Myčka nehřeje a nesuší - co všechno vyměnit?

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#16 Příspěvek od rnbw »

Merat na tychto doskach pod napatim je o hubu, byva to spojene so sietou.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#17 Příspěvek od masar »

Měřit se holt musí umět i na obvodech spojených se sítí.
:wink:

Uživatelský avatar
thezelda
Příspěvky: 17
Registrován: 17 bře 2016, 01:00

#18 Příspěvek od thezelda »

rnbw píše:Merat na tychto doskach pod napatim je o hubu, byva to spojene so sietou.
Řekněme, že tak trochu počítám s tím, že pokud budu měřit desku (či cokoli jiného) pod napětím, že se jí nebudu jednou rukou držet a druhou rukou hrabat na kolíček v zásuvce :wink:

Obávám se však, že tady už skutečně pomalu začínáme narážet na limit toho, do čeho bych se s mojí (ne)znalostí měl pouštět. Nemám ani tak strach o zranění sebe sama, jako spíše o to, že při měření způsobím nedopatřením nějaký zkrat. Kupříkladu piny toho procesoru jsou proklatě blízko u sebe...

Nicméně bych si chtěl ověřit, zda jsem masarův návod pochopil alespoň v teorii. Vyznačil jsem si (nevím jestli správně) pravděpodobnou "cestu" od procesoru k místu, které masar na fotce označil jako báze (viz foto níže). Mezi oním pinem procesoru a bází bych tedy měl naměřit nějaké (jak velké? orientačně?) napětí. Předpokládám, že myčka v ten moment musí být puštěná (na mycí program) a musím měřit v momentě, kdy by za normálních okolností začínalo topné těleso ohřívat, nebo?


Ještě by mě zajímala ona možnost, že je závada v místě, které má zabránit ohřevu bez cirkulace vody. Mohl by být onen spínač (pokud je to takto v mé myčce řešeno) v kroužku č. 2 na fotce výše? U toho by mě trochu mátlo, že má tři vývody, zatímco já jsem se typicky setkával s mikrospínači se dvěma vývody...


V jaké části myčky případně hledat ono potenciálně přítomné tachodynamo? V té elektronice nad topným tělesem nebo někde okolo toho motorku (oběhového čerpadla?) vedle kroužku č. 6?

Tomu, kdo by si říkal "Proč se na ten spínač sakra nepodívá a furt se nás tu na to ptá?" odpovídám, že myčku máme zadělanou v lince a stále ji používáme k mytí nádobí (plníme ji manuálně teplou vodou). Myčka je tak stále plná zbytků vody. Přívodní hadice je navíc poměrně složitě zastrčená za zbytkem linky a není úplně snadné ji vypreparovat ven. Z těchto důvodů bych raději shromáždil více nápadů k otestování a vyzkoušel je pak všechny najednou, až zase budu mít myčku vytaženou...
Přílohy
cesta od Q1 k procesoru - zmenšená_cr.jpg

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#19 Příspěvek od masar »

Pochybuji, žes tu cestu zakreslil přesně, protože tam vidím kolizi s přívodem k cívce relé a kolektoru Q1. Ta tvoje cesta pokračuje podle mne přes odpor 0Ω dále po "červené". Opticky zjištěné spoje je třeba ověřit měřením. Každá nepřesnost je tady fatální.
:wink:
Kromě toho, na tom tranzistoru je snad nějaký popis, ne? Proč jsi ho už dávno neuvedl? Věděl bych tak, co máš kde naměřit.
Přílohy
kolize.jpg
Nevede to náhodou tudy?
Nevede to náhodou tudy?

Uživatelský avatar
thezelda
Příspěvky: 17
Registrován: 17 bře 2016, 01:00

#20 Příspěvek od thezelda »

masar píše: Kromě toho, na tom tranzistoru je snad nějaký popis, ne? Proč jsi ho už dávno neuvedl?
Protože na fotce desky jsem žádný popis neviděl a nikdo mi neřekl, že by bylo fajn ho zde uvést :) Teď, když jsi to řekl, mě napadlo, že je asi třeba najít nějaký datasheet a zjistit z něho, na jaké hodnoty je tranzistor stavěný (tj. co bych měl zhruba naměřit). Do té chvíle jsem ale žil v domnění, že mistr elektrikář "koukl" a "viděl"
:wink:

Na součástce je vodorovné označení P0 (nebo PO) a kolmo k němu je nápis 6CW.
masar píše: Pochybuji, žes tu cestu zakreslil přesně
Po bližším ohledání jsem tedy objevil dvě další potenciální cesty. Jednu jsem na fotce níže naznačil zeleně (špatná barva, příště se polepším) - to je ta cesta, kterou jsi objevil i Ty a postnul jsi ji na druhé fotce.

Druhou potenciální cestu jsem zakreslil červeně.
masar píše: Opticky zjištěné spoje je třeba ověřit měřením.
Než něco podělám, raději se ujistím - "ověřit měřením" znamená prohvízdnout?


EDIT: Fotky s větším rozlišením zde.
Přílohy
cesta nová.jpg

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#21 Příspěvek od masar »

Obě "cesty" jsou špatně. Nemůžeš takhle "hádat", to nikam nevede. "Propísknout" můžeš jen měděné spoje a rezistory označené "0", ostatní rezistory měřením odporu.
A k tomu "kroužku č.2" - nevím, co je v něm. Musíš se podívat kam vedou odtud vodiče, jaké mají příp. na desce označení...

Uživatelský avatar
thezelda
Příspěvky: 17
Registrován: 17 bře 2016, 01:00

#22 Příspěvek od thezelda »

masar píše:Obě "cesty" jsou špatně. Nemůžeš takhle "hádat", to nikam nevede.


To mě jenom utvrzuje v tom, že tohle už je asi skutečně za hranicí toho, do čeho je rozumné se pouštět. Ale moc děkuji za snahu a trpělivost :)

masar píše:A k tomu "kroužku č.2" - nevím, co je v něm. Musíš se podívat kam vedou odtud vodiče, jaké mají příp. na desce označení...


OK. Až tam nebude nádobí, tak na to zkusím mrknout a dám vědět.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#23 Příspěvek od masar »

Q1 je tranzistor BC817 (NPN), takže napětí v rozepnutém stavu (relé i tranzistoru) :
Kolektor: +5V
Báze: 0V
Emitor: 0V
Napětí v sepnutém stavu:
Kolektor: +0.1V
Báze: +0.7V
Emitor: 0V
Všechna napětí měřena proti GND.
:wink:

Uživatelský avatar
thezelda
Příspěvky: 17
Registrován: 17 bře 2016, 01:00

#24 Příspěvek od thezelda »

masar: Jak už jsem říkal, tohle měření už je asi za hranicí toho, do čeho je rozumné se pouštět. Ale děkuji za údaje, třeba pomohou někomu dalšímu s obdobnou závadou :)



Dnes jsem se konečně dostal k tomu, že se mrknu do spodku myčky, jestli tam naleznu nějaký ten mechanismus kontrolující průtok vody (tachodynamo, spínač...).

Dalo by se říci, že jsem našel pouze dva kandidáty na tlakový snímač. Na jedné součástce bohužel není absolutně žádný popis a druhá mi nejde sundat a bojím se, že ji urvu :(

1) První kandidát (bez nápisu) je jakýsi nažloutlý váleček, v němž je pružinka, která má (zřejmě) být stlačována tlakem vody. Jeden z vývodů této součástky (fialový) je spojen (mj.) s čerpadlem myčky. Nemám vůbec tušení, co má ona součástka dělat. Před ani po stisknutí ji nelze "propísknout", ale lze naměřit odpor okolo 3,5kΩ - při stisknutí vyskočí odpor na cca na 4kΩ (a vzápětí klesne). Vzhledem k tomu, že se součástka nachází blízko zásobníku soli, mohlo by se jednat o nějaký detektor množství rozpuštěné soli ve vodě... Nebo máte někdo tušení, co jiného by to mohlo dělat??

2) Druhý kandidát mi připomíná některá tlaková čidla z praček Beko. (Např. zde. Má i podobný plastový šroubek nahoře.) Součástka je v obležení hadiček a drátů, takže se mi ji nepovedlo příliš dobře vyfotit. Od této součástky vedou vodiče, které jsou na desce připojeny na popisek "pressure" (=tlak - což potvrzuje domněnku, že úkolem součástky je monitorovat nějaký tlak) a GND. Toto by mohl být žhavý kandidát na vadnou součástku - pokud tedy není problém v samotné řídící desce. Za předpokladu, že se tedy jedná o nějaké tlakové čidlo, jak by se v průběhu mytí mělo chovat? Co bych měl na jeho vývodech na desce naměřit? (Předpokládám, že to budu muset dělat v průběhu mytí...)


Jinak zkoušel jsem propísknout vodiče téměř od všech součástek, které jsou na spodku (spojoval jsem je s korespondující barvou vodiče na desce), abych vyloučil, že je někde po cestě zalomený kabel. Kromě jednoho fialového káblíku vedoucího z čerpadla jsem se všude "dozvonil". Onen fialový vodič, který se mi z desky nepodařilo propísknout, právě spojuje čerpadlo a součástku č. 1 - proto jsem se o ni začal zajímat, a proto se Vás taky ptám, jestli nemáte náhodou tucha, k čemu slouží...

Pokud máte nějaké nápady či rady, co zkusit, budu Vám velmi vděčný. Zoufalství už mě totiž žene k tomu, abych hledání závady vzdal a situaci vyřešil nějak jinak... :?
(Nicméně znáte to - jeden den by to člověk hodil z okna, ale druhý den už mu to zase nedá...)
Přílohy
Součástka č. 2 - pravděpodobně čidlo tlaku
Součástka č. 2 - pravděpodobně čidlo tlaku
Váleček v součástce (s izolovanou špičkou)
Váleček v součástce (s izolovanou špičkou)
Pružinka v součástce
Pružinka v součástce
Neznámá součástka 1
Neznámá součástka 1

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#25 Příspěvek od masar »

To je jak když poznáváme nové světy.
Kdyby ses podíval, jak vypadají náhradní díly pro tvou myčku, zjistil bys i jak se jmenují a podle toho i k čemu slouží.
Tohle se jmenuje Regeneration Valve (regenerační ventil)
Obrázek
A těžko může souviset s topením.
:wink:

Uživatelský avatar
thezelda
Příspěvky: 17
Registrován: 17 bře 2016, 01:00

#26 Příspěvek od thezelda »

masar píše:To je jak když poznáváme nové světy.
V závislosti na úhlu pohledu lze říci, že tomu tak skutečně je... Neboť kdyby se jednalo o procházku známým světem, nebyl by žádný důvod, konzultovat prvky jeho prostředí s někým dalším :)
masar píše: Kdyby ses podíval, jak vypadají náhradní díly pro tvou myčku
V tomto ohledu mi ovšem trochu křivdíš. Kdykoli jsem narazil na stránku, která nabízela Beko díly (nejen na moji myčku), celou jsem si ji projel a pozorně sledoval, k čemu co slouží a jak to vypadá, abych měl na co navázat, až se v zařízení budu hrabat. Bohužel nabídka českých shopů nebyla příliš bohatá, nabídka zahraničních e-shopů také poněkud jednotvárná.

Když jsem dal hledat různé kombinace slov typu "water sensor", "water flow sensor", "water pressure sensor", tak jsem nenašel nic, co by připomínalo součástky v mé myčce. Přiznávám, že hledat obecné spojení "Beko dishwasher parts" (případně obohaceno o můj konkrétní model) mě nenapadlo. Mea culpa.

EDIT: Bohužel ani na těch zahraničních stránkách s náhradními díly, na kterých mají vyfocené kde co, nemají obrázek konkrétní podoby "water pressure switch" části. Buď jak buď, předpokládejme, že druhá součástka je skutečně sensorem tlaku vody. Jak se má takový sensor chovat?

Mimochodem, naprosto chápu, že už Vás tu možná začínám trochu otravovat. Pokud máte pocit, že se ptám na blbosti, které se dají dohledat, pak mi prosím alespoň řekněte, co hledat a já se pokusím nastudovat si informace sám (a případně si zde ověřím detaily). Jak praví okřídlené pořekadlo "Google ví všechno, ale problém je v tom, že se Googlu neumím zeptat".
(Jeden návod na proměření tlakového čidla jsem našel - problém je v tom, že návod počítá se 3 vývody z čidla, kdežto já u sebe vidím jenom dva...)
Naposledy upravil(a) thezelda dne 07 dub 2020, 22:29, celkem upraveno 1 x.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#27 Příspěvek od masar »

Tak jsi se málo snažil. Když zadám do google slova "DFN71045S spare", a kliknu na 1. nabídnutý odkaz, najdu tam ten tvůj ventil celkem snadno tady.
:wink:

Uživatelský avatar
thezelda
Příspěvky: 17
Registrován: 17 bře 2016, 01:00

#28 Příspěvek od thezelda »

masar píše:Tak jsi se málo snažil. Když zadám do google slova "DFN71045S spare", a kliknu na 1. nabídnutý odkaz, najdu tam ten tvůj ventil celkem snadno tady.
:wink:
Já se nesnažil...protože jak se přiznávám výše, hledat součástky obecně mě zkrátka nenapadlo. Hledal jsem jen "tu či onu" konkrétní část.

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od Hape »

Součástka č. 2 z tvého obrázku je podle mně presostat čili tlakový spínač řídící množství vody ve spotřebiči. Je dost citlivý na tlak a nemělo by se do něj moc silně foukat, jinak může dojít k jeho rozštelování (tak sem to četl v nějaké diskuzi).

Uživatelský avatar
thezelda
Příspěvky: 17
Registrován: 17 bře 2016, 01:00

#30 Příspěvek od thezelda »

Hape píše:Součástka č. 2 z tvého obrázku je podle mně presostat čili tlakový spínač řídící množství vody ve spotřebiči. Je dost citlivý na tlak a nemělo by se do něj moc silně foukat, jinak může dojít k jeho rozštelování (tak sem to četl v nějaké diskuzi).
To je dobré vědět, děkuji za upozornění. Pokud je to tak, pak nemá cenu se v tom vrtat, protože hlídání množství vody v myčce se zdá být v pořádku.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“