Indukované napìtí

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MD723
Příspěvky: 7
Registrován: 23 zář 2004, 02:00

Indukované napìtí

#1 Příspěvek od MD723 »

Máte prosím nìkdo zkušenost jak ochránit 12V vedení (CYKY 2x2,5) ke kameøe vedené spoleènì se silovým rozvodem 230/380V pøed naindukovaným napìtím? Napø. zenerka, transil apod.? Bude to dost rychlé? Dìkuji za ev. rady. Miloš

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Tech 12V je napajeni te kamery? Ja bych tam dal v prve rade tlumivku. Zalezi jaky proudy budou tyct tim silovym vedenim, podle toho se budou taky indukovat ruzne velky spicky do toho nn vedeni. Transil je hodne rychla soucastka reaguje radove v desitkach ns. Rozhodne jim nic nezkazis, kdyz ho soupnes jeste za tu tlumivku.

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#3 Příspěvek od Ivan_Ryger »

to je snad najnebezpecnejsia rada, ktoru ste mohli podat.
Pokial tam pripoji tlmivku a nastane na 12V dostatocne velky skok prudoveho odberu, napatie naindukovane do tlmivky sa pripocita k tym 12V a zarucene odpise elektroniku.
Indukovane napatie sa v zasade filtruje LC clenom s tau vacsim ako je zmena prudoveho skoku(dostatocna rezerva).Ten transil neviem ci zozeniete na takto nizke napatie, zenerka(vykonova) a v serii do napajania poistka, aby ste to nezavarili.
Ivan

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od forbidden »

U napajeni kamery nepredpokladam nejake velke proudove razy, pravdepodobne je to nejaka bezpecnostni kamerka. Navic ten transil by ty pripadny spice pochytal. Transily se daji sehnat od 10 V, ja bych tam dal asi na 15V. Kondik paralelne s transilem aby se vytvoril ten LC clen taky neni spatnej napad.

Uživatelský avatar
MD723
Příspěvky: 7
Registrován: 23 zář 2004, 02:00

#5 Příspěvek od MD723 »

Díky za rady, udìlám pokus s èlánkem transil-kondenzátor, protože mi to pøipadá jednoduché. Jakou zkusit hodnotu (kondenzátoru)? Jinak s tím proudem: pøes den cca 250mA, v noci víc jak 1A to kvùli pøisvícení. Délka vedeni cca 80m, signál koaxem, napájení CYKY. A všude kolem silové kabely. kameru to momentálnì oddìlalo. Miloš

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od forbidden »

Ten clanek co jsme meli na mysli neni transil-kondenzator, ale kondenzator-tlumivka. Asi jsem to napsal trochu nesikovne, mel jsem na mysli, ze tlumivka je v serii s napajenim kamery, transil a kondenzator paralelne k nemu. Pak vznikne ten filtracni clanek LC. Nicmene transil a kondik paralelne taky bude fungovat. Mensi spicky pochyta kondik a vetsi transil. Ja bych tam zkusil dat tak 220-330 nF.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#7 Příspěvek od Cust »

forbidden píše:Ten clanek co jsme meli na mysli neni transil-kondenzator, ale kondenzator-tlumivka. Asi jsem to napsal trochu nesikovne, mel jsem na mysli, ze tlumivka je v serii s napajenim kamery, transil a kondenzator paralelne k nemu. Pak vznikne ten filtracni clanek LC. Nicmene transil a kondik paralelne taky bude fungovat. Mensi spicky pochyta kondik a vetsi transil. Ja bych tam zkusil dat tak 220-330 nF.
nejlepe keramika pripajena kratkymi vyvody primo na konektor napajeni kamery...
taky bych vyzkousel jestli mas spravne ukonceni vedeni signaloveho kabelu (videosignal na 75 Ohm) - to muze byt duvod vyssiho ruseni

Uživatelský avatar
MD723
Příspěvky: 7
Registrován: 23 zář 2004, 02:00

#8 Příspěvek od MD723 »

Omluvám se, ale asi jsem špatnì specifikoval. Problém, který mám je už druhá odpálená kamera. Já tam nemám rušení, alespoò ne viditelnì na obrazovce. Kamera prostì jede, pak obèas blikne - podle záznamu intervaly nepravidelné, nakonec zhasne. Po otevøení jsem v jednom pøípadì našel spálený odpor v pøívodu 12V, ve druhém viditelnì nic. Jelikož jde napájení 12V pro kameru po pùdì (výrobní hala) plné silaøiny, napadlo mì, jestli se mi tam obèas nìco nenaindukuje. Proto chci nìèím oøezat napájení na 12V. Miloš

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#9 Příspěvek od Cust »

spis bych se podival do zdroje, treba tam bude nejaka krpa a obcas tam soupne vyssi napeti

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#10 Příspěvek od Maskot »

Dobre blokovat napajeni a vedeni pro kameru ulozit oddelene od silovych kabelu do plechoveho koryta.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#11 Příspěvek od helios »

Nebolo by jednoduchšie dať zdroj pre kameru ku nej a viesť len z nej videosignál koaxom?
Druhou možnosťou by bolo pri kamere zapojiť paralelne k napájaniu malý gelový aku 12V a napájanie zdvihnúť na 14V. Aku svojim vnútorným odporom zabráni tiež špičkám...
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
MD723
Příspěvky: 7
Registrován: 23 zář 2004, 02:00

#12 Příspěvek od MD723 »

Dìkuji všem za rady. Nakonec jsem jako nejjednodušší variantu zkusil pøesunout zdroj úplnì ke kameøe a filtrovat baterií. Uvidíme co to udìlá. Ještì jednou dík. Miloš

Odpovědět

Zpět na „Poradna“