Lab.zdroj

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vladimir
Příspěvky: 378
Registrován: 20 bře 2004, 01:00

Lab.zdroj

#1 Příspěvek od vladimir »

Zdravím, mám stavebnici laboratorního zdroje 0-30V / 0-3A a chci ji sestavit. zjistil jsem ale, že nemám doma zrovna nejvhodnìjší trafo. Mám jen zdroj 24VDC/4A má na primáru odboèky ±5 %, ale i na maximum dá bez zátìže necelých 28 V. Úbytkem pøi zátìži a na regulaèním tranzistoru bude na výstupu ještì o nìjaké ty volty nižší a nejspíš nìkde pod 24 V. Trafo má zalitý vinutí, svaøený plechy a domotat tam bohužel nejde, málo místa.
Napadlo mì použít step-up mìniè a nastavit na výstupu tøeba 33V, aby zbylo na regulaci. Nevím ale jestli je to úplnì dobrý nápad a jak dát kondenzátory. Na zdroji 24VDC je 10A mùstek a 10G/50V kondík, ve stavebnici je 3G3/50 na vstupu. Pokud bych mezi to chtìl dát mìniè, jak to ošetøit ? Taky si nejsem jistej, jestli se ten labor. zdroj bude chovat normálnì, když ho nakrmím z mìnièe. Mùžete prosím nìkdo poradit ?

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od workhard »

Potřebuješ to nutně až do 30V? Já bych to trafo použil tak jak je, aspoň to nebude tolik topit.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
vladimir
Příspěvky: 378
Registrován: 20 bře 2004, 01:00

#3 Příspěvek od vladimir »

Radìji bych to vyhnal až do tìch 30V.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#4 Příspěvek od ZVUK2000 »

T trafo zdroje DC 24V dává kolik AC voltů?

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#5 Příspěvek od sr71 »

pokud by ti v nìèem pomohlo tak ti mùžu pøenechat toto trafo
Přílohy
trafo 2.jpg
trafo.jpg

Uživatelský avatar
vladimir
Příspěvky: 378
Registrován: 20 bře 2004, 01:00

#6 Příspěvek od vladimir »

Trafo dává 18,7, 19,7 a 20,7VAC (odboèky na primáru).
sr71- dík za nabídku, ale 27VAC a bez zátìže, bych zase musel nìjak srážet, použité TL081 snesou max.napájení ±18V.
Mìl jsem to tak, že by step-up mìniè vlastnì "stabilizoval" napájecí napìtí lab. zdroje a bylo by i nastavené max.napìtí bez ohledu na kolísání sítì.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#7 Příspěvek od samec »

Prečo sa snažíš zložitým spôsobom dopasovať trafo k akémusi stabilizátoru? Prečo si radšej nenavrhneš vlastný stabilizátor k trafu, ktore máš?

Uživatelský avatar
vladimir
Příspěvky: 378
Registrován: 20 bře 2004, 01:00

#8 Příspěvek od vladimir »

Protože mám doma kompletní stavebnici, vèetnì plošného spoje, jak píšu v první vìtì dotazu. Navíc dneska jen tak nevyrazíš za souèástkama a tak se snažím øešit tím co mám doma.

Uživatelský avatar
voitano
Příspěvky: 466
Registrován: 02 pro 2009, 01:00

#9 Příspěvek od voitano »

Co je to za stavebnici? Třeba to bude potřebovat k dobré funkci střídavinu , ale zase mu nevadí vyšší napětí , jako třeba G400..... http://paja-trb.cz/konstrukce/zdroj.html

Uživatelský avatar
vladimir
Příspěvky: 378
Registrován: 20 bře 2004, 01:00

#10 Příspěvek od vladimir »


Uživatelský avatar
vladimir
Příspěvky: 378
Registrován: 20 bře 2004, 01:00

#11 Příspěvek od vladimir »

voitano - máš pravdu "Hadex" u toho má schéma
https://www.hadex.cz/w083-zdroj-stabili ... tavebnice/
dám samotný to trafo a až bude možno vyrazit na nákup seženu 24V/80VA
Dík všem

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#12 Příspěvek od EKKAR »

Debes nebel blbé a napsal si do profilu bydliště, třeba by se ti ozval někdo z blízkýho okolí, kdo by měl příslušně výkonný 24V trafo ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
vladimir
Příspěvky: 378
Registrován: 20 bře 2004, 01:00

#13 Příspěvek od vladimir »

ekkar - poslechni si zprávy, v ÈR je karanténa

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#14 Příspěvek od sinclair »

Jak to tak vypadá, tak už začíná být množství prachsprostých, 24V rozvaděčových traf limitní :D
Jsou firmy, které klasická rozvaděčová trafa už od 75 do 500VA doprodávají za celkem příjemné ceny. Každý dneska chce i do rozvaděče toroid.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#15 Příspěvek od EKKAR »

vladimir píše:ekkar - poslechni si zprávy, v ČR je karanténa
Jo - a ty jseš hnedle připosranej až za ušima. Nikomu neradím cestovat jen kvůli trafu přes půl Kocourkovska - právě proto jsem napsal BLÍZKÝ OKOLÍ. Důvod, proč pojedu do sousedního města, nemusím mít já - ale může ho mít můj další známej, kterej se cestou jen tak zastaví nejdřív u mne a pak v tom druhým městě u dotyčnýho - nebo se sejdou na ulici a podají si z ručky do ručky v tašce trafo. Máme mobily a můžem se domluvit na podobný kurýrní pomoci. Ten známej může v tom městě mít doktora, babičku který musí nakupovat nebo tam jednoduše má zaměstnání. Jo, je to na hraně, ale pořád ještě to není úplnej zákaz vycházení. Kapišto?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“