Udržovací proud Pb akumulátoru

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
fprik
Příspěvky: 19
Registrován: 19 zář 2010, 02:00

#16 Příspěvek od fprik »

Manuál http://www.powerstream.com/p/BB-Battery-technical.pdf , výpisky:

Doporučené nabíjení: 1. konstantním napětím (při stand by use U = 2,275 V ±25 mV na článek, při cycle use U = 2,450 V ±25 mV na článek) s omezením proudu na 0,1 A × jmenovitá kapacita akum. v Ah, nebo 2. konstantním napětím dvoustupňově. Teplotní kompenzace nabíjecího napětí při stand-by use −3 mV/°C/článek, při cycle use −4 mV/°C/článek vůči napětí při 20 °C. Dbát na chlazení baterie a větrání prostoru pro baterie, doporučená vzduchová mezera mezi bateriemi 5 až 10 mm. Ripple current flowing in the battery, should not exceed 0,1CAh Amps R.M.S. Teplota prostředí pro stand by use −15 — +50 °C, pro cycle use +5 — +35 °C.

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#17 Příspěvek od milous2 »

jova1 napsal: " Zkoušel, jsem postavit zvyšující měnič, ale moc se nedařilo."

Existují měniče hotové. Prodejci z arduino shop jich má dost na výběr. Jako příklad mohu uvést měnič pracující od 0,9V na 5V a na něj navázat další,který pracuje od asi 3V do 27V. Proudově by to oba měniče měly hravě zvládnout. Otázka několika desetikorun,bez poštovného,samozřejmě. Bohužel díky "chřipce" některé typy nejsou momentálně skladem :(
Ale někde je ještě mohou mít ?
Mám to odzkoušeno. Jením tužkovým akumulátorem 1,2V jsem "poháněl" Led lištu na 12V ze dveří, nějaké americké lednice. Tímto druhým měničem jsem opatrně nastavil výstupní napětí pro řadu asi 15.ti bílých Led diod. Vše v pohodě. Měniče :
https://arduino-shop.cz/arduino/1696-st ... duino.html

https://arduino-shop.cz/arduino/1699-st ... duino.html

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od jova1 »

Děkuji pánové za odkazy.
Pb akumulátor už mám od rána připojený na 13,5V, uvidíme na kolik mA to spadne. Podle toho odkazu od fprika by na něj mělo jít v místě instalace 13,43 V, teplota tam bude velice stabilní a domnívám se, že bude kolísat maximálně +/- pár stupňů. Dodělám to kolo, a namontuju to tam. Pak budu v dalších pokusech s generátorem a tím zvyšováním napětí pokračovat, podle skutečného stavu, co naměřím na jeho výstupu. Přikládám fotky budoucího kola a testu generátoru.
Přílohy
00.jpg
0.jpg

Uživatelský avatar
Dikobraz
Příspěvky: 910
Registrován: 17 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava

#19 Příspěvek od Dikobraz »

Zdravím, pěkná práce, jen bych k tomu kolu postavil třeba láhev od piva, abychom si mohli udělat představu o skutečných rozměrech. Držím palce.

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od jova1 »

Kolo má průměr cca 25 cm, => jedné pivní lahve.
Momentální průtok je 12 lahváčů za sekundu.
Už je to srozumitelnější? :D

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#21 Příspěvek od Crifodo »

Jak jsou ty lopatky fixovány k čelům?

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od jova1 »

Prozatím jen zasunutím v těch 1cm hlubokých kruhových drážkách. V plánu jsou pak z obvodu zavrtané nerezové vruty, které prošroubují ten plast i rozřezanou rouru. Jen je kvůli zavřeným obchodům zatím nemůžu koupit :?

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od jova1 »

Tak se zatím nezadařilo, kolo se otáčelo moc pomalu a generátor nedával dostatečně velký proud. Dneska jsem dodělal další verzi s ozubenými koly. Ta by ho měla roztočit 3x rychleji, tak zítra uvidíme, jestli to bude stačit. :roll:
Přílohy
a1.jpg

Uživatelský avatar
Dikobraz
Příspěvky: 910
Registrován: 17 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava

#24 Příspěvek od Dikobraz »

Zdravím, myslím že ta geometrie lopatek je špatná. Proud vody ti bije do zavřené lopatky.
Přílohy
mini Poncelet.jpg

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#25 Příspěvek od lesana87 »

Tohle kolo není na horní vodu? :oops:

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od jova1 »

Dikobraz píše:Zdravím, myslím že ta geometrie lopatek je špatná. Proud vody ti bije do zavřené lopatky.
Ono se to zdá z té fotky, ale není tomu tak. Ten vodní proud nemá ani výšku té lopatky. Trochu lépe je to vidět z téhle fotky, ale i ta to stále zkresluje. Pokusím se to příště lépe nafotit.
Přílohy
a2.jpg

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od jova1 »

lesana87 píše:Tohle kolo není na horní vodu? :oops:
Ono je to dost specifické na dodržení všech podmínek. Nemůžu tam zvyšovat hladinu, proto kolo musí být na spodní vodu, na fotkách je vidět přepad, ale někdy jsou hladiny před i za vyrovnané, tak se ani kolo nedá umístit níže. Proto se mi zdálo to Ponceletovo kolo nejvhodnější.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#28 Příspěvek od ok1hga »

jaký to má krouťák a při kolika otáčkách ?

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od jova1 »

Krouťák nedovedu odhadnout, asi bych ho mohl změřit, ale je to pro mě nepodstatný údaj. Průměr kola 25cm, výška hladiny cca 5cm. Točí se to cca 1x za vteřinu.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#30 Příspěvek od ok1hga »

jova1 píše:Krouťák nedovedu odhadnout, asi bych ho mohl změřit, ale je to pro mě nepodstatný údaj.
jak to nepodstatný ?
z toho se dá přeci spočítat výkon celého stroje !

Odpovědět

Zpět na „Poradna“