Generátor ozonu DIY

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
wlezley
Příspěvky: 658
Registrován: 05 bře 2006, 01:00
Bydliště: Strachotín

Generátor ozonu DIY

#1 Příspěvek od wlezley »

Dobrý den, nestavěl někdo, případně typ na článek, konstrukci? Dezinfekce HS nebo výbojkou bez baňky je fajn a ověřené, bohužel i na domácí flóru :-( Na trhu jsou ale je to docela raketa. U levnějších poznámka: " * Nebude skladem nejméně 4 měsíce". Kdo je připraven, není překvapen.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#2 Příspěvek od MetalGod »

Dělal jsem ho na oba způsoby, bohužel, abys neprodukoval zároveň agresivní NOx (de facto základ kyseliny dusičný), musel bys do toho pouštět čistej kyslík (například z elektrolýzy).
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
wlezley
Příspěvky: 658
Registrován: 05 bře 2006, 01:00
Bydliště: Strachotín

#3 Příspěvek od wlezley »

Pravda, oni i ty prostředky MHD větrají min. 2 hodiny po aplikaci. Použil jsi keramické desky? Ty vyjdou na litr ale pořád to není pět za bednu se zdrojem. Hledám spíš info, když to v TV tak vychvalují :-D
Přílohy
keramika_ozon.jpg

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#4 Příspěvek od termit256 »

No, muzes se s tim 14dni jebat, nebo to to koupit hotove a vyzkousene za 4 kila a mas to za polovinu ceny te desky :-).
https://www.ebay.com/itm/15g-h-AC-220V- ... SwQApd3PNI

Uživatelský avatar
wlezley
Příspěvky: 658
Registrován: 05 bře 2006, 01:00
Bydliště: Strachotín

#5 Příspěvek od wlezley »

Díky za link, to vypadá solidně, jen typicky nesedí hodnoty. Číňan vyrobí 15g za hodinu a dražší čehůnisko 3.5g. Možná je to údaj pro jednu desku. Jdu to pročíst. Za ty prachy, na zkoušku. Ještě jednou dík

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#6 Příspěvek od MetalGod »

Keramický desky? Ale prdlajz, jen jsem si udělal takovej primitivní iontovej pohon (jeden pól VN na kovovou trubici, druhej pól na drátek před jedno z jejích ústí - fouká to).
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
alj
Příspěvky: 110
Registrován: 10 čer 2016, 02:00
Bydliště: JM

#7 Příspěvek od alj »

Také mám něco takového v plánu. Chci tím na podzim desinfikovat sklep před uložením ovoce. Mám vyhlédnuté toto https://www.aliexpress.com/item/3300078 ... web201603_
Ale nyní je to špatné s dopravou. Mám z z číny objednané nějaké LED žárovky a prodejce psal, že zboží odeslal, ale je stále v Číně, protože většina špedic je kvůli koronaviru mimo provoz a je ochoten vrátit peníze.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#8 Příspěvek od Artaban001 »

Kdysi se to dělávalo ze skleněných trubic - otrlejší to můžou klidně zkusit z vadných zářivek. (je je potřeba pořádně vyčistit od luminoforu a stop rtuti - to už je ale lepší uříznout dno skleněný zkumavce)
Vzal se tenkostěný plech, dulčíkem se pravidelně "probodal", pak se stočil do válce a strčil dovnitř tak, aby šly otřepy ke sklu. Druhý hladký plech se stočil okolo skleněné trubice. Mezi plechy se připojilo VN generovaný třeba tyristorovým zdrojem VN ze zapalovací cívkou z auta. Oba plechy na sebe "nesměly vidět" - muselo mezi nimy být sklo. Přes trubici se foukal vzduch, nebo kyslík z bomby, nebo koncentrátoru. Pokud se zvolila slabší intenzita pole, nevznikalo tolik NO2, protože na tento plyn je potřeba vyšší energie, než na ozon.

Uživatelský avatar
wlezley
Příspěvky: 658
Registrován: 05 bře 2006, 01:00
Bydliště: Strachotín

#9 Příspěvek od wlezley »

Sklep dělám pravidelně už několik let, hořákem z výbojky 250W. Je to tutovka a dá se použít i během uskladnění. Nejde ale svítit tam, kde jsou kytky, po 5 minutách s jistotou chcípnou. Ten 24g generátor z Aliexpress je zatím nejsilnější. Jsou i 1000g pro akvárka ale konstrukce je uzavřená. Co placená doprava, bude to mít vliv?

Uživatelský avatar
alj
Příspěvky: 110
Registrován: 10 čer 2016, 02:00
Bydliště: JM

#10 Příspěvek od alj »

Asi bude placená doprava upřednostněná, ale nikdo ti to neřekne.
Tady je pěkná inspirace na vestavbu generátoru ozonu do krabice.
https://www.youtube.com/watch?v=tZ591mhmXUQ

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Crifodo »

wlezley píše:Nebude skladem nejméně 4 měsíce".
Ekonomické analýzy předevčírem tvrdily, že 60 % nebo kolik čínské ekonomiky jede z malých firem a že ty se položí kvůli karanténě protože nemají rezervy. To by byly 4 měsíce ještě optimismus.

Uživatelský avatar
ramici
Příspěvky: 143
Registrován: 13 led 2010, 01:00

#12 Příspěvek od ramici »

Místo "důlkování" plechu lze použít vhodné kovové síto. Funguje taky pěkně.

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#13 Příspěvek od robo »

Trochu se pochlubím. :) Z ebay mám taky ty střeva. K ventilátoru na 12V jsem dal napěťovou regulaci pro otáčky ventilátoru. Mám to do auta na desinfekci klimatizace. Jestli to zabíjí mikroorganizmy moc nevidím, jsou mikro ale smradu je z toho až až. Nastartuji auto a dám vnitřní okruh. Mám nastaveno 15 minut, dalších asi deset minut to to nechám cirkulovat a pak moc moc větrat. Příště ten čas zkrátím tak na 10 minut a i to bude dostačující.
Přílohy
ozon1.jpg
ozon.jpg

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od forbidden »

A funguje to dobře na tu klimu? Já si zatím vystačil s těmi sprayi. Ty kupodivu fungují, alespoň teda soudím podle smradu, kterej po aplikaci zmizne a docela dlouho se pak neobjevuje.

Uživatelský avatar
wlezley
Příspěvky: 658
Registrován: 05 bře 2006, 01:00
Bydliště: Strachotín

#15 Příspěvek od wlezley »

robo, pěkná práce. Budku jsi ohýbal? Nevlezlo by se do krabice od zdroje z PC? Hledám něco šikovnýho, ať nemusím vyrábět. Plast nechci, je to jak rozhrkaná cikánská hračka

Odpovědět

Zpět na „Poradna“