LoRa RA-02 SX1278 modul

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Darthy
Příspěvky: 187
Registrován: 15 led 2008, 01:00
Bydliště: Olomouc

LoRa RA-02 SX1278 modul

#1 Příspěvek od Darthy »

Mám v plánu si pohrát s tímhle modulem LoRa, má někdo zkušenosti s tímto modulem? Jaký je reálný dosah při nejnižším možném datovém toku?

A trochu k teorii použití; dle ČTÚ na 433MHz je možné vyzařovat jen 10mW, jak zjistím zda jsem či nejsem omezen při provozu tohoto modulu. Hloupý dotaz, ale: v datasheetu je dáno 93mA odběr při vysílání, pokud budu mít napájení 3,3V znamená to že mám vyzařovaný výkon ~330mW? Není to hloupost? Ještě se musí určitě zohledňovat anténa která je použita ne, její zisk atd? :roll:

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

Darthy píše:Jaký je reálný dosah při nejnižším možném datovém toku?
na dosah mají zásadní vliv okolní podmínky pro šíření vln.
teoreticky to můžou být desítky kilometrů přímé viditelnosti, ale prakticky to někdy můžou být taky jen desítky metrů . . .
Darthy píše:dle ČTÚ na 433MHz je možné vyzařovat jen 10mW
ano, ale jsou kmitočty, kde je možno při použití schválených zařízení, vyzařovat až 500mW ERP (448,070 a 448,170 viz. generální licence)
Darthy píše:Hloupý dotaz, ale: v datasheetu je dáno 93mA odběr při vysílání, pokud budu mít napájení 3,3V znamená to že mám vyzařovaný výkon ~330mW?
ne, tohle není vyzářený výkon, ale celkový příkon vysílače.
Darthy píše:Není to hloupost? Ještě se musí určitě zohledňovat anténa která je použita ne, její zisk atd?
ano, je potřeba počítat s reálným výkonem zařízení, útlumem kabelu k anténě a ziskem vlastní antény

Uživatelský avatar
Darthy
Příspěvky: 187
Registrován: 15 led 2008, 01:00
Bydliště: Olomouc

#3 Příspěvek od Darthy »

ok1hga píše: na dosah mají zásadní vliv okolní podmínky pro šíření vln.
teoreticky to můžou být desítky kilometrů přímé viditelnosti, ale prakticky to někdy můžou být taky jen desítky metrů . . .
Samozřejmě to vím, šlo mi o to jestli vyloženě někdo už nezkoušel jak to reálně funguje například ve městě, jak v přírodě dál od rušení a podobně. Předpokládám totiž že dosah dle datasheetu 10km je na přímou viditelnost bez rušení.
ok1hga píše: ne, tohle není vyzářený výkon, ale celkový příkon vysílače, je potřeba počítat s reálným výkonem zařízení, útlumem kabelu k anténě a ziskem vlastní antény
Datasheet udává výkon 18dBm, což je v přepočtu nějakých 63mW. Ale udávají rozsah 410-525MHz nevím teď jestli je možnost volby "kanálu", nebo je to jen rozsah vyzařování s tím že špička je u těch 433 a 470MHz?

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#4 Příspěvek od ok1hga »

kanál(kmitočet) se naprogramuje tam kam potřebuješ (v rozsahu 410 do 470)
na tom kmitočtu by měl být výkon jaký popisují
citlivost přijímače je závislá na šířce přijímaného kanálu
pokud budeš používat širokou modulaci bude horší, než když se použije úzká.
přímo s tímto modulkem zkušenost nemám, ale s podobným ano.
pracoval jsem s moduly na 868MHz s desetiprvkovými směrovými anténami
a dosah byl v přírodě na přímou viditelnost cca kilometr.
v zástavbě na vesnici cca 300 metrů, ale pokud se to použilo ve městě, kde jsou BTS různých operátorů to nechtělo fungovat vůbec, pro malou odolnost vůči silným signálům v okolí . . .
. . . tam se musely použít filtry na vstupu.
při použití těch modulů v městské zástavbě a třeba ve sklepě to fungovalo jen "přes ulici" . . . jenom na vzdálenost desítek metrů . . .

Uživatelský avatar
Darthy
Příspěvky: 187
Registrován: 15 led 2008, 01:00
Bydliště: Olomouc

#5 Příspěvek od Darthy »

Volím LoRa právě protože chci přenést jen velmi málo dat na velkou vzdálenost, řekněme že by šlo o poloduplexní přenos maximálně 1kB dat, na vzdálenost alespoň 3-4km v zalesněné oblasti, tak mě zajímalo jestli tento "10km" modul by to zvládl.

Ten 868MHz modul měl jaký dosah dle datasheetu, nebo co to přesně bylo?

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#6 Příspěvek od ok1hga »

Darthy píše:řekněme že by šlo o poloduplexní přenos maximálně 1kB dat, na vzdálenost alespoň 3-4km v zalesněné oblasti
na tohle zadání zapomeň !
v mém případě šlo o průmyslové moduly bez volného prodeje

Uživatelský avatar
Darthy
Příspěvky: 187
Registrován: 15 led 2008, 01:00
Bydliště: Olomouc

#7 Příspěvek od Darthy »

Ach, moje blbost, omlouvám se, měl jsem na mysli 1kb, tedy kilo bit nikoliv kilo Byte (a to je ještě hodně přestřelené, reálně by to nebylo ani 100B), a přenos by byl jednorázový, ne kontinuální. Dle datasheetu je možný přenos až 300kbps...

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#8 Příspěvek od ok1hga »

já to pochopil že jen 1 kbps,
ale přenos čehokoliv v lesním porostu 20m vysokém a ze zařízení v úrovni do 4m nad zemí s ERP výkonem cca 0,5W na vzdálenost cca 4km není možný.
Útlum toho lesního porostu je totiž značný a vylučuje aby na takovou vzdálenost cokoliv na 450MHz fungovalo . . .

Uživatelský avatar
mikollar
Příspěvky: 1406
Registrován: 26 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice - okolie

#9 Příspěvek od mikollar »

Robil som pokus na 433 s tymo https://www.hoperf.com/modules/lora/RFM95P.html
je to 30dBm
Antena bol 30cm prutik
Pri skoro minimalnej rychlosti a prenose cca 10 bajtov, bol dosah spolahlivy cca 3km v lese v doline cez hreben, teda nebola tam priama viditelnost (ak nepocitam stromy)

Uživatelský avatar
Darthy
Příspěvky: 187
Registrován: 15 led 2008, 01:00
Bydliště: Olomouc

#10 Příspěvek od Darthy »

Pomocí RFM95W modulu se povedlo dosáhnout přes 700km, to ovšem ve výšce 3 a 25km, kde není takové rušení. Hádám že nehledě na kolik budu rušení kompenzovat maximálním možným dosahem modulu, v lese prostě data na 4km nepošlu při tak nízkém vysílacím výkonu... Podmínky by byly určitě příznivější než abych chtěl propalit hustý les na takovou vzdálenost, ale uvedl jsem to jako nejhorší možný případ použití. V každém případě dva asi vezmu a vyzkouším co zvládnou. Díky za objasnění.
mikollar píše:Robil som pokus na 433 s tymo https://www.hoperf.com/modules/lora/RFM95P.html
je to 30dBm
Antena bol 30cm prutik
Pri skoro minimalnej rychlosti a prenose cca 10 bajtov, bol dosah spolahlivy cca 3km v lese v doline cez hreben, teda nebola tam priama viditelnost (ak nepocitam stromy)
To zní zajímavě, mým požadavkům by to i vystačilo kdybych se uskromnil. Dá se koupit u nás, resp. někde z českých skladů, vzhledem k aktuální situaci?
Naposledy upravil(a) Darthy dne 25 bře 2020, 11:40, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od ZdenekHQ »

Mně se líbí, jak chce každej s 10mW honit kilometry, ale neuvědomuje si, že se stejným úspěchem by k němu dorazilo i rušení, zahltilo přijímač a bylo by po spojení. A když chce větší dosah, tak tomu vysolí pořádnej výkon, jen si neuvědomí, že když to takto udělají všichni, jsou zase v háji. A přesně takto to skončilo vpásmu WIFI.

Třeba na 868MHz s 10mW a 2dB páskovou anténou se dá v zástavbě v pohodě 150m, s cca 30mW a čtvrtkou na PMR jsem udělal asi 15km, ale to jsem vysílal ze střechy na přímou viditelnost. Takže si vyber.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#12 Příspěvek od ok1hga »

pokud jsou těžké terénní podmínky,
řeší se to obvykle tzv. retranslací přes další modul, který má svoji inteligenci na přeposílání zpráv . . .
takto se dá udělat teoreticky přenos na stovky kilometrů, jen se prodlužuje doba potřebná k přenosu konkrétní informace(zprávy)

Uživatelský avatar
Darthy
Příspěvky: 187
Registrován: 15 led 2008, 01:00
Bydliště: Olomouc

#13 Příspěvek od Darthy »

Spíš potřebuji udělat nezávislé přímé P2P spojení, když to zadám do googlu, vyskočí mi LoRa, tak hledám modul který je cenově dostupný (alespoň na prototypování).

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od ZdenekHQ »

Chlap takhle chtěl spojení na 500m a nakonec se rozhodl pro GSM modul a SMS. I tak se dá...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Darthy
Příspěvky: 187
Registrován: 15 led 2008, 01:00
Bydliště: Olomouc

#15 Příspěvek od Darthy »

Proto jsem napsal nezávislé. GSM je závislý systém, respektive zařízení využívající GSM je na něm závislé. A vzhledem k tomu že chci přenést jen opravdu velmi malé množství dat...je mi jasné že rušení a překážky jsou prostě problém v dnešní době. Nemluvě o tom co ČTÚ zanechalo volné pro kutily...

Odpovědět

Zpět na „Poradna“