EZK - HMI 3255

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#16 Příspěvek od mi-ro »

Tuším že pouští do symetriky místo HOT a COLD levý a pravý. Pak hraje jen rozdíl (z jeskyně).
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

#17 Příspěvek od DKL »

Ano, tak to bude.
Vstup (do pøedzesilovaèe) je monofonní, není urèený pro bìžný nesymetrický stereofonní signál. Pøipojením stereo signálu dochází ke zpracování rozdílu mezi levým a pravým kanálem, proto to hraje tak divnì.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#18 Příspěvek od Cowley »

Lojzku, Lojzku...

Tak alespoň máš schema... :)

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#19 Příspěvek od sinclair »

Vitaj stará vojno! Zdravím Zašovú! :D

Vstup je mono a je přísně symetrický. To ale snad víš, když jsi to stavěl.
Nejde do něj pouštět stereosignál, tedy L a R kanál do každého ze vstupů IN+ a IN-.
Musíš stereosignál napřed zmonit, třeba spojením L+R v jacku.
Teprve pak jej můžeš pustit do vstupu IN+.
Ale musíš ještě předtím vstup IN- spojit s GND, tím se vstup správně asymetrizuje pro ten jeden sloučený monosignál.
Chceš to nakreslit, nebo je to jasné?
¨
Někde mám celý popis od toho modulu, chceš to oskenovat, nebo ho máš?Určitě to tam píšou, jak zapojit vstup pro různé druhy signálu.

Uživatelský avatar
Lojzek
Příspěvky: 189
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Zašová

#20 Příspěvek od Lojzek »

no možné to je, proč tam ale ezk dává jack 6.3 stereo? mělo by to šlapat i na stereo ne?
Můžu vytáhnout ještě tu cx2310 a skusit to přes ní.
vstupní kondíky ( C1 / C2 ) 4u7
Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#21 Příspěvek od Hill »

Jsou dvě možnosti.
Jednu už ru napsal mi-ro - vstup je symetrický, ale ty do něj místo jednoho signálu souměrného proti zemi pouštíš nesymetricky dva různé signály (stereo). Takže na výstup se dostane jen rozdíl signálů mezi levým a pravým kanálem. Když spojíš levý a pravý kanál na vstupu dohromady, nemělo by to hrát vůbec, nebo (jako následek tolerancí odporů) velmi, velmi slabě.
Ještě to jde otestovat tam, že jeden kanál odpojíš. A je jedno, jestli odpojíš drát od levého nebo od pravého kanálu - každý sám musí hrát.
Elektrolyty tím rovnou prověříš taky.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#22 Příspěvek od sinclair »

Lojzku, jack 6,3 stereo je dovoleno používat jak pro stereosignál, tak pro symetrický monosignál.
Rozdíl mezi symetrickým a nesymetrickým signálem je laicky zvenčí takový, že symetrický signál má "dva živé a zem", kdežto nesymetrický signál má jen "jeden živý a zem pro každý kanál".

Udělej přesně to, co jsem Ti napsal. Prakticky takto:
Propoj-zkruť v tom samci stereojacku obě živé žíly /červená+bílá/ a přiletuj je oba na špičku jacku.
Mezikroužek toho jacku propoj kouskem drátu se zemí jacku, tedy GND-stíněním káblu.
A bude to fungovat.
Přední strana "dokumentace modulu":
Přílohy
HMI3255_01.jpg

Uživatelský avatar
Lojzek
Příspěvky: 189
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Zašová

#23 Příspěvek od Lojzek »

No jo,
tak problém je vyřešený. Předzesilovaču nic není. :) Jen je problém v obsluze :). Já už tady rozkuchaný pomalu celý zesilovač.
Díky všem za psychickou a elektrikářskou podporu. Monofonní předzesilovač a jakmile jsem viděl tu díru na stereo jack 6.3 tak jsem to pochopil tak, že se v předzesilovači sjednotí stereo signál na signál mono a dále to běží jako mono.
Musíte mě omluvit, jelikož posledních několik let si připadám spíše jak zedník než jak elektrikář. (dělám klasické elektroinstalace a tenhle ,,slaboproud'' je bohužel jen koníček)

Sinclaire, rád tě zase čuju.
když sjednotím levý a pravý kanál na špičku, neublíží to mobilu, notebooku a dalším kravinkám?
Další dotaz, tento zesilovač použiju na subbasy, druhý mám na stereo vrchy.
Jak tedy udělat kabel, který na jedné straně strčím do díry od mobilu (jack 3.5) a druhý konec nebude jeden ale vlastně dva s tím, že bude jack 6.3 sjednocený do mono. Dále to bude klasické 2x cinch ( stereo).

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#24 Příspěvek od sinclair »

Neboj, neublíží.
Ta sestava ale bude problém. Jsi si jistý, že to tak chceš?
Ten stereozesilovač na středovrchy je co zač?
Signál pro mono subbasový zesilovač se bude muset vzít z místa, kde se signál kmitočtově dělí.
Musíš napsat, oč přesně jde a pokud možno mít schéma, či znát typ.
Jinak to tady budou jen obecné žvásty, ale nic konkrétního, co by Ti pomohlo.
Jenom kabel na to stačit určitě nebude.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#25 Příspěvek od Artaban001 »

když máš strach o mobil, spoj R a L kanál přes odpory 1K do sebe. Audiozesilovač si těch odporů nevšimne a koncáky v mobilech stejně krmí i 16R sluchátka. Jen si dej pozor při laborování s jiným zařízením, ať do toho nepustíš nějaký napětí - Takže pro sychr nějaký ten oddělovací kondenzátor do uzlu těch odporů - Platí to pro situaci, kdy budeš mobil používat jako zdroj zkušebního signálu a budeš to "injektovat" do neznámých míst v obvodu.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#26 Příspěvek od mi-ro »

Přidám story, která se mi kdysi stala na jedný dost velký akci kterou jsme zvučili. PA tenkrát jelo v MONO režimu. Předtančení mažoretky, který pochopitelně ignorovali přijít včas a vyzkoušet si nástup. Jelo se na ostro. Soudruh učitel donesl CD, já ho vrazil do playeru který měl stereo výstup zmonovaný kalhotkama. Holky naběhly na plac, já pustil CD a holky štronzo. A hned na mě, co jsem ji to tam pustil? Já povídám, co jste si donesli, to máte. Naštěstí mi rychle zapálilo. Učitelskej jim vypálil CD v režimu WIDE, tedy sotočenou polaritou kanálů aby jim to na to jezevčíkovi hrálo víc "sexy". Znalí už vědí co se stalo. Ono totiž Wide nejde sloučit do mono. V podstatě vznikl stejný efekt jako Lojzekovi.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Lojzek
Příspěvky: 189
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Zašová

#27 Příspěvek od Lojzek »

mi-ro, toš to byl potom pro mažoretky pech. Vidím že takových ,,srand'' je všude kolem habaděj. Ještě že jsi schopný člověk a hned jsi věděl co máš dělat.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“