Stavebnice merkur - zrušené elektrodíly?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
hobbyrobot
Příspěvky: 123
Registrován: 17 čer 2015, 02:00

#31 Příspěvek od hobbyrobot »

Zmije píše:Měl bys od něj schéma, alespoň přibližné? Když už se to stejně nevyrábí...
Kdesi jsem ho asi měl, ale kde...? Kouknu se po něm, až skončí tohle blbnutí a dostanu se zas do práce, ale je to bez záruky. Možná bylo zveřejněno v jednom z modrých Amatérských rádií ze začátku 90. let, které bylo z části věnováno elektromotorům

Potřebuješ přesně tohle schéma, nebo jen hledáš, jak na to? Pokud to druhé, použij modul s obvodem A4988, který stojí pár korun a zajistí ti mnohem větší konfort, než ten původní ze ZPA.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#32 Příspěvek od sr71 »

PavelFF píše:Docela se divím, že už asi málokdo z vás stavebnici vlastní
Já jsem jako dítì postupnì dostal stavebnici è.4 (jednopatrová), è.7 (ètyrpatrová), è.202 (tøípatrová s pásy a pneumatikami), è.101 (elektromerkur jednopatrový, obsahoval ten podkovový magnet, cívku, modrou skalici, Fe piliny, atd.) a Merkur M1 (což byla jednopatrová krabice cca polovièního formátu než ostatní stavebnice a obsahovala ten výše zmiòovaný motor Igla s pøevody a pamatuji si že stála cca v 1pol. 80let okolo 55kès). Vìtšinu toho všeho mám dodnes (i když mé dìti to moc nezajímalo).

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#33 Příspěvek od elektrosvit »

hobbyrobot píše: Vím, je to čtyřtaktní dvoufázový rozdělovač pulzů, sestavený z běžných TTL obvodů a čtyř výkonových tranzistorů. Je určen pro unipolární zapojení motorů a proud motorem je omezen externími výkonovými rezistory.
Není to náhodou stejný princip, jaký používala s tímto motorkem Tesla v gramofonech NC450, 452...? Oscilátor, jedno TTLko a 4 tranzistory...

Uživatelský avatar
hobbyrobot
Příspěvky: 123
Registrován: 17 čer 2015, 02:00

#34 Příspěvek od hobbyrobot »

Podobný, ale ne stejný. Pokud mne paměť neklame, tak bylo možno přepínat 4/8 takt, možná i buzení jedné nebo obou fází a směr otáčení.
jrt
hobbyrobot.cz, robodoupe.cz

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#35 Příspěvek od Zmije »

Na téma řízení krokového motorku jsem založil nové vlákno a příslušné příspěvky tam citoval.
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... 53#1084653
Naposledy upravil(a) Zmije dne 21 bře 2020, 16:33, celkem upraveno 3 x.

Uživatelský avatar
Antares
Příspěvky: 41
Registrován: 01 zář 2011, 02:00

#36 Příspěvek od Antares »

Dobrý den, o motorku který je nahoře na fotce se také píše zde
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ic&t=46322
Jedná se o výrobek CHEMOPLAST (TIOKA, IKARIA) a s MERKURem nemá nic společného. V Merkuru pracuji. Zdraví Antares

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“