DVB-T2 Ještěd k. 26

Zkušenosti a problémy s příjmem

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

DVB-T2 Ještěd k. 26

#1 Příspěvek od drabek06 »

Nepozoruje někdo pokles kvality kanálu 26 z ještědu po vypnutí kanálu 43? 27.2. se mě ozvalo několik domů s rozvodama co jsem dělal že jim přestal jít MUX1 v DVB-T2 co běžel současně s 43 kanlálem. Síla signálu není problém, ale C/N lítá mezi 20 až 25dB, BER je 1,6x10-2. Některý tunery to ještě přechroupou, ale některý telky ten kanál ani nenajdou a některý to naladěj, ale kostkuje to. Na těhlech rozvodech kde to nechodí mám programovatelný zesilovače Johanson a Televes a je zajímavý, že přímo na anténě mám třeba C/N kolem 30dB, ale za zesilovačem už je 25dB. Na jedněch rozvodech se mě podařilo dosáhnout C/N kolem 28dB za zesilovačem a těm lidem co to nejelo, tak to jede, ale třeba u mě doma pomohlo až překonvertování na jinej kanál. Nechápu to. Na těch prvních rozvodech jsem to taky zkoušel a nic. Mám podezření že se 26 kanály mrdlaj do sebe z různejch vysílačů. Asi jako aktuální 60 kanál z ještědu se ruší s 60 kanálem z Černý hory a chová se to obdobně. Třeba novej 43 kanál ze jablonce je parádní. C/N je 40dB a jede to jak víno.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

Moc tomu nerozumím ale dva vysílače na stejným kmitočtu fungují do přesně definované vzdálenosti. Pokud jsi mimo tento interval, smůla. PS právě jsem dohledal, že ta vzdálenost mezi vysílači je 134km. Viz https://www.televizniweb.cz/2019/04/pra ... m-signalu/
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
turbok
Příspěvky: 74
Registrován: 13 zář 2006, 02:00
Bydliště: Liberec

#3 Příspěvek od turbok »

Mám stejný problém K26 a některé telky ho vesele ignorují.

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#4 Příspěvek od scorpions-cz »

drabek06 pokud děláš antenařinu a máš měřák, tak se koukni na echo a pre-echo.

Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od drabek06 »

Dělám v ISP oboru a občas když taháme optiku nebo UTP kabely, tak se jim nabídnou i STA rozvody a to dělám já. Tenhle obor mě baví, mám toho hodně načteno něco i vyzkoušeno, ale primárně se tím neživím. Měřák sice mám, ale v práci by mě neprošel nějakej za x desítek tisíc, takže echo a pre-echo jaksi nezměřím. Jen mě zaráží, proč je ten 26 kanál v tak hrozný kvalitě . . .

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#6 Příspěvek od scorpions-cz »

No právě to může dělat to echo. Pokud to tak je a je tam úhel větší než aspoň 8° dá se to i eliminovat použitím dvou antén. To ale chce i kvalitní měření a trochu zkušeností.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#7 Příspěvek od monterjirka »

Tak to my na jihozápadě máme jiný problém:
balík ČT na 26. kanálu je OK
Ale vypnuli mux4 na 25. kanálu z Čerchova, zapnuli mux 24 (DVB-T2) na 43. kanálu a "nic"
Cca 6 km od nás v HT jsem to v pohodě naladil, jde to na pokojovou anténu, srovnatelná síla i kvalita nového vysílače se starým (prakticky se většinou blíží 100%)
U nás šel 25. kanál na venkovní anténu většinou také na 100% ale nový vysílač na 43. jako kdyby "neexistoval", automatické ladění ho přeskočí, "ruční" neukazuje žádný signál, je to stejné na samotnou anténu a na druhou anténu, kde je zesilovač s odlaďovačem na UFON, CDMA a také LTE

Nevím co zkusit... Přece není možné, že by ten signál něco selektivně "sežralo"

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

mi-ro píše:... ale dva vysílače na stejným kmitočtu fungují do přesně definované vzdálenosti. Pokud jsi mimo tento interval, smůla. PS právě jsem dohledal, že ta vzdálenost mezi vysílači je 134km. Viz https://www.televizniweb.cz/2019/04/pra ... m-signalu/
Jo, ale co naděláš, když Černá hora je od Ještědu vzdálená jen 54 km. A taky vysílá v SFN dinální multiplexy 21 a 22 na kanálech 26 a 28 se 100 kW EIRP horizontálně. Kdyby to bylo tím, je pravděpodobné, že na K28 by se to chovalo stejně.

Odpovědět

Zpět na „Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších“