regulácia otáčok komutátorového motora ručnej vŕtačky

Problémy s elektrickým nářadím

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

regulácia otáčok komutátorového motora ručnej vŕtačky

#1 Příspěvek od Ivan_Ryger »

Dobrý deň kolegovia,
mám doma vŕtačku Fieldmann FDV2001-E (230V "impact drill"). Táto vŕtačka má reguláciu otáčok na spínači. V návode sa píše, že otáčky by mali byť regulovateľné medzi 0-3000/min. Toto sa mi ale nezdá, pokiaľ je regulácia odvodená od elektromotorického napätia, tak otáčky sa nedajú znížiť pod istú minimálnu hodnotu.

V mojom prípade otáčky neklesnú pod hranicu odhadom 1500/min, ja by som potreboval ale vŕtať pomalšie.

Prosím, rád by som sa spýtal, či bude nutné zaobstarať skôr vŕtačku s meniteľným remenicovým prevodom alebo skutočne tieto ručné môžu chodiť od nuly a táto má od výroby defektný regulátor.

Za Vaše ohlasy ďakujem.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#2 Příspěvek od Kvicala_r »

Myslím, že většina takových vrtaček má ještě převodovku 1:2 / 1:1. Takový rozsah regulace sem ještě neviděl

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Aj sietove vrtacky chodia (takmer) od nuly - kedysi som nejaku Narex pouzival pri montazi policiek na stenu - najprv som vyvrtal diery a nasledne ako skrutkovac.

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#4 Příspěvek od Ivan_Ryger »

Ďakujem, aj toto je užitočná informácia. Celkom by ma zaujímalo, aká Narex vŕtačka to bola.
Ivan

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Myslím že první Narex-ka která měla plynulou regulaci byla EV-513B.
Někdo kdo má větší přehled ať mě případně opraví. A to, že šly regulovat od nuly, musím potvrdit. Většinou to nebylo naprázdno úplně od nuly, nějakou tu desítku až stovku toček to mělo, ale zatížením (vrtákem nebo šroubovacím nástavcem) se to samozřejmě snížilo. Regulátory byly obšleh BOSCH a šly bezproblémově nahradit při přípradný opravě originálníma ND.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

To uz nezistim - bolo pred viac ako 10 rokmi a bola pozicana. Vtedy vyzera byt takmer nova.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#7 Příspěvek od ok1hga »

. . . a nemáš jen blbě přetočený kolečko toho regulátoru ?
Přílohy
regulator.jpg

Uživatelský avatar
reese
Příspěvky: 116
Registrován: 06 led 2008, 01:00
Bydliště: Mostecko

#8 Příspěvek od reese »

Já mám NAREXKU EV508D s el. regulátorem, je v celoplastovém modrém krytu. Sklíčidlo je do 8mm. Nevím přesně datum pořízení někdy kolem 1986, zcela určitě před "revolucí"
reese

Uživatelský avatar
labakon
Příspěvky: 37
Registrován: 06 srp 2006, 02:00

#9 Příspěvek od labakon »

Mám vrtačku BOSCH GSB 20-2 RCE príkon 1010W. Dvojrýchlostná s mechanickým príklepom váha asi 2,3kg. Chodí od nuly. Používal som ju v práci na vŕtanie s korunkovými vrtákmi do porobetónu a tá teda niečo zažila. Je to starší kúsok, ale šlape ako omega hodinky. Teraz ju používam doma v stojane na vŕtanie a rezanie závitov.

Minule som zo samopaše kúpil HECHT 1112 (stálo to nejakých 60€). Má príkon 1200W a tiež chodí od nuly. Váži niečo nad 3kg, ale má masívnu dvojrýchlostnú prevodovku. Jediné čo mi na nej vadí je to, že nemá štandardný rozmer úchytenia do stojana 43mm, ale nejakých 41,5mm čo sa dá vyriešiť.

Niekedy dávno som mal jednu zelenú BOSCH a tá od nuly nechodila až po kúpe ďalších som zistil, že vlastne aj ona by mala chodiť od nuly. Tak som začal laborovať a zistil som, že z výroby je vadný vlastne vypínač. Po výmene vypínača aj tá išla od nuly.

Mám ešte nejaké pneu. kladivá a tie chodia všetky od nuly.

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#10 Příspěvek od Ivan_Ryger »

to OK1HGA, ten gombik som samozrejme nastavil na najnizsie otacky, aj tak to toci prilis rychlo. Vyskusam teda vymenit regulator za novy, len sa trocha obavam ze z Ciny za par korun pride poskodeny zmetok. V najhorsom pripade kupim Bosch, no tato vrtacka bola kupovana nova pred asi piatimi rokmi a nebola dohromady ani dva krat pouzita.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od Michal22 »

ok1hga - ten štelung na spoušti neomezuje spodní otáčky, ale jen maximální. Funguje to jako mechanický doraz - změní to v závislosti na nastavení maximální dráhu stisku.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#12 Příspěvek od ok1hga »

Michal22 píše:ten štelung na spoušti neomezuje spodní otáčky, ale jen maximální. Funguje to jako mechanický doraz
. . . jasně, ale jen v případě, že je v pořádku.
setkal jsem se s tím, že tohle kroutítko bylo přetočený a ta regulace nefungovala od začátku . . .
motorek se zapínal až když bylo tlačítko do půlky zmáčknutý a to už byla regulace na cca 1000 ot/min . . .

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#13 Příspěvek od lesana87 »

U Narexky EV13C to kolečko nastavuje otáčky při zajištěné spoušti, tj. když se vrtá například ve stojanu. A tam ty minimální otáčky nejsou minimální, jaké jdou nastavit prstem bez zajištění spouště.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

Pokud nejde od nuly máš tam chybu , třeba i od koupě , kdy ti to nevadilo .

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#15 Příspěvek od lesana87 »

Po pravdě nevím, k čemu by mi byly otáčky od nuly ve stojanu, kde nešroubuju ani neřežu závity. To dělám z ruky a tam ty malé otáčky pro šroubování/řezání závitů citlivým prstem nastavit jdou.

Odpovědět

Zpět na „Elektrické nářadí“