Jak se øeší prùchod anténního kabelu novì zateplenou fasádou

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

Jak se øeší prùchod anténního kabelu novì zateplenou fasádou

#1 Příspěvek od sr71 »

V brzké dobì bude probíhat zateplení našeho bytového domu, kde ma dost vlastníkù bytù satelity pro pøíjem TV. Souèasný stav je takový že kabel od antény prochází do bytu buï provrtaným okrajem okenního rámu nebo je "skøíplý" v oknì mezi rám a køídlo 8O Soiuèasnì se zateplením se budou mìnit i okna. Zajímalo by mì jak se v praxi øeší v takovýchto pøípadech prùchod kabelu dovnitø.

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Mikras »

Vyvrtej si utvor skrz panel u držáku antény a z venku si dej kabel do husího krku. Pokud možno trochu směrem dolů, aby Ti tudy netekla do bytu voda. Skrz panel to pak něčím utěsni, kam až se dostaneš. Fasádníci to pak zvenku zapraví. Doma můžeš přes otvor našroubovat instalační krabičku.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#3 Příspěvek od sr71 »

STA pro DVB-T2 na baráku máme (tøeba já na ní jedu a nic jiného nevyužívám a ani nemám potøebu). Ale je tady dost lidí kteøí mají (z pro mì ne zcela jasného dùvodu) svojí satelitní anténu a nehodlají se jí vzdát.

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#4 Příspěvek od vrky »

Máme klasický rozvod STA. Od nástupu DVB-T máme nové rozvody včetně satelitu takže máme i nové sásuvky. Předtím měl každý parabolu na balkoně.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#5 Příspěvek od Kvicala_r »

V krajním případě lze použít okenní průchodku. Jinak bych si provrtal panel a dal tam nějakou chráničku/možná i trubku, která ale nerezaví (nerez/Alu), aby pak nedělala na fasádě bordel.
Bylo by lepší se domluvit s fasádníkama, jestli si ji zakrátí na potřebnou délku a jestli tím nebude postižena záruka skrze celistvost pláště.
Vrky: no jo, jenže pak je rozvod nově tažen do hvězdy a ne smyčkovaný.

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#6 Příspěvek od vrky »

Ano máme nové rozvody.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#7 Příspěvek od kokun »

Řeší se to tak, že všechny talíře letí z fasády dolů (pryč!) a zbuduje se na střeše nový/é-společný/é. Na novou fasádu už nesmí žádný talíř!
Po fasádě se natahají (hvězdicově) nové koaxy, provrtají přes obvodovou zeď a někde vedle okna se dávají nové úč. zásuvky s třetím konektorem ("F"-ko) pro SAT. Koaxy zůstanou pod zateplením. Je dobré si hned po přivrtání polystyren. kazet vyzkoušet funkčnost (i když třeba hned SAT příjem nevyužiješ), protože se občas stalo, že při vrtání se strefí do koaxu a poškodí ho. Rozhodně se to lépe opraví před natažením perlinky a vrchnív vrstev fasády, než potom.
Stará- původní úč. zásuvka zůstane nefunkční, anebo jen s tím, co na ní bylo doposud.

Zateplení nás čeká v krátké (dohledné) době taky. Mělo by proběhnout od dubna do října (pokud si "korunavirus" neporučí jinak).
Ale satelity u nás z fasády zmizely před téměř 10-ti lety, když jsme (s přechodem na DVB-T) nechali překopat stoupačky právě na "hvězdici". U nás to velký problém nebyl - barák je cihlový (z pálených "voštin") a TV rozvod byl zatrubkovaný. Takže původními trubkami, jen se daly nové úč. zásuvky.
Takže i když budem zateplovat, tak TV rozvodů se to nedotkne. V úč. zásuvkách máme jak pozemák, tak SAT (A1 + A3). Máme 5 vchodů (á 8 bytů) a rovnou střechu. Pozemák je z jednoho stožáru společný pro všechny vchody a SAT (talíř) má každý vchod svůj.
Po okolních panelácích (věžácích) dávali před zateplením ještě druhý talíř na DigiTV (0,8W). U nich to bylo o to jednodušší, že to bylo pouze 1x (pouze 1 vchod). U nás přijímáme DigiTV jen 2 (vč. mě), tak máme vlastní talíř na balkonech. Já vedu kabel do bytu husím krkem pod parapetem okna, který se tam dal při výměně oken za plastové - tedy bez vrtání.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#8 Příspěvek od xsc »

kokun píše:Řeší se to tak, že všechny talíře letí z fasády dolů (pryč!) a zbuduje se na střeše nový/é-společný/é. Na novou fasádu už nesmí žádný talíř!
Tak se to samozřejmě neřeší. Řeší se to prostě dohodou s fasádníkama. Protože když mám na domě se 40 byty 3-4 paraboly, nikdo v SVJ neschválí, aby se zbytečně utrácely peníze za centrální rozvod.

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Mikras »

Tu prasárnu s kabelama pod fasádu udělali na paneláku, kde bydlela máma. Uřízli STA a udělali rozvody od sklepa nahoru. Místama byly krycí trubky napojované a umělci to na to naplácali jak to tam bylo. Takže zalili lepidlem i mezery v trubkách. Po asi dvou letech kabely začaly odcházet. Zajistilo se, že použili nějakej šuntovej kabel a místy možná lízli kotvou, když to nebylo vidět. Celý rozvody na nic a vyměnit to nešlo. Mámě jsme pořídili O2TV a byl klid. Satelit naštěstí nepotřebovala.

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#10 Příspěvek od doktor365 »

Řešil jsem to cca 5 let nazpět když nám zateplovali panelák. Satelit sice nemám ani snad neplánuji ale co kdyby , tak jsem udělal přípravu. Stěnu ( panel) jsem provrtal před zateplením ,po zateplení jsem nabroušenou kulatinou propíchl zevnitř skrz panel i zateplení ,ale jen kvůli tomu ,že tam mám anténu na parapetu pro přenosnou televizi. Zvenčí jsem zamázl silikonem :D .

Uživatelský avatar
davemh
Příspěvky: 327
Registrován: 02 črc 2016, 02:00
Bydliště: Český ráj

#11 Příspěvek od davemh »

U té verze s husím krkem je třeba to domluvit předem, a montéry při práci hlídat - může se stát že ho jednoduše zaříznou zároveň se zdí a na povrchu nebude nic.

Uživatelský avatar
vasilceral
Příspěvky: 380
Registrován: 09 led 2011, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#12 Příspěvek od vasilceral »

Satelit na STA, je opravdu blbost. Třeba já budu na ruských kanálech a soused chce se podívat co je v Havaně, a další co dělaj angláni. Co byt to parabola na střeše, to by bola plachta,že.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#13 Příspěvek od fredis »

My tu blbost máme už několik let a maximální spokojenost! Máš to trošku popletené. Parabola(y) jsou pro všechny účastníky a distribuce je pomocí multipřepínačů. Funguje to parádně.
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
lumca
Příspěvky: 525
Registrován: 05 kvě 2012, 02:00

#14 Příspěvek od lumca »

On to poletené nemá! Jednoduše, pro CZ + SK A3, Němci 19E, k tomu připočítat, že Slováci mají nabídku na 16E + 1W, v nějakém bytě Anglán což znamená 28E, v jném Turek - 42E + 7E, v dalším bytě Polák - 13E, v dalším Řek, v jiném Bulhar, Albánec, Ukrajinec, atd.! Kolik těch parabol by asi bylo třeba na té střeše? K tomu odpovídající HW jako MSW s přísl a cena už nebude ani lidová, ani přijatelná pro SVJ nebo BD. Pokud se realizuje příjem pouze 23E +19E + 1W v rámci seskupení příjmu, do nějaké doby bude dům stejně obsypán parabolami na balkónech jako předtím.
Naposledy upravil(a) lumca dne 15 bře 2020, 13:54, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#15 Příspěvek od kokun »

vasilceral píše:Satelit na STA, je opravdu blbost. Třeba já budu na ruských kanálech a soused chce se podívat co je v Havaně, a další co dělaj angláni. Co byt to parabola na střeše, to by bola plachta,že.
A kolik takových sat. nadšenců v tom baráku bude? Naprosté většině stačí, když jim půjde Skylink. Pokud se nadšenec najde, musí si vyřídit povolení k individuelní montáži. Ale ani to nebude tak jednoduché - "majitel" baráku (SBD, SVJ, apod.) k tomu může chtít třeba projekt a odbornou montáž. To není jak u rod. domku, kde si za vše zodpovídáš sám.
Když jsem napsal toto:
kokun píše:Řeší se to tak, že všechny talíře letí z fasády dolů (pryč!) a zbuduje se na střeše nový/é-společný/é. Na novou fasádu už nesmí žádný talíř!
tak jsem už ale nenapsal, že se s tímto naprosto ztotožňuju (nás se to naštěstí netýká) - napsal jsem jenom, jak se to praktikuje.
Takhle jsem to viděl montovat na všech panelácích na sídlišti - čili taková je praxe. Neznamená to ale, že se to jinde nemůže praktikovat jinak.

EDIT:
lumca píše:Pokud se realizuje příjem pouze 23E +19E + 1W v rámci seskupení příjmu, do nějaké doby bude dům stejně obsypán parabolami na balkónech jako předtím.
Ani tohle nejde paušalizovat všeobecně.
Příklad: náš barák je "nudle" (5 vchodů) a je situovaný přesně S - J. Balkony máme tudíž jen na Z. Když jsem měl 1. parabolu tady, tak už byl problém chytat i tu A3 (23,5E), protože byla směrována od čistého J, asi tak 1,5° k V. Naštěstí rovná střecha (takže žádné "vysazené okapy") a stejně (v mém př. 1. patro) byly balkony sousedního vch. v částečném zákrytu s A3 (parabola část. zastíněná zábradlím). A co když tam sousedka pověsila prádlo? ... Tady můžu mít tak (a mám) parabolu na DigiTV (0,8W) - směr JZ. Kde budou potom ti rusáci, turci, ...
Baráků otočených ideálně (balkony na J) zas až tolik nebude :(
Naposledy upravil(a) kokun dne 15 bře 2020, 11:23, celkem upraveno 1 x.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Odpovědět

Zpět na „Poradna“