Vysavač Karcher T111

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Vysavač Karcher T111

#1 Příspěvek od Celeron »

Tak si dnes v pohodě luxuju a najednou BÁÁÁC, můj možná 25 let starej průmyslovej vysavač Karcher T111 na fleku zastavil motor. Nic nezasmrdělo, jistič na zásuvkáči nevyletěl.
Rozebral jsem ho a viz fotka. Tedy už jsem pár nefunkčních vysavačů viděl, ale roztrženou turbínu ještě nikdy. Asi únava materiálu předního disku turbíny za ty léta provozu, roztržení odstředivou silou.
Karcher má 2KW příkon a tak poctivě udělanej motor jsem neviděl ve vysavači už hodně dlouho. Rotor je motanej 0,4 mm drátem a stator dokonce 0,8 mm drátem, samozřejmě mědí. Turbína je jen jednostupňová.
Dnes už vysavače s takovou sací silou neexistují. Kdysi mi na stavbě dokázal vytáhnout uvolněnej hřebík z prkna. :)
Rád bych ho zase zprovoznil. Nedala by se turbína nahradit jinou z něčeho podobnýho? Pochybuju, že na tak starou věc bude mít servis Karchera nějaký díly a možná se turbína ani samostatně jako ND nedodávala.
Sice je hřídel motoru asi do zesílení disku turbíny nalisovaná ale snad to půjde stáhnout. Turbína má venkovní průměr 125 mm, 5 lopatek, šířka 11,5mm, vnitřní šířka 9,5mm, hřídel 8 mm. Otázka je, zda něco podobnýho seženu...
A propo, co to je za tu skleněnou potvoru připáskovanou k vinutí statoru? Bimetal proti přetížení?
Přílohy
Karcher2.jpg
Karcher1.jpg
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#2 Příspěvek od Devo70 »

Podložka z osky musí ísť voľne dolu, inak je zapečená prachom, alebo hrdzou. Turbína by dopasovať z niečoho šla (ale nie z ETY. Tie mali osku 9mm). Ale rozvodové koleso sa mi nezdá, žeby bolo v poriadku. Neni uvoľnený ten plech?
Tepelná poistka to môže byť.
-ST-

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#3 Příspěvek od Celeron »

Ta hřídelka musí být do unášeče turbíny nalisovaná, nemá žádný jiný zajištění.
Rozvodovým kolem myslíš to, co zůstalo na hřídelce? To je taky zničený, je různě zvlněný a pokroucený jak se tam zašprajcovaly zbytky lopatek a čelního disku turbíny s středovou dírou pro sání.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#4 Příspěvek od serviceman »

Někdo zrovna nabízí v Brně Karcher, resp. trosku, zdarma.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#5 Příspěvek od Celeron »

No já to nejsem, bydliště sice od B je stejný, ale taky to není T111 a čert ví, co je v tomhle průmysláku za turbínu.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#6 Příspěvek od Devo70 »

Je to poskladané takto. Z jednej strany sa to opiera o vnútro ložiska, nasleduje rozvodové koleso, podložka, turbína, podložka, niekedy pérová podložka, nakoniec šruba (alebo matica).

Obrázky sú z ETA vysávačov, ale všetky motory aj iných výrobcov sú si podobné.

Teoreticky by to mohlo fungovať aj bez toho urvatého plechu, len zožeň turbínu.

PS: Blíži sa jarné upratovanie, tak možno budeš mať šťastie, keď si to pár krát obehneš. :wink:
Přílohy
podložka
podložka
rozvodové koleso
rozvodové koleso
-ST-

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

Nojo, ale na ty mý fotce jak vidíš žádný šroub či matice co by držela turbínu na hřídeli není.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#8 Příspěvek od Devo70 »

Tak je závit na podložke, ktorá bola zlisovaná s turbínou. Ľavý.
-ST-

Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

#9 Příspěvek od tatramacek »

Máš foto štítku motoru ?
Audaces fortuna iuvat

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

Na motoru je jen samolepka s nápisem 11/94 což bude asi datum výroby a pod ním je 531102305 a za tím pár teček.
Okolo ložiska u uhlíků je z formy nápis Fise Italia.
Par dní asi nebudu na netu.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#11 Příspěvek od petrfilipi »

79 kusů skladem za rozumnouu cenu zde.

PF

Edit - ale je to 1000W motor.
Edit2 - ale to je asi OK, tady je fotka štítku a je tam 1000W.

PF

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#12 Příspěvek od Artaban001 »

Proud vzduchu dmychadlem vysavače dosahuje značných rychlostí. Drobná zrnka prachu, který projdou filtrama fungují jako brusný prach a postupně obrušují lopatky rozváděčů i oběžných kol. Lopatky bývají upevněný pomocí malých západek, které se časem obrousí a kolo se může rozpadnout. Tenkostěnný hliník, že kterýho je to vyrobený aspoň nezlikviduje okolí při destrukci dmychadla.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#13 Příspěvek od Celeron »

Ty zahnutý lopatky není moc tenkostěnej hliník, tloušťka 1,2 mm. Kruhový bočnice jsou tl 0,5mm.

Dík petrfilipi, já tam tu nálepku nemám a žil jsem v omylu, že to má 1600 nebo i víc W. Aspoň mi to tvrdil bývalý kolega, co ho koupil do spolku.
Možná že ten, co mám je nějakej starší typ s větším výkonem, průměr víka turbíny není 144 mm jak v odkazu ale 152 mm.
Otázka je, zda do toho těch 45 Éček + určitě nemalý poštovný vrazit, když je to takovej stařík. Novej podobnej Karcher je 3 x dražší. A už docela slušnej multifunkční Karcher je za dvojnásobek náhradního motoru. Ale zase pytlíků mám ještě asi 20 a příslušenství je v pořádku, tak by to možná smysl mělo.
Zkusím místní servis mohli by to mít když jsou v Německu stále skladem.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

#14 Příspěvek od tatramacek »

Zkusil bych ještě kontaktovat pana Choce:


https://www.motory-domel.cz/

Třeba vyberete nějakou alternativu.

Osobně bych motor nespravoval.
Otáčky okolo 20 tis. za minutu - drobné nevyvážení a ložiska to nevydrží. Ať se daří.
Audaces fortuna iuvat

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#15 Příspěvek od Celeron »

Tak u pana Choce jsem nepochodil, českej servis náhradní motory nemá a z říše mám nabídku 45+15 ojro, což je cca 1500,- To už asi nemá cenu do toho letitýho vysavače vrazit. Takže trochu přidat a koupit něco novýho ale bez HEPA filtru, ten je po čase neprofouknutelnej. Nemusí to být ani vodník.
Přemejšlím nad tímhle Karcherem. Kruhovej uzávěr prý těsní mnohem líp než u těch vyšších modelů s hranatým filtrem, navíc pytlíky jsou stejný jako u T111.
Napadá Vás někoho nějaký negatívum proč nebrat?
Díky!
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“