elektrochemicka koroze, nerez vs pozinkované šrouby

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

elektrochemicka koroze, nerez vs pozinkované šrouby

#1 Příspěvek od sr71 »

Je normální jev, zpùsobený elektrochemickou korozí, že pokud na nerezovou ocel použiju ve venkovním prostøedí pozinkovaný spojovací materiál, že ten pozink pomìrnì rychle sleze a šrouby jsou jak liška? Anebo je to mizernou kvalitou tìch šroubù?

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#2 Příspěvek od serviceman »

Venku by to měl být žárový pozink, nikoliv elektrochemický. Lépe by ovšem bylo sehnat kobalt, který se nesmí používat.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#3 Příspěvek od samec »

Zinok chráni tým, že reaguje ako prvý. Až sa spotrebuje, príde na rad železo.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#4 Příspěvek od tomasjedno »

sr71 píše:Je normální jev, způsobený elektrochemickou korozí?
Ano, je to zákonitý jev.

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#5 Příspěvek od Milan_F »

To je problém použít nerez spojovák? Dneska ho už prodávaj v kdejakym železářství.

Uživatelský avatar
milosak
Příspěvky: 425
Registrován: 27 lis 2018, 01:00
Bydliště: Praha zapad

#6 Příspěvek od milosak »

A nemají ty tvoje šrouby jinou povrchovku, jak pozink ?

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#7 Příspěvek od sr71 »

Milan_F píše:To je problém použít nerez spojovák? Dneska ho už prodávaj v kdejakym železáøství.
ne, není to problém, jen mì bylo divný že ta povrchovka na standardním, podle mì pozinkovaném, spojováku tak rychle ve venkovním prostøedí slezla

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#8 Příspěvek od tomasjedno »

Natoč si do nerezového hrnce vodu, strč do vody kus pozinku a měř napětí mezi tím hrncem a pozinkem. Pak se divit přestaneš.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#9 Příspěvek od Achab »

Současná kvalita pokovení je u běžně prodávaných šroubů taky mizerná. U nových M3-4, které mám skladované v dílně mimo interiér, se místy objevila rez už po 2-3 letech. Stejné z bývalého EJF Brno nerezaví ani po 35 letech, jenom na povrchu ztratily lesk.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

Správně by měla být na balení od výrobce napsaná třída protikorozní ochrany .... No a nauč se ji používat .

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#11 Příspěvek od sr71 »

Mám na balkonì nové žárovì pozinkované zábradlí a chystám se tam pøidìlat nerezový sušák na prádlo. Udìlaný je tak že ho pøidìlám bez vrtání do zábradlí - nerezová objímka stažená šrouby bude svírat pozinkovaný profil zábradlí. Jde mi o to aby ten zinek v kontaktu s nerezem moc nedegradoval. Mám to dát kov na kov, nebo je lepší to místo na profilu zábradlí, kde bude objímka, nìèím podložit? Napadla mì tøeba nìjaká samovulkanizaèní páska nebo nìco podobného.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#12 Příspěvek od BOBOBO »

Dej to natvrdo . Není běžného plastu , který by odolal tlaku šroubu . Nerez se zinkem nebude reagovat . Již utažený spoj bych stříkl trošičku např konkorem .

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#13 Příspěvek od sr71 »

Ok, dal jsem to natvrdo a pøedtím jsem ještì styèné plochy preventivnì potøel silikonovou vazelínou.
Zajímavý je tento èlánek https://www.kutil.cz/dilna/galvanicka-k ... materialu/ a ta druhá tabulka.
Záleží tedy i na vzájemné velikosti dílù, vyplývá z toho to co se mi stalo - že mi pøi použití pozink spojovacího materiálu na nerez ten pozink zrezl - zatímco když to bude obrácené, tj. nerez spojovací materiál na pozinkované díly tak by to mìlo být ok.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

Ta silikonovka nebude tak dobře chránit . Ten konkor nateče do mikrotrhlin , které jsi vyrobil , silikonka tam nevleze .

Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 305
Registrován: 17 srp 2013, 02:00

#15 Příspěvek od Radim »

Galvanický pozink je jen pár mikronů zinku, navíc s póry. Vydrží jen v suchém "pokojovém" prostředí. V žádném případě nevydrží venku bez velmi dobré dodatečné ochrany. Trochu to vylepší chromátování zinku a bezbarvý uzavírací lak, které mohou dát v galvanovně na ten galvanický pozink, ale i to není nic moc. A navíc na tom potom špatně drží barvy.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“