

Zdravím, neporadí mi tu někdo jak upravit gain na mikrofon u obvodu pro EQKIT RF-02FM? Zkusím sem nahrát obrázek se schématem jestli to půjde.

Konkrétně bych chtěl zmenšit citlivost, jelikož mikrofon bude snímat kytaru ze vzdálenosti tak 10 - 15cm.
Když jsem to měl připojené přes kabel tak to přebuzené nebylo, takže se to nejspíš přebudí v tom FM vysílači.
Zároveň ale když do toho FM vysílače připojím např. mobil s puštěnou hudbou přes ten jack, tak to přenáší v pohodě, jakože to u přijímače pak není přebuzené.

Díky za případné rady
Přílohy
Screenshot_2020-02-19_20-11-36.png

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#2 Příspěvek od sinclair »

Zapoj si na výstup toho elektretu /za oddělovací kondenzátor C5/ trimr např. 4k7, zapojený jako potenciometr.
Na běžci toho trimru musíš použít ještě jeden kondenzátor 0,1uF, aby trimr stejnosměrně neovlivňoval pracovní bod tranzistoru. Pak si nastavíš vybuzení podle potřeby.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od Michal22 »

Elektretové mikrofony s napájením mají předzesilovač zabudovaný přímo v pouzdře.
Při vhodném napájení poskytují na výstupu přibližně linkovou úroveň.
Zkusil bych vypárat pryč Q1, R2, R4.
Nebo ten trimr, jak píše Sinclair, ale řešení bez tranzistoru by snížilo šum, který se jinak v užitečném signálu objeví.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#4 Příspěvek od sinclair »

To myslíš michale vážně, že elektretová pecka dává na výstupu tři čtvrti voltu??? 0dBu, nebo i -10dBV linkové úrovně?
Přesně takovými bludy začíná úplně zavádějící cesta..

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#5 Příspěvek od sinclair »

Asi nějak takto. V případě, že bude běžec trimru hodně blízko zemnímu konci, tak by snad bylo možné uvažovat o vypuštění Q1, ale s pravděpodobností 95% nikoliv. Tyhle pecky nedávají ani při hodně velkým kraválu víc, než asi 20-30mV. To je pro modulaci vysílače furt hodně málo.
Přílohy
regmic.jpg

Uživatelský avatar
ghost07
Příspěvky: 47
Registrován: 19 úno 2020, 01:00

#6 Příspěvek od ghost07 »

Je děkuju :)

Seženu trimr a pak napíšu jak to dopadlo.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ten oscilátor je špatně. Patrně se dočkáš toho, že budeš vysílat na dvou kmitočtech naráz. Je tam jeden kondík navíc.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#8 Příspěvek od sinclair »

Zdenku, jemu to ale, už dle prvního příspěvku, evidentně jede. Ostatně, vysílání na dvou kmitočtech může být, už podle rejžové praxe, někdy i výhodné :D

Ten trimr nemusí nutně být 4k7 či 5k. Úplně stejně dobře bude fungovat třeba trimr 10k. Ale pod těch cca 5k bych už nešel, může to zbytečně zatěžovat výstup mikrofonu.
Výstupní impedance běžného elektretu /obvykle jde o výstup z jfetového sledovače/ je dostatečně nízká. Vstupní odpor stupně s Q1 je naopak dostatečně vysoký - všecko s ohledem na případnou hodnotu odporu trimru.

Podle toho, co to ukáže v praxi - by do budoucna šlo zapojení mírně doplnit o jednoduchou limitaci, aby to prostě tolik přebudit nešlo. Postačil by k tomu jeden další 9014, dvě diody a trochu pasivního šrotu okolo.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#9 Příspěvek od xsc »

A co dát odpor/trimr do emitoru Q1?
Ohledně těch dvou kmitočtů - to mi přijde silně nepravděpodobné. Oscilátor bude kmitat na jednom, kde je nejvyšší zpětná vazba, ne na dvou zároveň.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#10 Příspěvek od breta1 »

Já bych dal místo R2 potenciometr 10k a ostatní bez změny.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#11 Příspěvek od Hill »

Já bych dal 10k trimr místo R1 a z jeho běžce vzal signál pro C5.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od ZdenekHQ »

sinclair píše:Zdenku, jemu to ale, už dle prvního příspěvku, evidentně jede.
Jistě, rádio není spektrák, i když na tohle stačí i osciloskop. Kdybych podobnou pitomost kdysi neudělal taky, ani si toho nevšimnu. Ale já naštěstí nevysílal.

Jinak doufám víš, jak vypadá výsledná modulace a že to není čistá FM?
Naposledy upravil(a) ZdenekHQ dne 20 úno 2020, 15:15, celkem upraveno 1 x.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#13 Příspěvek od sinclair »

To poslední je rozumné řešení a beze změn pracovních podmínek fetu v mikrofonu i Q1. S emitorovým odporem u Q1 by bylo třeba měnit i pracovní bod - předpětí tranzistoru. To kvůli případné symetrické limitaci stupně při silném signálu. Mohlo by se snadno stát, že by byl signál předčasně nesymetricky omezovaný.

Uživatelský avatar
Syron
Příspěvky: 662
Registrován: 20 říj 2016, 02:00
Bydliště: Olomoucko

#14 Příspěvek od Syron »

Já bych dal odpor do emitoru. Xsc byl rychlrjší. Je to nejčistší řečení, jednak se zmenší zkreslení a klidový proud. Z limitace bych absolutně strach neměl. Pokudse zmenší zesílení, zároveň se zmenší napětí na výstupu tranzistoru. Navíc se zlepší stabilizace pracovního bodu a zvýší vstupní impedance.

Uživatelský avatar
Syron
Příspěvky: 662
Registrován: 20 říj 2016, 02:00
Bydliště: Olomoucko

#15 Příspěvek od Syron »

A 1OOn/4K7? to má být horní propust? Ačkoli ta vstupní impedance Q1 taky nic moc.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“