Výměna stmívače a halogenových žárovek (přesunuto)

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ARDO
Příspěvky: 668
Registrován: 20 čer 2013, 02:00

Výměna stmívače a halogenových žárovek (přesunuto)

#1 Příspěvek od ARDO »

Dobrý den,

Mám lustr s 5 ti halogenovými žárovkami s paticí GU 5,3 na 12V . Uvnitř lustru je trafo 230V/12V.

Primár trafa je dnes napojen z 10 let starého stmívače, který má uvnitř triak.

Koupil jsem stmívatelné LED (ovšem není na nich nápis AC/DC).. Při delším hledání podle čísla na googlu jsem našel označení k ní AC/DC.

Může mi prosím někdo poradit jaký typ stmívače použít?

Zatím jsem našel tento :
https://www.elektrobock.cz/dotykovy-a-d ... -led/p1755

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#2 Příspěvek od termit256 »

Ten stmivac co tam mas nefunguje?

Uživatelský avatar
ARDO
Příspěvky: 668
Registrován: 20 čer 2013, 02:00

#3 Příspěvek od ARDO »

Ten původní funguje, ale se zapojenýma LED žárovkama, trafo hodně vrčí a to samé i žárovky. S klasickými halogenkami trafo až takto nevrčí. Možná bude třeba i zvolit jiné trafo a k němu příslušný stmívač

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#4 Příspěvek od sinclair »

A to všechno se vyplatí? Ten lustr je silně pozlacený?

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od sis2 »

A to napájíš ty LEDky trafem se střídavým výstupem? To se jim asi zdá o čertech! Divím se, že dosud nevystoupily z futrálu ... protože pro žárovky nebývá na 12V straně žádný usměrňovač...

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#6 Příspěvek od sinclair »

Já myslím, že to už je dneska samozřejmost, že LED náhrady GUxx jsou automaticky pro AC i DC 12V. Mám jich v provozu hromadu, jako náhrady za původní 20W a 50W halogenky v kuchyni. Sice tam stmívač nemám, ale původní toroid nevrčí ani tak.
Je možný, že dokud byl ten toroid zatížený činnou zátěží /žárovkami/, tak pecky ze stmívače nemusely být tolik slyšet.
Divadelní reflektory 250W a 500W, s vestavěnými transformátory 220/24V, taky s tyristorovými stmívači řvaly mnohem víc, když shořela žárovka, než když byly plně zatížené.
Teď je ten transformátor v podstatě odlehčený, navíc je zatížený čímsi, co má účiník někde u 0,6-0,7. Proto ten transformátor se stmívačem tak řve.
Se stmívačem tohle nebude mít cenově přijatelné řešení.

Uživatelský avatar
ARDO
Příspěvky: 668
Registrován: 20 čer 2013, 02:00

#7 Příspěvek od ARDO »

To sinclair. Napsal jste to přesně. Přesně to se děje u mne. Vše dává smysl. Promyslím nákup nového trafa, které bude k tomuto určené atd a zároveň popřemýšlím, jestli mám ten lustr natolik rád :)

Dám informaci jak jsem dopadl

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od sis2 »

Tak to beru zpátky... Leoši díky za vysvětlení, nevěděl jsem, že LEDky můžou i AC.

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“